ZZPAT1122 Patologie a patologická fyziologie

Vysoká škola zdravotnická
léto 2021
Rozsah
2/1/0. 3 kr. Ukončení: zk.
Vyučující
prof. MUDr. Jaroslava Dušková, CSc. (přednášející)
prof. MUDr. Jaroslava Dušková, CSc. (cvičící)
Garance
prof. MUDr. Jaroslava Dušková, CSc.
Vysoká škola zdravotnická
Kontaktní osoba: Mgr. Iva Řehořová
Rozvrh
Po 15. 2. až Ne 25. 4. Čt 15:25–16:55 Ústav patologie Velká posluchárna, 2.patro
  • Rozvrh seminárních/paralelních skupin:
ZZPAT1122/cv: Po 15. 2. až Ne 25. 4. Čt 17:05–17:50 Ústav patologie Velká posluchárna, 2.patro, J. Dušková
Předpoklady
KREDITY_MIN(24)
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je určen pouze studentům mateřských oborů.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Cíle studijního předmětu:
seznámit s regresivními a progresivními změnami v patologii buněk, tkání, orgánů a jednotlivých orgánových soustav včetně CNS.
Výstupy z učení
Po absolvování předmětu student/ka umí:
- používat odbornou terminologii
- vyjmenovat zásady provozu pitevny
- popsat poruchy stavby buněk, tkání, orgánů a konkrétních systémů člověka
- popsat patologie a patofyziologii jednotlivých orgánových soustav
- aplikovat získané znalosti v klinických předmětech a v klinické praxi.
Osnova
  • Obsahové zaměření přednášek:
  • 1. Předmět patologie, postavení patologie mezi lékařskými obory. Metody patologie. Pitva, nekropsie, biopsie. Nemoc a její příčiny. Vnitřní příčiny nemoci. Zevní příčiny nemoci. Příznaky nemoci.
  • 2. Regresivní změny. Nekróza, dekubitus a gangréna. Atrofie a dystrofie. Poruchy metabolizmu proteinů, amyloidóza, hyalinní a fibrinoidní degenerace. Poruchy metabolismu tuků a cukrů. Poruchy metabolizmu vody a minerálů.
  • 4. Infekce a imunita. Infekční nemoc a její příznaky. Bakteriémie, sepse, pyémie, septický šok, Poruchy imunity. Alergie, formy alergických reakcí, projevy alergie. Imunodeficience, formy a příčiny.
  • 5. Progresivní změny. Regenerace a reparace. Hypertrofie a hyperplazie. Metaplazie a dysplazie. Obecná onkologie. Nádory – charakteristika, rozdělení a projevy. Prekancerozy. Kancerogeny.
  • 6. Nemoci srdce a cév. Nemoci arterií. Ateroskleróza, etiologie, patogeneza a prevence. Hypertenze a hypertenzivní nemoc. Nemoci žil, formy, projevy, komplikace. Ischemická choroba srdeční. Angina pectoris a infarkt myokardu. Endocarditis, myocarditis a pericarditis. Srdeční vady, formy, etiologie a patogeneza. Srdeční nedostatečnost, projevy, příčiny. Nemoci krve a krvetvorby. Leukopenie a agranulocytóza. Anémie, formy, etiologie a patogeneza. Hemoblastózy a hemoblastómy. Krvácivé stavy, projevy, příčiny.
  • 7. Patologie zažívacího traktu. Poruchy motility, trávení a vstřebávání. Malabsorpční syndrom. Gastritis. Vředová choroba žaludku a duodena. Infekční nemoci střední. Crohnova nemoc a colitis ulcerosa. Karcinom tlustého střeva. Náhlé příhody břišní. Appendicitis, pancreatitis, peritonitis. Ileus, etiologie a patogeneza. Záněty jater. Cirhóza. Nádory jater. Nemoci žlučníku a žlučových cest.
  • 8. Patologie dýchacího ústrojí. Zánětlivé nemoci dýchacích cest. Angina. Pneumonie a bronchopneumonie. Intersticiální pneumonie. Poruchy vzdušnosti plic. Embolie. Plicní hypertenze. Cor pulmonale. Tuberkulóza plic. Karcinom plic. Nemoci ledvin a vývodných cest močových. Glomerulonefritis. Nefrózy, těhotenská nefróza. Nefrolitiáza. Cystitis. Intersticiální nefritis a pyelonefritis. Selhání ledvin, urémie. Karcinom ledvin. Mužská a ženská kapavka.
  • 9. Patologie ženského pohlavního ústrojí a prsu. Vulvovaginitis, mikrobiální obraz poševní. Endometrióza. Endometritis. Adnexitis, formy, projevy, komplikace. Rakovina děložního čípku a hrdla. Prekancerózy čípku a hrdla. Nádory ovaria. Mimoděložní těhotenství, etiologie a patogeneza. Patologie placenty a pupečníku. Gestózy, formy a projevy. Abruptio placentae, projevy, komplikace. Koagulopatie. Placenta praevia, accreta a increta. Mola a choriokarcinom. Mastitis, etiologie a patogeneza. Dysplazie prsní žlázy, formy a charakteristika. Rakovina prsní žlázy.
  • 10. Nemoci a poruchy žláz s vnitřní sekrecí. Hypofunkční a hyperfunkční syndromy hypofýzy a štítné žlázy. Klimakterium a preklimakterický syndrom. Cushingova nemoc a Cushingův syndrom. Stresová reakce.
  • 11. Nemoci pohybového ústrojí. Osteoporóza, etiologie a patogeneza. Artróza a diskopatie. Bolestivý syndrom zad, etiologie a patogeneza. Patologie nervového systému. Zánětlivé nemoci mozku a mening. Degenerativní nemoci mozku a periferních nervů. Ischemická choroba mozku. Náhlé mozkové příhody. Mozková krvácení.


  • Obsahové zaměření cvičení (probíhají na klinickém pracovišti):
  • 1. Organizační otázky. Poučení o provozu a chování na pracovišti s rizikem infekce. Ústav patologie a jeho pracoviště.
  • 2. Průběh zdravotní pitvy. Klinická dokumentace k pitvě. Pitevní protokol. Pitevní diagnoza. Odběry materiálu pro další vyšetření. Klinicko-patologická diagnoza.
  • 3. Demonstrace zpracování materiálu pro histopatologické a cytopatologické vyšetření.
  • 4. Demonstrace patologických změn obecné patologie (regresivní změny, záněty) formou kazuistik.
  • 5. Demonstrace patologických změn obecné patologie (nádory) formou kazuistik.
  • 6. Demonstrace patologických změn orgánové patologie formou kazuistik.
  • 7. Demonstrace patologicko-anatomické pitvy.
  • 8. Patologie plodu a novorozence. Gametopatie, embryopatie a fetopatie. Porodní poranění. Nedonošený novorozenec. Asfyktický novorozenec. Rizikový novorozenec. Infekce plodu a novorozence.
  • 9. Demonstrace patologických změn orgánové patologie formou kazuistik
Literatura
    povinná literatura
  • NAIR, M a PEATE. Patofyziologie pro zdravotnické obory. 1. vydání. Praha: Grada, 2017. ISBN 978-80-271-0229-7. info
  • DVOŘÁČKOVÁ, J a GAMRATOVÁ. Patologie v kostce: učební texty pro studenty bakalářského studia LF OU. Ostrava: Ostravská univerzita, 2017. ISBN 978-80-7464-926-4. info
    doporučená literatura
  • ROKYTA, R a KOL. Fyziologie a patologická fyziologie: pro klinickou praxi. 1. vydání. Praha: Grada, 2015. ISBN 978-80-247-4867-2. info
  • BÁRTOVÁ, J. Přehled patologie. Praha: Karolinum, 2015. ISBN 978-80-246-2745-8. info
  • MAČÁK, J., J. MAČÁKOVÁ a KOL. Patologie. Praha: Grada, 2012. ISBN 978-80-247-3530-6. info
  • POVÝŠIL, C. a I. ŠTEINER. Obecná patologie. Praha: Galén, 2011. ISBN 978-80-7262-773-8. info
  • POVÝŠIL, C. a I. ŠTEINER. Speciální patologie. Praha: Galén, 2009. ISBN 978-80-7262-494-2. info
Metody hodnocení
Docházka 80 %
Zápočtový test (min. 70% úspěšnost)
Zkouška
Informace učitele
Předmět je koncipován jako teoreticko-praktický celek, který navazuje na anatomii a fyziologii. Zahrnuje oblast patologické anatomie a patologické fyziologie. Zprostředkuje studentům obecné poznatky o patologických procesech probíhajících v jednotlivých tkáních, orgánech, orgánových soustavách a organismu.

Studijní pomůcky:
DUŠKOVÁ, J. Patologie. Studijní materiál – e-learningová opora, zpracováno v rámci projektu Inovace studijního programu Ošetřovatelství a specializace ve zdravotnictví, CZ.1.07/2.2.00/28.0004.
Zdravotnické portály dle uvážení vyučujícího (např. MZ ČR, NCO NZO, SZÚ, ČAS, MEFANET, EDU SESTRA, B. BRAUN, Hospital TV).
Další komentáře
Studijní materiály
Předmět je vyučován každoročně.
Předmět je zařazen také v obdobích léto 2022, léto 2023, léto 2024, léto 2025.