Osetrovatelska_pece_o_nemocne_onkologie

2.7 Chronická lymfatická leukémie

2.7 Chronická lymfatická leukémie
 
 
Chronická lymfatická leukémie je nemocí, kterou trpí většinou starší lidé nad 50 let věku. Nemoc opět může probíhat řadu let bez jakýchkoli příznaků, až v pozdějších fázích nemoci se objevují obecné příznaky spojené s rozvojem nemoci. Patologická únava, noční pocení, zvýšené teploty bez infekce.
Kostní dřeň je posléze utlačována maligními buňkami a klesá počet neutrofilů, krevních destiček a červených krvinek. Zvýšený je počet lymfocytů, jde však o nefunkční lymfocyty, takže nemocný je náchylný k infekcím, především virovým a obecně je ohrožen defektem imunitní obrany.
Laboratorně nacházíme v krevním obraze zvýšený počet lymfocytů. Přesná diagnostika je prováděna pomocí takzvané cytoflovmetrie. Při tomto vyšetření zjišťujeme, zda lymfocyty mají na svém povrchu typické molekulární znaky pro tuto nemoc. Léčba spočívala původně pouze v chemoterapii. V současné době se používá biologická léčba monoklonárními protilátkami. U mladších pacientů by v úvahu přicházela i transplantace kostní dřeně.