Rehabilitacni_osetrovatelstvi

9.1 Nervosvalové funkce a jejich klinické vyšetření

9.1 Nervosvalové funkce a jejich klinické vyšetření
 
 
 
Klinické projevy poruch nervosvalového systému jsou velmi rozsáhlé, zahrnují nejen svalovou funkci, ale také řídící procesy, jejich poruchy jsou závislé na místě lokalizace postižení. U korových postižení pozorujeme nejen poruchy motoriky, ale též poruchy funkcí symbolických (fatické, gnostické, praktické). Při vyšetření se vychází z nálezu palpačního, z aspekce a také z výsledků funkčních testů, kam řadíme i hodnocení aktivit každodenního života. Klinická vyšetření svalového systému nelze oddělit od vyšetření funkcí celého organismu (kloubů, kostí, měkkých tkání, vnitřních orgánů). Při klinickém vyšetření se zaměřujeme na funkční a neurologickou symptomatologii a syndromologii. V dětském věku provádíme vyšetření motorických funkcí v rámci screeningu potenciálního neurologického postižení.
 
Funkční a neurologická symptomatologie zahrnuje změny posturálních funkcí, svalového tonu, senzitivních funkcí, reflexů, mimovolní pohyby a porušenou svalovou sílu/oslabení.
 
Funkční a neurologická syndromologie zahrnuje primární myogenní lézi, kmenové syndromy, extrapyramidový syndrom, talamický syndrom, poruchy nervosvalového přenosu, postižení periferních nervů, míšní syndromologii, mozečkovou syndromologii, syndromy meningeálního dráždění, intrakraniální hypotenzi a hypertenzi, komorové syndromy, korové syndromy (motorické a symbolické).
 
Pro hodnocení neuromotorického vývoje provádíme například klinická vyšetření pomocí motorických programů, screening neuromotorického vývoje, vyšetření motorického vývoje v období časného dětského věku, psychomotorického vývoje v předškolním věku.