Farmakologie

2.4.2 Vazodilatancia

2.4.2 Vazodilatancia
 
 
Přímá vazodilatancia způsobují dilataci hladké svaloviny cév, což vede ke snížení periferní cévní rezistence, aniž by došlo k ovlivnění kompenzačních mechanizmů organizmu, které jsou zprostředkovány baroreceptory, sympatickými nervy a systémem renin-angiotenzin-aldosteron.
Způsob jejich účinku, kdy aktivují renin-angiotensinový systém, vede k zadržování tekutin a následné expanzi extracelulárního objemu, na druhé straně, tím že dilatují renální arterioly, není omezen průtok ledvinami. Neovlivňují ani sexuální funkce.
 
K hlavním skupinám/zástupcům přímých vazodilatancií, které ovlivňují arterioly, se řadí: hydralaziny (endralazin, dihydralazin), minoxidil (určen pro léčbu těžkých hypertenzí, užívá se v kombinaci s diuretiky a b-blokátory) a diazoxid (stabilizuje membrány, ztěžuje vazokonstrikci, užívá se u urgentních stavů a podává se intravenózně). Jak arterioly, tak žíly ovlivňuje nitroprussid sodný, který se aplikuje intravenózně a má velmi rychlý nástup účinku, který však mizí po ukončení infuzní terapie.