Rehabilitacni_osetrovatelstvi

20 Léčebná rehabilitace v porodnictví

20 Léčebná rehabilitace v porodnictví
 
 
 
Léčebná rehabilitace v porodnictví se soustřeďuje na období těhotenství, přípravu k porodu a cvičení v šestinedělí.
 
Cvičení v těhotenství
Účelem cvičení v tomto období je udržení optimálního zdravotního stavu matky v co nejlepší kondici po stránce nejen tělesné, ale i psychické, a tím vytvořit a udržet co nejlepší podmínky pro zdárný vývoj plodu. Po celé období se snažíme minimalizovat či zcela zabránit změnám organismu ženy, které těhotenství a porod vyvolávají. Vhodným cvičením připravujeme těhotnou na porod tak, aby proběhl bez zbytečného vyčerpání rodičky a bezpečně pro dítě.
 
Změny, které se snažíme cvičením ovlivnit:
- neurovegetativní změny, které se projevují zejména v 1. trimestru (nechutenství, nauzea, zvracení, plačtivost, náladovost), cvičením odvádíme pozornost od úzkostlivého sebepozorování, učíme ženu relaxovat,
- oslabení břišních svalů v souvislosti se zvětšujícím se objemem dutiny břišní, (kdy hrozí až rozestup svalů břišních, diastáza), oslabená stěna břišní vede k poruše peristaltiky, k vadnému držení těla a bolestivosti zejména v kříži, nedostatečnému břišnímu lisu a následně po porodu je příčinou povislého břicha,
- prsní svalstvo – během těhotenství se žlázy zvětšují, ale prsní svalstvo často ochabuje, tento proces pokračuje ještě výrazněji v šestinedělí při kojení s následnými kosmetickými vadami,
- pánevní svalstvo je třeba po období těhotenství jednak posilovat, ale umět i dobře relaxovat, což významně urychlí zejména první dobu porodní, cesty se rychleji otevírají a i postup plodu je tím rychlejší,
- vadné držení těla – zvětšující se obsah dutiny břišní ženy často kompenzují zvětšeným prohnutím bederní páteře, což vede následně k bolestivosti, zejména v kříži,
- ploché nohy – klenby nožní klesají nejen pod zvyšující se zátěží, ale význam má i prosáknutí vazů a svalů dolních končetin,
- křečové žíly – žilní výstupy z dolních končetin jsou utlačovány rostoucí dělohou, následkem je stagnace krve v nich,
- elasticita hrudníku – rostoucí obsah dutiny břišní postupně vytlačuje bránici výše, snižuje se vitální kapacita plic s projevy dušnosti a srdce se ukládá do šikmé polohy,
- zácpa – jako následek zpomalené peristaltiky střevní, oslabení břišních svalů.
 
Cvičení v jednotlivých trimestrech:
- 1. trimestr – žena cvičí, co byla zvyklá, zařazuje cviky na posílení i relaxaci svalů pánevního dna, nácvik bráničního dýchání, naučí se cviky pro aktivaci hlubokého stabilizačního systému, provádí cvičení pro udržení a upevnění klenby nožní jako prevenci ploché nohy, posiluje prsní svaly, vyvaruje se skokům, visu, rychlému běhu.
- 2. trimestr – ke cvikům z předešlého období doplní polohování dolních končetin (při relaxaci ukládá do zvýšené polohy), provádí cviky na uvolnění kyčelních kloubů, lehce posiluje břišní svaly, trénuje zadržování dechu, necvičí na břiše.
- 3. trimestr – intenzita cvičení klesá, zařazují se cviky zejména důležité pro porod. Pro první dobu porodní je nutné zvládnout hluboké dýchání a relaxaci svalů pánevního dna, uvolňování kyčelních kloubů, vhodná jsou cvičení na míči,
nácvik povrchního psího dýchání. Vhodný je trénink odlehčovací polohy: široký sed roznožmo na velkém míči, vždy na pleně či vložce, chodidla jsou opřená o podlahu, rukama se žena přidržuje lůžka a při kontrakci zhluboka dýchá a pohupuje se, po kontrakci sedí na míči a zklidní dech. Pro druhou dobu porodní je vhodné naučit se různým porodním polohám.  Několik dní před porodem (vždy však již v termínu) žena trénuje hluboký nádech se zadržením dechu, nácvik zadržení dechu s přidechnutím a také zatlačení do konečníku. Velmi účelné jsou masáže (provádí sama žena či partner) v křížové oblasti a podbřišku malíkovými hranami dlaní.
 
Cvičení v šestinedělí
Účelem cvičení je rychlé zavinování dělohy a správné uložení v malé pánvi, povzbuzení činnosti mléčných žláz k laktaci, povzbuzení krevního oběhu, prevence TEN, posílení svalů, které jsou těhotenstvím a porodem oslabeny, urychlení návratu do dobré fyzické a psychické kondice. Cvičení v šestinedělí má charakter léčebný i preventivní. Prevenci zaměřujeme na prevenci inkontinence (posilování svalů pánevního dna) a prevenci vzniku retroverze a sestupu dělohy.

Cvičení první den po porodu:
1. cvik - Lehněte si na záda a dolní končetiny stiskněte k sobě od kotníků až ke kyčlím. Přitom nadlehčete pánev, stiskněte sedací svaly k sobě, vtáhněte konečník, pochvu a močovou trubici – vydržte a uvolněte se.
2. cvik - Pro zlepšení produkce mléka je dobré cvičení prsních svalů. Spočívá v lehu na zádech, ruce se ohnou v loktech, dlaně se opřou o sebe a vší silou jimi zatlačíte proti sobě. Při zatlačení do dlaní vdechněte nosem, při uvolnění vydechněte ústy.
3. cvik - Ohýbejte chodidla od kotníků nahoru a dolů (10x).
4. cvik - Při výdechu zatáhněte břišní svaly, po několika sekundách uvolněte (10x).
5. cvik - Vleže sevřete hýžďové svaly a svěrače, jako byste chtěla přerušit močení (10x).
Relaxace - v poloze na břiše, nepokrčujte dolní končetiny, hřbety rukou si dejte pod čelo a odpočívejte.

Cvičení druhý až čtvrtý den po porodu: 
6. cvik - Vleže zvedněte jednu dolní končetinu asi 15 cm nad podložku a provádějte kroužky nejprve doleva a potom doprava (10x). Pak dolní končetiny vystřídejte.
7. cvik - Stáhněte k sobě hýždě a při nádechu zvedněte pánev nad podložku, během výdechu položte zpět (5x).
8. cvik - Vleže na břiše se opřete o špičky nohou, odlepte kolena od podložky, stiskněte sedací svaly k sobě, vtáhněte konečník, pochvu, močovou trubici – vydržte a uvolněte se. Ruce leží podél těla.
9. cvik - Vleže na zádech pokrčte dolní končetiny, chodidla jsou na zemi, horní končetiny podél těla. Stiskněte sedací svaly k sobě, vtáhněte břišní svaly a páteř v oblasti pasu pevně přitlačte k podložce – vydržte a uvolněte se.
10. cvik - Vleže na zádech s dolními končetinami pokrčenými, kotník levé nohy položte na pravé koleno, pravá ruka je v týle. Zvedejte pravý loket k levému kolenu a zpět. Totéž druhým loktem k opačnému kolenu.
11. cvik - Leh na zádech, stiskněte sedací svaly, vtáhněte břišní svaly, pomalu přitáhněte obě kolena k břichu, pomalu chodidla vracejte zpět na podložku – uvolněte se.
 
Cvičení od 5. dne po porodu:
12. cvik - Klekněte si, dlaně položte na zem. S nádechem vyhrbte páteř a s výdechem pomalu přes výchozí polohu páteř mírně prohněte (5x).
13. cvik - Lehněte si na záda, pokrčte dolní končetiny, prsty spojte pod koleny, při nádechu natáhněte dolní končetiny vzhůru, při výdechu položte zpět (8x).
Ženy po porodu císařským řezem provádí cvičení jako po gynekologické břišní operaci, která doplňují zejména cvičením prsních svalů.
Zvláštní rehabilitaci si vyžaduje diastáza břišních svalů (rozestup břišních svalů v linea alba). Pod vedením fyzioterapeuta je prováděna aktivace hlubokého stabilizačního systému, posilování šikmých svalů břišních a musculus transversus abdominis.
Komplikací porodu může být úplná symfyzeolýza – úplný rozestup spony stydké. Zpočátku je třeba vyloučit axiální zatížení pánve, a proto jsou sed i stoj kontraindikovány.

Lteratura:
KOLÁŘ, P. Rehabilitace v klinické praxi. Praha: Galén, 2010. 713 s. ISBN 978-80-7262-657-1.