Máte zapnutý náhled celé osnovy, zpět na běžné zobrazení.
Načítání a prohlížení osnovy může být v závislosti na množství obsahu pomalejší.
-
7.1 Obecná stavba trávicí trubice
-
7.2 Dutina ústní - cavum oris, zuby – dentes, jazyk - lingua, patro – palatum
-
7.3 Hltan – pharynx
-
7.4 Jícen – oesophagus
-
7.5 Žaludek – gaster
-
7.6 Tenké střevo – intestinum tenue
-
7.7 Tlusté střevo – intestinum crassum
-
7.8 Slinivka břišní – pankreas
-
7.9 Játra – hepar, žlučové cesty a žlučník – vesica fellea
-
7.10 Pobřišnice – peritoneum a uspořádání dutiny břišní
-
13.1 Mozek a mícha, úvod, základní pojmy, funkce
-
13.2 Cévní zásobení mozku a míchy, obaly mozku a míchy
-
13.3 Hřbetní mícha – medulla spinalis
-
13.4 Mozkový kmen – truncus encephali, mozeček - cerebellum
-
13.5 Mezimozek – diencephalon
-
13.6 Koncový mozek – telencephalon
-
13.7 Mozkové dráhy
-
13.8 Mozkové komory a mozkomíšní mok
1 Základní jednotky živé hmoty
Centriol - je dvojice válců, která se během buněčného dělení účastní přesunu chromosomů.
Jádro je informační a řídící centrum buněčného metabolismu. Činnost buňky je zakódována v chromosomech. Ty řídí syntézu proteinů, která je pro chování buněk určující.
Buňky mají také schopnost dělení. V embryonální době se dělí všechny buňky, po narození a v dospělosti se u některých tato schopnost snižuje. Nervové buňky se po narození nedělí téměř vůbec. Buňky v játrech se dělí na základě určitých impulzů, je–li nutná jejich regenerace. Buňky krevních řad se dělí stále, nové nahrazují staré. Podobně je tomu u buněk střevního epitelu.
Jestliže po dělení buňky zůstávají u sebe, tvarově se přizpůsobují a zastávají určitou společnou funkci, říkáme těmto jejich souborům tkáně.
Tkáň je soubor buněk stejného tvaru, původu a funkce.
Základní tkáně jsou epitely, pojiva /vazivo, chrupavka a kost/, tkáň svalová a nervová. Odlišně uspořádanou tkání je krev.
Tkáně jsou sdruženy v orgány, které jsou charakteristické určitou funkcí. Orgány jsou sdruženy v orgánové soustavy.
2 Funkční anatomie tkání
Soubor buněk, který po dělení zůstává pohromadě, jeho buňky mají stejný původ, tvar i funkci,
tvoří dohromady tkáň. Rozeznáváme pět základních druhů tkání. Epitely, pojiva, svalovou tkáň, nervovou tkáň a krev. Nyní si popíšeme proč tomu tak je.
Lidský organismus potřebuje být ohraničený, proto má povrchy, které zajišťují kontakt s vnějším prostředím.
Tvoří je epitely - vnější a vnitřní, které naléhají na bazální membránu.
Vnější epitel na povrchu kůže je mnohovrstevný dlaždicový epitel rohovějící.
Vnitřní epitely jsou výstelky vstupních nebo výstupních otvorů jako je dutina ústní, část dutiny nosní, pochva atd. Jsou vystlané sliznicemi, epitel je zde mnohovrstevný dlaždicový bez rohovění.
Dále popisujeme povrchy vnitřních trubic. To je výstelka soustav trávicí, dýchací, močopohlavní a cévní. Epitel se zde velice liší díky funkci, kterou zastává - vstřebávání v trávicím traktu, výměna plynů v plicích, nesmáčivost, hladkost uvnitř cév, schopnost přizpůsobit se náplni v močovém měchýři atd.
Příklady:
Tenké střevo - jednovrstevný cylindrický epitel s mikroklky, které enormě zvětšují plochu pro vstřebávání. Mikroklky tvoří tzv. žíhaný lem. Mezi jednotlivými buňkami, které jsou specializovány na vstřebávání, jsou buňky pohárkové, tvořící hlen.
Žaludek – žlázový epitel, jednovrstevný cylindrický, tvoří hlen, který pokrývá stěnu žaludku a chrání ji před natrávením
Dýchací cesty – epitel víceřadý cylindrický s řasinkami, ty jsou pohyblivé, posouvají hlen se zachycenými nečistotami směrem k přirozenému ústí /dutina nosní a ústní/
Močový měchýř – epitel přechodní, je schopen přispůsobit se obsahu. Při náplni tvoří 3 vrstvy, při vyprázdnění se buňky seběhnou a vytvoří vrstev 5 a více.
Plicní sklípky - jsou vystlány respiračním epitelem. Je velmi tenký /0,2 µm / a dochází přes něj k výměně plynů mezi vzduchem v plicích a krví.
Smyslový epitel – je tvořen modifikovanými epitelovými buňkami, které jsou vnímavé k vnějším smyslový podnětů, které předávají nervovým buňkám. Obvykle jsou vybaveny stereociliemi. Vyskytují se např. v chuťových pohárcích a ve sluchovém ústrojí vnitřního ucha.
Epitely tvoří také žlázy, neboť i velké mají základ v drobných, např. tuboalveolárních žlázách, což je jednoduchý váček s vývodem. Ty však procházejí bazální membránou, na kterou epitel naléhá, a sahají až do pod ní ležícího vaziva. Úplně nejmenší žlázy jsou jednobuněčné. Jsou vloženy mezi okolní buňky epitelu, přichyceny na bazální membránu a vyplněny hlenem /mucus/.
Žlázy, které se zanoří pod epitel, oddělí se a uzavřou ve váčky nebo trámce, tvoří žlázy s vnitřní sekrecí, tedy endokrinní žlázy. Ty nemají samostatný vývod. Své produkty zvané hormony předávají přímo do krevních nebo mízních cév.
Žlázy, které mají vývod, se nazývají exokrinní, tedy žlázy s vnější sekrecí.
Uvnitř těla musí být opěrná struktura, kostní tkáň.
Vzájemné změny polohy kostí umožňují styčné plochy konců kostí, které jsou pokryté hladkou a mírně pružnou chrupavkou. Všechny struktury v těle potřebují držet pohromadě, proto máme vazivo.
Vazivo, chrupavka a kost jsou pojivové tkáně.
Živý organizmus charakterizuje schopnost pohybu. Abychom jej mohli realizovat, k tomu máme svalovou tkáň.
Uplatňit svoji osobní svobodu, možnost být sebou samým, nám umožňuje příčně pruhovaná tkáň, kterou ovládáme vlastní vůlí. Jedině pohybem jsme schopní vyjádřit své myšlenky a postoje.
Nejprve však potřebujeme zajistit přežití sebe sama. A k tomu je nutná výměna energie s okolím. Příjem potravy a kyslíku, vylučování a rozmnožování. Tyto procesy jsou natolik složité a dokonalé, že je vhodnější, když je kompletně svojí vůlí neovládáme. Svobodná vůle v těchto oblastech by jen zkomplikovala přežití druhu i jednotlivce. Proto je ve stěně orgánů hladká svalovina inervovaná vegetativním nervstvem.
Výjimečné postavení v celém systému zaujímá srdce, které vykonává neuvěřitelnou práci pumpy přečerpávající krev. Svalovina je zde odlišná, příčně pruhovaná srdeční.
Činnost organismu je třeba řídit. K tomu účelu máme nervovou tkáň. Její základní stavební jednotkou je buňka, neuron, jehož výkonnou kapacitu je zřejmě možné přirovnat k celému počítači.
Každá buňka v těle je závislá na přísunu kyslíku. Proto máme systém cév, kterými protéká krev. Její ustavičné proudění pohání srdce.
2.1 Epitely
Jeho funkcí je tvorba malého množství tekutiny, která snižuje tření. To umožňuje volný pohyb srdce při systole a diastole, plic při dýchání a orgánů dutiny břišní při peristaltice a pohybech trupu.
Výstelka dutiny břišní se nazývá pobřišnice, peritoneum. To se dělí na dva listy. Nástěnná pobřišnice, parietální peritoneum je serózní vak, který vystýlá dutinu břišní.
Orgánová pobřišnice, viscerální peritoneum obaluje jednotlivé orgány v dutině břišní, jako jsou kličky střevní, žaludek a játra. Přechod parietálního listu ve viscerální tvoří závěsy orgánů tzv. mezenteria. Např. závěs příčného tračníku se nazývá mezocolon transversum, závěs tenkého střeva je mesenterium nebo přechod peritonea ze spodní plochy bránice na povrch jater, ligamentum falciforme hepatis.
Peritoneum je také schopno lokalizovat zánět nebo místo poškozené např. řezem. Děje se to tím, že se peritoneum, pokud je to možné, přiblíží k poškozenému místu a vytvoří vazivové srůsty. Na ty si často stěžují pacienti po operacích.
Z pobřišnce je také velká předstěra, omentum majus, která začíná od velkého ohbí žaludku a malá předstěra, omentum minus, jdoucí od malého ohbí žaludku ke spodní ploše jater.
Víceřadý cylindrický epitel s řasinkami vystýlá dýchací cesty a je jednovrstevný. Jádra buněk jsou ve více řadách. Na povrchu nese řasinky, které ustavičně přesouvají hlen směrem k přirozenému ústí. Mezi jeho buňkami jsou pohárkové buňky, které právě hlen tvoří. Jeho účelem je zachycovat nečistoty a udržovat vlhko na povrchu sliznice.
2.2 Pojiva
Podle tvaru dělíme kosti na dlouhé, krátké, ploché a nepravidelného tvaru.
Tělo dlouhých kostí se nazývá diafýza, koncové části epifýzy. Část kosti mezi diafýzou a epifýzou se nazývá metafýza. Každá tato část má vlastní cévní zásobení.
Kost do délky roste z růstové, epifyzární chrupavky, zóny kosti mezi diafýzou a epifýzou. Chrupavka se zde zachovává až do ukončení růstu v období puberty. /Pozor! Je rentgen nekontrastní? Růstové epifyzární štěrbiny nesmíme zaměnit s frakturou./ Do síly a šířky kost narůstá tzv. apozicí vrstev buněk periostu. Při tom se musí stále odbourávat, aby si zachovala náležitý tvar. Buňky, které zajišťují odbourávání kostní tkáně, jsou velké, mnohojaderné útvary odlišného původu. Nazývají se osteoklasty.
Kosti osifikují na podladě vaziva nebo chrupavky. Nejprve se zakládá převážně chrupavčitý model kostry, který postupně osifikuje. Pouze některé kosti lebky se vyvíjejí na podkladě vaziva. Při narození jsou osifikovaná především těla dlouhých kostí. Jejich konce a drobné kosti, např. ruky, osifikují až v průběhu dalších let. Např. přítomnost osifikačního jádra v distálním konci femuru je jednou ze známek donošenosti plodu. Naopak proximální část femuru je při narození zcela chrupavčitá, osifikační jádro se zde objevuje až v průběhu 4 - 6 měsíce.
Zvláštní typ kostí jsou kosti pneumatizované. Obsahují dutinky, příkladem je processus mastoideus, bradavkovitý výběžek spánkové kosti.
V úponových šlachách vznikají sezamské kosti, např. čéška, patella, kost v úponové šlaše čtyřhlavého svalu stehenního.
Rozeznáváme kompaktní kost /hutnou/, která se nachází pod povrchem a spongiózní kost /houbovitou/, vyplňující především koncové části dlouhých kostí a kosti krátké.
Uvnitř dlouhých kostí je dutina, cavum medullare, po narození vyplněná kostní dření, medulla ossium. V ní se nachází červená kostní dřeň, ve které probíhá krvetvorba. Ta postupně v tělech dlouhých kostí zaniká, dřeň se mění na žlutou a šedou a krvetvorba dále probíhá v kostech lebky, obratlích, sternu, kostech pánevních, drobných kostech ruky a nohy a v koncích dlouhých kostí.
2.3 Svalová tkáň
Nachází se ve stěně orgánových soustav. U trávicího traktu především ve stěně distální části jícnu, žaludku a střeva, u dýchací soustavy hlavně ve stěně průdušnice a průdušek, u močopohlavní soustavy v děloze, močovém měchýři, ve vývodných cestách močových i pohlavních. Dále podstatná je hladká svalovina ve stěně cév, v oku a v kůži.
Její činnost můžeme dobře pozorovat na příkladu chlupů, které se, je-li nám zima, vztyčí. Je to tím, že každý jednotlivý chlup má svůj napřimovač, sval inervovaný sympatikem.
Příčně pruhovaná svalovina je inervovaná cestou míšních a hlavových nervů, ovládáme ji vůlí, tvoří typické svaly, jejichž jména často běžně známe.
Svalovina srdeční, myokard, je příčně pruhovaná. Svalová vlákna jsou zde však rozdělena na jednojaderné útvary, které jsou navzájem spojeny interkalárními disky. Jsou to mezibuněčná spojení specializovaná na rychlé, plynulé šíření svalové kontrakce. Mezibuněčný prostor v interkalárních discích téměř není přítomen.
Srdeční svalovina je řízena sympatikem a parasympatikem. Je přizpůsobena po celý život vykonávat obrovskou práci tím, že ustavičně přečerpává krev, tím udržuje její oběh a zajišťuje okysličování organizmu. Sama je velice náročná na dodávky kyslíku. Nedostatečné zásobení srdeční svaloviny kyslíkem se může projevit bolestmi na hrudi a nazývá se angína pectoris. Náhlé přerušení dodávky krve k srdeční svalovině je infarkt myokardu.
2.4 Nervová tkáň
Většina nervových vláken je obalena myelinovou pochvou, což je výběžek cytoplazmy buněk, které jsou specializované k této funkci. V CNS tuto pochvu tvoří oligodendroglie, v periferii, tedy mimo mozek a míchu, Schwannovy buňky.
Popis synapse:
Synapsi tvoří rozšířené zakončení nervového vlákna, tzv. terminální buton. Ten pokrývá presynaptická membrána, následuje synaptická štěrbina a postsynaptická membrána. V terminálním butonu jsou uloženy váčky /vezikuly/ obsahující přenašeč vzruchu, neurotransmiter, jinak také mediátor. V okamžiku, kdy doběhne na konec vlákna vzruch, spojí se membrána vezikul s membránou presynaptickou a molekuly mediátoru se vylijí do synaptické štěrbiny. Zde jsou vychytávány receptory, které jsou součástí postsynaptické membrány. Tím zde dojde k otevření iontových kanálů a k depolarizaci nebo hyperpolarizaci postsynaptické membrány. Podle toho rozlišujeme excitační mediátory a inhibiční mediátory.
Celá řada farmak je založená právě na možnosti zasáhnout do dějů na mezibuněčných spojeních. Např. dodáním mediátoru /serotonin u depresivních onemocnění/, blokádou zpětného vychytávání do terminálního butonu /tím mají molekuly delší možnost působení/ atd.
Mezi neurony se nacházejí buňky neuroglie, které mají funkci podpůrnou, podílí se na výživě neuronů a udržují stabilitu prostředí. Mezi ně patří oligodendroglie, mikroglie /má fagocytární schopnost, uplatňuje se při patologických procesech, odstraňuje nekrotickou tkáň/, astrocyty /transportují látky z krevních kapilár do neuronů/ a buňky ependymu, které vystýlají dutiny centrálního nervstva.
Regenerace periferního nervu
Poškozené neurony, díky své vysoké specializaci, nejsou nahrazeny novými buňkami. Zanikne-li perikaryon, tedy oblast neuronu kolem jádra, zaniknou i výběžky.
Dojde-li k přetětí výběžku, objeví se degenerativní procesy jak v části směřující k perikaryu /tzv. retrográdní degenerace, tak směrem od místa poškození /tzv. anterográdní degenerace/. Dále je důležité, zda dojde pouze k přerušení axonů nebo celého nervu, včetně jeho vazivových obalů. Je-li kontinuita obalů, tedy myelinové pochvy zachována, můžeme doufat v reinervaci postižené oblasti a obnově funkce nervu.
Distálně od místa poškození dojde nejprve k degeneraci myelinu a k proliferaci Schwannových buňek. V místě přerušení axonu začnou vyrůstat nové nervové výběžky. K cílové struktuře se mohou dostat pouze ty z nich, které najdou oporu ve Schvannových buňkách a jejich bazální membráně.
Proces obnovy periferního nervu se nazývá Wallerova degenerace a regenerace. Nervové vlákno dorůstá rychlostí 2mm za 3 dny. Ke zpoždění dochází při průchodu jizvou, přibližně 3 týdny. Nervosvalová ploténka udrží svoji životnost 6 měsíců nebo i více. Po té zaniká. Doroste-li vlákno do té doby k vláknu svalovému, dojde k obnovení svalové síly.
Na tomto principu jsou založeny operace, při kterých jsou přišívány oddělené prsty či části končetin. Ještě je třeba si uvědomit, kde došlo k přerušení nervu a zároveň kde mají svaly, o které nám jde, svalová bříška. Je-li např. přerušen nervus radialis na paži, není třeba, aby nervové vlákno dorostlo až k místu uplatnění funkce svalu, tedy na prsty. Svalová bříška natahovačů prstů se nacházejí vysoko na předloktí, ne na prstech samotných.
3 Vývoj těla, názvy jeho částí, orientace na těle
3.2 Testovací otázky
Popis rovin a směrů vychází ze základní anatomické polohy těla, která je dána vzpřímeným postojem, při kterém jsou horní končetiny podél těla dlaněmi obrácené dopředu (obr. 1.9.). Palec ruky směřuje zevně.
4 Kosti a jejich spojení
4.6 Testovací otázky - kosti a jejich spojení
4.7 Testovací otázky - kosti lebky
4.1 Lebka – cranium
4.2 Osový skelet
Mezi obratli je 23 meziobratlových destiček, disci intervertebrales. První je mezi 2. a 3. obratlem, poslední mezi 5. bederním a kostí křížovou. Tvoří jednu pětinu až čtvrtinu délky páteře. Tvoří je hydratované jádro, nucleus pulposus, které působí jako ložisko v kloubu. Kolem je prstenec z vazivové chrupavky, anulus fibrosus.
1. krční obratel – atlas, nemá tělo obratlové. Postranní části nesou kloubní plochy pro spojení s kondyly týlní kosti. Na nich se hlava kývá.
4.3 Kostra horní končetiny
Na tuberculum majus se upínají svaly, které odstupují ze zadní plochy lopatky, m. supraspinatus, m. infraspinatus a m. teres minor. Tvoří zadní porci rotátorové manžety. Na tuberculum minus se upíná m. subscapularis, který tvoří přední část rotátorové manžety.
Pod oběma hrbolky sestupují po kosti distálně ještě kostní hrany, crista tuberculi majoris et minoris. Slouží také k úponu svalů.
K tělu kosti je hlavice připojená krčkem chirurgickým, ve kterém je kost nejtenčí a nejčastěji se láme. Distální konec kosti nese plochy pro spojení s kostmi předloktí - kladkovitá plocha, trochlea humeri pro spojení s tomu odpovídajícím zářezem, incisura trochlearis ulnae a hlavička, capitulum humeri, která zapadá do jamky na hlavičce radia. Zezadu po těle humeru laterodistálním směrem sbíhá sulcus n. radialis, ve kterém leží těsně na povrchu kosti stejnojmenný nerv.
Předloktí, antebrachium
4.3.1 RTG Horní končetiny
Série RTG snímků, které zachycují postupující osifikaci drobných kostí vlastní ruky.
Os trapezoideum osifikuje cca v 6ti letech, os pisiforme až jako poslední v intervalu od 7 do 13ti let.
4.4 Kostra dolní končetiny
Dobře nahmátneme stydké kosti a symfýzu. Při flexi kyčle sjede m. gluteus maximus ze sedacího hrbolu, tuber ischiadicum. Tím se stane hrbol lépe hmatným.
Os coxae, kost pánevní, levá strana, pohled zpředu
Femur, stehenní kost, levá strana, pohled zpředu
Ossa pedis, kosti nohy Pohled shora na levou nohu
4.5 Spojení kostí
Zadní plochu lopatky dělí hřeben, spina scapulae, na dvě jámy. Spina scapulae vybíhá v nadpažek, acromion, nesoucí kloubní plošku pro spojení s klíční kostí. Klíční kost jediná zprostředkovává kloubní spojení horní končetiny s hrudním košem. Její mediální konec je kloubně spojen s hrudní kostí /sternum/.
Na pánvi můžeme pelvimetrem změřit zevní rozměry pánevní.
Klouby vlastní nohy – articulationes pedis
5 Svalová soustava
5.7 Testovací otázky
Dále kožní svaly, které se upínají do kůže, pohybují s nía tvoří rýhy, prohlubně nebo vrásky.
Existují také kloubní svaly, mm. articulares, které odstupují ze svalů ležících v okolí kloubů, upínají se do kloubních pouzder a brání jejich uskřinutí mezi styčnými plochami.
Sval se nazývá musculus, zkratka je m. Svaly, musculi, zkratka mm.
Celková váha svaloviny je u muže přibližně 40%, u ženy kolem 32% s velkým rozptylem, který je dán životním stylem i genetickou dispozicí.
Na svalu popisujeme začátek, origo, úpon, insertio, mezi nimi je hlava, caput, která přechází ve svalové bříško, venter musculi. Začátek i konec svalu je tvořen šlachou. Ta může mít charakter provazce nebo je rozprostřená do plochy. Tehdy se nazývá aponeuróza.
Začátek svalu je obvykle umístěný proximálněji a je méně pohyblivé. Úpon je místo, kde sval realizuje svoji hlavní funkci.
Sval je tvořen svalovými vlákny, které jsou obaleny vazivem /endomysium/. Desítky svalových vláken jsou sdruženy v primární svalové snopce, které jsou opět obaleny vrstvičkou vaziva /epimysium/. Skupiny svalových snopců tvoří sekundární svazky. Ty jsou také obaleny vrstvou vaziva /perimysium/. Celý sval je obklopen povázkou svalovou, fascii.
Šlachy jsou složeny z kolagenních fibril mezi kterými jsou šlachové buňky. V místě, kde se šlacha ohýbá, se nacházejí buňky chrupavky, ze kterých vznikají sezamské kosti.
Vazivo svalu přechází ve vazivo šlachy postupně, tím tah šlachy působí na povrch jednotlivých svalových vláken. V místě úponu svalu na kost přechází vlákna šlachy do periostu a kompakty kosti.
5.1 Svaly hlavy a krku
Svaly žvýkací umožňují zpracování a příjem potravy. Všechny jsou inervované z motorické části 3. větve trigeminu. Další skupiny svalů jsou jednak spojené s orgánovými systémy, jako svaly měkkého patra, které jsou důležité při polykání. Svaly jazyka, orgánu, který vyplňuje dutinu ústní a je důležitý pro rozmělňování potravy a mluvení. Rudimentální jsou svaly boltce ušního, neboť stříhat ušima většina z nás zapomněla. Nebo velmi drobné, jako napínač bubínku a třmínkový sval.
5.2 Svaly hrudníku
5.3 Svaly břicha
Zadní skupina je tvořená jedním svalem.
M. quadratus lumborum je svalová destička na zadní straně stěny břišní napjatá mezi crista iliaca a dvanáctým žebrem. Leží v sousedství m. psoas major, který řadíme mezi svaly kyčelního kloubu.
Kýla je vak tvořený pobřišnicí, který prochází oslabeným místem, kýlní brankou. Může být prázdný nebo se do něho může protlačit klička střevní nebo část velkého omenta Kýlní branka je buď otevřená, tehdy se kýla může vyklenout a naplnit obsahem. Nebo zavřená, pak může dojít k uskřinutí jejího obsahu včetně přívodných cév, tím k přerušení pasáže střevem nebo k jeho nekróze.
Tříselné kýly rozlišujeme na přímé a nepřímé, vzácně také supravesikální.
Hernia inguinalis indirecta, nepřímá tříselná kýla, prochází skrze celý inguinální kanál, bývá spíše vrozená.
Hernia inguinalis directa, přímá tříselná kýla, se protlačuje do podkoží skrz anulus inguinalis superficialis, získává se většinou ve střením či vyšším věku.
5.4 Svaly zad
5.5 Svaly horní končetiny
Zadní a laterální skupinu inervuje n. radialis. V přední skupině jsou především flexory prstů, karpu a pronátory. Jsou uspořádány do čtyř vrstev.
5.6 Svaly dolní končetiny
Zadní skupina začíná na vnější straně lopaty kyčelní. Funkčně jsou tyto svaly abduktory, rotátory a extenzory. Inervace plexus sacralis.
M. gluteus maximus, velký sval hýžďový, především tento sval tvoří reliéf hýžďové oblasti. Začíná zeširoka nejen od zevní strany lopaty kyčelní, ale i na os sacrum a os coccygis. Upíná se na trochanter major a pod ním na drsnatině tuberositas glutea. Inervace n. gluteus inferior. Je to hlavní extenzor kyčelního kloubu, např. při vstávání ze sedu, také důležitý činitel při udržování vzpřímené postavy.
M. gluteus medius, střední sval hýžďový, především do něho aplikujeme intramusculární injekce. Nachází se v zevním horním kvadrantu hýžďové oblasti. Upíná se na trochanter major. Inervace n. gluteus superior.
M. gluteus minimus, malý sval hýžďový, zcela kryt předchozím svalem.
M. tensor fasciae latae, napínač stehení povázky, je malé svalové bříško v horní čtvrtině stehna. Začíná na spina iliaca anterior superior. Prostřednictvím zesíleného pruhu této fascie, tractus iliotibialis, se upíná na zevní kondyl tibie před osou flexe kolenního kloubu. Díky tomu zabezpečuje extenzi kolena při stoji. Pomocnou funkci má v kyčelním kloubu.
Pelvitrochanterické svaly jsou kryty průběhem m. gluteus maximus.
M. piriformis, hruškovitý sval, je nejkraniálnější, topograficky velmi důležitý sval. Kolem něho vystupují z pánve nervy plexus sacralis, n. ischiadicus přímo pod ním a cévy, především a. pudenda interna. Upíná se na hrot velkého trochanteru.
Další svaly této skupiny jsou m. gemellus superior, m. obturatorius internus, m. gemellus inferior a m. quadratus lumborum. Všechny jsou zevní rotátory kyčelního kloubu inervované přímými vlákny z plexus sacralis.
Svaly stehna, musculi femoris dělíme podle osteofasciálních prostorů do třech skupin, ventrální, dorzální a mediální.
Přední /ventrální/ skupina obsahuje m quadriceps femoris a m. sartorius. Inervace n. femoralis.
M. quadriceps femoris, čtyřhlavý sval stehenní, je největší sval v těle. Má čtyři hlavy. M. rectus femoris začíná již na pánvi na spina iliaca anterior inferior. Je to sval dvoukloubový. Proto má pomocnou funkci v kyčelním kloubu. Je zde flektorem.
M. vastus medialis a lateralis začínají z ostré, vyvýšené linie /linea aspera/ na zadní ploše těla femuru. M. vastus intermedius začíná široce z přední strany těla femuru.
Všechny čtyři hlavy se spojují a několik centimetrů nad čéškou přecházejí v úponovou šlachu, ligamentum patellae. Čéška, patella, je sezamská kost, která se v této šlaše vyvinula z důvodu extrémních sil, kterými tlačí na pod ní ležící kosti.
Hlavní funkce čtyřhlavého svalu stehenního je extenze v kolenním kloubu.
Zadní /dorzální/ skupina obsahuje flexory kolenního kloubu, které jsou zároveň pomocnými extenzory v kloubu kyčelním. Inervace n. ischiadicus. Patří sem m. semitendinosus, m. semimembranosus a m. biceps femoris. Všechny tyto svaly začínají na tuber ischiadicum, pouze krátká hlava m. biceps femoris začíná zezadu na těle femuru. M. semimembranosus a semitendinosus směřují na stehně mediálně a upínají se na tibii z vnitřní strany. M. biceps femoris je laterálně umístěný, upíná se zřetelně hmatnou šlachou na caput fibulae.
Vnitřní /mediální/ skupina obsahuje adduktory. Patří sem m. gracilis, m. adductor magnus, m. adductor brevis, m. adductor longus, m. pectineus a m. obturatorius externus. Inervace převážně n. obturatorius. Většina svalů této skupina začíná na os pubis. Funkce je addukce stehna a flexe v kyčelním kloubu.
Svaly bérce, mm. cruris - svaly bérce dělíme do třech skupin: přední, zadní a laterální. Všechny jsou inervovány z větví n. ischiadicus. /Ten se ve fossa poplitea dělí na n. tibialis a n. peroneus communis./
Přední skupina svalů bérce se nachází spíše ventrolaterálně. /Ventromediální strana tibie je pod kůží hmatná, svaly nechráněná./ Obsahuje m. tibialis anterior, m. extensor digitorum a m. extensor hallucis longus. Inervace n. peroneus profundus. M. tibialis anterior je na bérci nejmediálněji. Začíná z proximální části tibie, distálně přechází ve zřetelně hmatnou šlachu a upíná se na os cuneiforme mediale.
Další dva svaly začínají laterálněji od tibie a fibuly. Upínají se do dorsální aponeurósy palce a prstů, které přitahují k bérci a natahují.
Zadní skupina svalů bérce tvoří dvě vrstvy. V povrchové je m. triceps surae, v hluboké svaly, které ohýbají nohu a prsty. Inervace n. tibialis.
M. triceps surae, trojhlavý sval bérce, má tři hlavy. Dvě povrchové, caput mediale a laterale mm. gastrocnemii, které začínají od epicondylů femuru a vytvářejí reliéf lýtka. V polovině lýtka se spojují s hlouběji uloženou hlavou, m soleus, který začíná od šlašitého pruhu jdoucího od hlavičky fibuly k tibii. Celý sval se upíná jednotnou silnou šlachou, tendo Achillis, na tuber calcanei. Funkce svalu je plantární flexe, to znamená zdvíhá patu, špička nohy směřuje k podlaze. Mm. gastrocnemii také flektují kolenní kloub.
Do Achilovy šlachy se upíná tenký sval, m. plantaris, funkčně nevýznamný.
Hluboká vrstva zadní skupiny svalů bérce obsahuje:
M. popliteus, krátký sval, leží zezadu na pouzdře kolenního kloubu a má vztah k laterálnímu menisku.
M. flexor digitorum longus, ohýbač prstů, leží nejmediálněji.
M. tibialis posterior, jeho úponová šlacha je první za mediálním kotníkem, upíná se na tuberositas ossis navicularis.
M. flexor hallucis longus, silný sval umístěný nejlaterálněji z celé skupiny. Ohýbá palec a flektuje nohu.
Laterální skupina svalů bérce obsahuje dva svaly: m. peroneus longus a m. peroneus brevis.
M. peroneus /fibularis/ longus začíná od proximální poloviny fibuly. Jeho úponová šlacha podbíhá plantu a upíná se mediálně na os cuneiforme mediale, kterou táhne laterálně. Tím udržuje fyziologické postavení ossa cuneiformia v oblouku. Společně s úponem m. tibialis anterior vytváří třmen, který podporuje klenbu nohy.
M. peroneus /fibularis/ brevis je pod předchozím svalem, upíná se na bazi pátého metatarsu a zvedá zevní okraj nohy.
Svaly vlastní nohy - na hřbetu nohy na rozdíl od hřbetu ruky se nachází dva krátké svaly, které napínají prsty, m. extenzor digitorum brevis a m. extensor hallucis brevis.
Svaly planty dělíme podobně jako svaly ruky na svaly palce, svaly malíku a svaly středního prostoru.
V palcovém valu se nachází abduktor, flexor a adduktor.
Ve středním prostoru je pod kůží vazivová membrána, plantární aponeurósa. Jde od tuber calcanei k dorsální straně metetarzofalangových kloubů. Chrání cévy a nervy plosky před stlačením. Navnitř od ní leží m. flexor digitorum brevis. Ještě hlouběji m. quadratus plantae, který jde od tuber calcanei k úponové šlaše dlouhého flexoru prstů. Vyrovnává její šikmý tah a zesiluje účinek.
V nejhlubší vrstvě jsou mm. lumbricales a mm. interossei.
Svaly plosky nohy
6 Cévní soustava, srdce a lymfa
6.1 Stavba cév obecně
Vzhledem k nepřítomnosti peritonea jsou viditelná též játra a kličky střevní
6.2 Srdce - cor
6.2.1 Poloha a zevní popis
Zespod srdce naléhá na bránici, tuto plochu podle toho nazýváme facies diafragmatika. Vpředu a vpravo naléhá na hrudní kost a žebra /facies sternocostalis/ a vlevo na sevou plíci /facies pulmonalis/. Horní část srdce je tzv. baze srdeční, bazis cordis, ze které vystupují a do ní vstupují velké cévy. Je tvořená spíše předsíněmi. Dolní část vybíhá v hrot srdeční, apex cordis a je tvořená komorami.
Úder srdečního hrotu je hmatný a to v pátém mezižebří vlevo, navnitř od medioklavikulární čáry, tedy svislice, kterou pomyslně spouštíme středem klíční kosti.
Srdce je pumpa, která vypuzuje krev do systému krevních cév. Cévní systém se skládá ze srdečnice, aorty, menších tepen, arterií a tepének, arteriol. Ty se rozpadají, jinak řečeno dělí, na vlásečnice, kapiláry, jež mají velmi tenkou stěnu. Díky tomu skrze ní může docházet k výměně plynů, především kyslíku a oxidu uhličitého, a také tělních tekutin. Kapiláry se poté spojují v drobné žilky, venuly, ty tvoří větší žíly, vény. Nakonec vzniká horní a dolní dutá žíla, vena cava superior a inferior, které přivádějí krev zpět do srdce /konkrétně do pravé srdeční předsíně/.
Srdce za 1 minutu přečerpá přibližně 5 litrů krve. Na jeden srdeční stah jedna komora vypudí zhruba 70 ml krve, člověk má srdeční frekvenci kolem 70ti tepů/minutu. Z toho plyne 70 tepů x 70 ml/1 stah, dohromady 4900, zaokrouhleno 5000 ml krve.
Mohli bychom také říct, že člověk má srdce dvě, pravé a levé. Do pravé části srdce přitéká krev z celého těla a ta je odtud čerpána do malého krevního oběhu, tedy do plic. Z plic přitéká do levé poloviny srdce a je odtud vypuzována aortou do velkého krevního oběhu v celém těle.
Jestliže pravé srdce přečerpá za minutu 5 litrů krve, musí tak učinit logicky i srdce levé.
Levá polovina srdce pracuje proti odporu cévního systému celého těla, proto je její svalovina přibližně třikrát silnější než svalovina srdce pravého. To žene krev pouze do plic, které kladou minimální odpor.
6.2.2 Srdeční dutiny, srdeční chlopně, stavba srdce
Pod okrajem dolní duté žily vyúsťuje do předsíně žilní splav, sinus coronarius, sbírající většinu krve ze srdeční svaloviny. Na zadní straně atria, kde je povrch hladký, nacházíme ještě malé dírky, kterými přitéká menší část krve přímo ze srdeční tkáně. Nazývají se foramina venarum minimarum a odvádějí krev do všech prostor srdečních, do předsíní i komor, vždy z přiléhající svaloviny.
Z předsíně vybíhá poměrně velké pravé ouško, auricula dextra, jehož funkční význam není zcela objasněn. V oušku se nachází musculi pectinati, vyvýšeniny srdeční svaloviny, mezi kterými stěnu předsíně tvoří pouze tenké, proti světlu průsvitné vazivo. Na trámcích se zde mohou tvořit tromby, které, dojde-li k jejich odtržení, jsou zdrojem plicní embolizace. V dolní části pravá síň přechází do pravé komory otvorem nazývaným ostium atrioventriculare. Je zde zasazená trojcípá (tricuspidální) chlopeň.
6.2.3 Převodní systém srdeční
6.2.4 Cévní zásobení a inervace srdce
Dělí se na ramus interventricularis anterior /RIA/ a ramus circumflexus.
Pravá koronární tepna se stáčí na srdci spíše dozadu, obvykle končí ve žlábku mezi komorami jako ramus interventrcularis posterior.
Levá koronární tepna se po asi centimetrovém průběhu dělí na ramus interventricularis anterior /RIA/ a ramus circumflexus, který obtáčí srdce směrem vlevo a dozadu.
Je-li průtok koronárními arteriemi omezen na více místech, je možné zůžená místa přemostit cévními štěpy, provést tzv. bypass, často vícečetný. K tomuto zákroku se používají jednak arterielní štěpy, např. a. thoracica interna, a. radialis a pod. nebo štěpy žilní, jako v. saphena magna, které ale mají obvykle kratší životnost. Jedná se o cévy operovaného pacienta, nikoli od jiného dárce, abychom se vyhnuli nutnosti tlumit imunitní reakci vůči cizorodé bílkovině.
Inervace srdce
Jak již bylo řečeno, impulzy ke stahům srdeční svaloviny vznikají v převodním systému srdečním.
6.2.5 Fetální krevní oběh
V septu mezi pravou a levou srdeční předsíní je otvor, foramen ovale, kterým okysličená krev prochází a teče dál z levé předsíně do levé komory a odtud do aorty. Z oblouku aorty vystupují tři arteriální kmeny, truncus brachiocephalicus, a. carotis communis sinistra a a. subclavia sinistra. Okysličená krev se tedy dostává nejprve k mozku a také k horním končetinám.
Po té, co zde předá kyslík, se vrací zpátky cestou vena cava superior do pravé předsíně. Odtud pokračuje přes trikuspidální chlopeň do pravé komory a do truncus pulmonalis. Ten se dělí na dvě arterie pulmonales, které vedou krev do plic. Vzhledem k tomu, že plíce dosud nedýchají, potřebují jen malé množství kyslíku k vývoji sebe sama jako orgánu. Zbytek, spíše hlavní proud krve, protéká spojkou zvanou ductus arteriosus do aorty. Spojuje se s ní ale až v místě následujícím za odstupem cév jdoucích z oblouku aorty.
Trup těla a dolní končetiny tedy dostávají krev smíšenou. Vzniká spojením proudu krve, který prošel obloukem aorty, ale neodbočil do cév hlavy a horních končetin. Tato krev je téměř stoprocentně sycená kyslíkem. A z proudu krve již do velké míry odkysličené, která zásobila horní část těla a do aorty se dostala spojkou zvanou ductus arteriosus. Výsledná koncentrace kyslíku v břišní aortě je ale stále dostatečná pro vývoj zbytku organismu, tedy trupu a dolních končetin.
Pozor! V pravé předsíni se za fetálního vývoje potkávají dva proudy krve. První přichází z placenty cestou vena cava inferior a pokračuje do levé přesíně skrze foramen ovale. Druhý přitéká cestou vena cava superior a pokračuje do pravé komory. Díky uspořádání prostoru pravé předsíně se oba proudy téměř dokonale míjí a nemísí.
6.3 Tepny - arteriae
6.3.1 Tepny hlavy a krku
Subclavia je céva, která přivádí krev především k horní končetině.
A. vertebralis vystupuje z horního obvodu a. subclavie, zanořuje se do hloubky, vstupuje do otvorů po stranách krčních obratlů, prochází skrz foramen occipitale magnum do dutiny lební a podílí se na tvorbě cévního okruhu, ze kterého je vyživován mozek, circulus arteriosus Willisi. Při omezení průtoku a. vertebralis hrozí nedokrvení mozku. Syndrom katedrál je situace, kdy především starší lidé kolabují při záklonu hlavy /při pohledu vzhůru do klenby chrámů/.
6.3.2 Tepny horní končetiny
A. Axillaris je pokračováním a. subclavia. Název mění přestupem přes 1. žebro, od úrovně chirurgického krčku humeru se nazývá a. brachialis.
A. radialis podbíhá úponové šlachy krátkého extenzoru palce a odtahovače palce /m. abductor policis longus et m. extenzor policis brevis/, ocitá se ve fossa radialis, dále podbíhá šlachu dlouhého extenzoru palce, proráží sval v prvním intermetakarpálním prostoru a dostává se do dlaně, kde se podílí především na tvorbě hlubokého arteriálního oblouku, který spojuje obě cévy předloktí v dlani, arcus palmaris profundus.
6.3.3 Tepny hrudníku
Truncus brachiocephalicus se po několikacentimetrovém průběhu dělí na dvě cévy.
A. subclavia dextra, která vede krev k pravé horní končetině a a. carotis communis dextra, která vstupuje do nervověcévního svazku krčního.
Pokračováním arcus aortae je aorta descendens, která dále sestupuje zadním mediastinem podél páteře směrem dolů a nazývá se aorta thoracica. Nemá žádné větší větve. Vydává především aa. Intercostales posteriores, devět párů tepen, které zásobují třetí až jedenácté mezižebří. Také drobné větve k okolním orgánům, např. k jícnu.
Podél sterna probíhá oboustranně a. thoracica interna, větev a. subclavie. Ta vydává a. intercostales anteriores, které anastomozuj s a. intercostales posteriores z hrudní aorty.
6.3.4 Tepny břicha a pánve
A. hepatica communis jde k játrůmskrz dolní okraj omentum minus
A. lienalis směřuje ke slezině po horním okraji pankreatu.
6.3.5 Tepny dolní končetiny
A. tibialis posterior sestupuje pod m. triceps surae, vyživuje svaly zadní skupiny, dostává se za vnitřní kotník a odtud do oblasti chodidla, kde se dělí na a. plantaris medialis et lateralis. Ty vyživují svaly plosky nohy a prsty. Vydává silnou a. fibularis, která sestupuje kanálem mezi fibulou a m. flexor hallucis longus. Nazývá se canalis musculofibularis.
6.4 Žíly - venae
Krev je po těle rozváděna tepnami, které se větví, až přecházejí v kapilární řečiště. Na sítě kapilár navazují menší žíly, ty přecházejí ve větší, které nakonec tvoří horní a dolní dutou žílu, v. cava superior et inferior, které vedou krev do pravé předsíně srdeční.
6.5 Lymfatický systém
Lymfatické orgány rozdělujeme na primární – těmi jsou thymus a kostní dřeň, a sekundární, kterými jsou slezina, lymfatické uzliny a lymfatická tkáň trávícího systému a bronchů.
Úloha primárních lymfatických orgánů spočívá ve vývoji lymfocytů, zatímco sekundární systém slouží jako „kontrolor kvality“, velmi zjednodušeně řečeno se dá říci, že filtruje protékající mízu.
Kostní dřeň je hlavním producentem lymfocytů ve fetálním období. Část lymfocytů z kostní dřeně vycestuje do thymu, kde se diferencuje v T lymfocyty (písmeno T jako Thymus). Ostatní lymfocyty se usídlují v sekundárních lymfatických orgánech, nazývají se B lymfocyty (toto označení u člověka poněkud ztrácí význam, neboť písmeno B značí tzv. Bursu fabrici, lymfatický orgán ptáků).
Úloha T lymfocytů spočívá v zajištění buněčné imunity, B lymfocyty naproti tomu zajišťují imunitu humorální.
Hmotnost sleziny závisí na množství krve v ní obsažené, v průměru má hodnotu přibližně 140g.
Za normálního stavu je nehmatná, krytá žebry, její podélná osa se promítá podél levého desátého žebra. Při frakturách žeber může být slezina často poraněna. Poškození sleziny velkého rozsahu se u dospělých, kdy funkce sleziny není zásadní, někdy řeší splenektomií.
Brzlík – thymus
Ductus thoracicus a ductus lymphaticus dexter
Ductus thoracicus je hlavní hrudní mízovod. Sbírá lymfu z obou dolních končetin, pánve, břicha, levé poloviny hrudníku, levé horní končetiny a levé poloviny hlavy a krku. Rozšířený začátek mízovodu – cisterna chyli – je uložen retroperitoneálně za bránicí. Provází aortu při jejím pravém boku, ústí do soutoku levé v. jugularis interna a levé v. subclavia – angulus venosus sinister. Délka mízovodu je přibližně 40 cm.
7 Trávicí soustava
7.1 Obecná stavba trávicí trubice
7.2 Dutina ústní - cavum oris, zuby – dentes, jazyk - lingua, patro – palatum
7.3 Hltan – pharynx
7.4 Jícen – oesophagus
7.5 Žaludek – gaster
7.6 Tenké střevo – intestinum tenue
Další vrstvy jsou tela submucosa, svalovina, uvnitř cirkulární, zevně longitudinální. Střevo pokrývá a fixuje peritoneum.
Sliznice je uspořádaná v cirkulární řasy a vytváří klky, které jsou pokryté enterocyty. Do klků vstupuje kapilára a začíná zde slepě lymfatická céva. Krev ze střeva odtéká systémem vrátnicové žíly do jater. Zde jsou látky vstřebané přeměněny na látky tělu vlastní.
Teprve po té mohou být využívány jako zdroje pro tělo.
Většina duodena a pancreas se nachází v retroperitoneálním prostoru. To znamená nejsou v dutině břišní. Když otevřeme peritoneální dutinu, duodenum a pankreas tam neuvidíme!
2/5 střeva jejunum, 3/5 ileum
vytváří kličky, které jsou obalené peritoneem a zavěšené na okruží, mezenteriu.
Pozor! Žluč vytéká do duodena. Společně s pankreatickými šťávami!
7.7 Tlusté střevo – intestinum crassum
3 charakteristiky tlustého střeva: appendices epiploicae – váčky - výchlipky peritonea – tuk, taeniae – 3 pruhy longitudinální svaloviny po obvodu střeva, vedou až k appendixu, haustra – vyklenutí stěny mezi teniemi podmíněná kontrakcemi cirkulární svaloviny – buřtíkovitá vyklenutí, uvnitř střeva oddělená poloměsíčitými řasami
Caecum, slepé střevo
Místa, kde hmatáme appendix, zjišťujeme známky jeho případného záňětu, především bolestivost
Mc. Burneyův bod - spojnice spina iliaca anterior superior dx. a pupku, 1/3 vzdálenosti od pravé spiny, asi 6cm od ní
Lanzův bod - spojnice pravé a levé spina iliaca anterior superior, 1/3 od pravé spiny
7.8 Slinivka břišní – pankreas
7.9 Játra – hepar, žlučové cesty a žlučník – vesica fellea
Nahoře – bránice – facies diafragmatica, dole – facies visceralis. Játra svojí spodní plochou naléhají na celou řadu orgánů: vpravo-pravá ledvina a nadledvina, flexura coli dx. a duodenum, vlevo – žaludek, jícen.
Nachází se zde dva zářezy vertikální – fissura sagittalis dextra a sinistra (v levé - ligamentum teres hepatis – rozdělení jater na pravý a levý lalok, obliterovaná fetální v.umbilicalis, v pravé – vpředu žlučník, vzadu v.cava inferior - fixovaná vazivovýn poutkem), mezi nimi se nachází transverzální zářez, nazývaný porta hepatis (tvoří písmeno H). Zářezy oddělují dva menší laloky – vpředu lobus quadratus, vzadu lobus caudatus.
Povrch jater pokrývá peritoneum, místo přirostlé k bránici se nazývá area nuda hepatis (vzadu nahoře).
Ligamentum falciforme hepatis je přechod peritonea ze spodní plochy bránice na diafragmatickou plochu jater.
Krevní oběh jater: funkční - v.portae – přivádí krev ze střeva, žaludku, sleziny, slinivky, 80% zásobení) a nutritivní - a.hepatica, přivádí okysličenou krev, 20% zásobení, odkysličená krev – z v.centralis přes v.hepatica do v.cava inferior
Žlučové kameny je třeba odstranit, jinak hrozí zachycení na Vaterově papile. Zde může zablokovat vylučování pankreatických šťav s již aktivními enzymi. Tím dojde k jejich zpětnému toku do pankreatu, natrávení jeho parenchymu a rozvoji akutní pancreatitidy, která je životu ohrožující.
7.10 Pobřišnice – peritoneum a uspořádání dutiny břišní
Douglasův prostor lze vyšetřit per vaginam, neboť sahá až za čípek děložní na zadní klenbu poševní.
Zjednodušeně - dutina břišní je vak vystlaný lesklou blánou, nástěnnou pobřišnicí, která v určitých místech přechází na orgány. Místa přechodu jsou např. radix mezenterii, tedy kořen okruží, mezocolon transverzum, atd. Dva listy peritonea jdoucí proti sobě se sejdou a vytvoří kratší či delší závěs. Předpona pro závěsy je mezo. Např. mezosigmoideum, mezoappendix, užívá se i v jiných systémech - mezovarium, mezosalpinx atd. Mezi těmito listy procházejí cévy, nervy a lymfa od stěny k orgánu.
8 Dýchací soustava
Cartilago thyroidea, chrupavka štítná, Největší chrupavka hrtanu, pohled mírně ze strany
Vstup do dýchacích cest začíná nosní dutinou (cavitas nasi) ohraničenou výběžky horní čelisti, kostí čelní, čichovou a nosními kůstkami. V přední části přechází nosní dutina do zevního nosu, vzadu pokračuje choanami do nosohltanu. Prostor nosní dutiny je rozdělen přepážkou nosní, septum nasi, na dvě poloviny. Přepážka nosní má podklad převážně kostěný, tvoří jej nahoře a vpředu svislá ploténka kosti čichové, lamina perpendicularis ossis ethmoidalis, dole kost radličná, vomer, vpředu je přepážka chrupavčitá.
Hrtan, larynx
Hrtan je uložen na ventrální straně krku, kryt dolními svaly jazylky a fasciemi. Je zavěšen na jazylce, ve svém dolním úseku plynule přechází do průdušnice. Dutina hrtanu má tvar přesýpacích hodin, vymezujeme zde tři oddíly – horní (vestibulum), střední (glottis) a dolní část. Vchod do předsíně je uzavírán hrtanovou příklopkou (epiglottis). Předsíň končí nepravými hlasivkovými řasami, plicae vestibulares, které jsou silné, růžové a nepohyblivé. Pod nepravými řasami začíná nízký štěrbinovitý prostor. Sahá ke štěrbině sevřené pravými hlasivkovými řasami, plicae vocales.Jejich podkladem jsou hlasivkové vazy (ligamenta vocalia), při pohledu laryngoskopickým zrcátkem jsou ostré, bělavé a pohyblivé. Sliznice na povrchu těchto řas je velmi odolná, pokrytá mnohovrstevným
Skelet hrtanu je tvořen chrupavkami, z nichž některé jsou párové, některé nikoliv.
Největší hrtanová chrupavka je nepárová chrupavka štítná, cartilago thyroidea. Od její zadní plochy začínají chrupavkové vazy a zároveň je zde připojena hrtanová příklopka, cartilago epiglotica.
Z praktického hlediska je důležitá rovněž chrupavka prstencová, cartilago cricoidea. Její oblouk je hmatný pod chrupavkou štítnou. Mezi dolní hranou chrupavky štítné a horní hranou chrupavky prstencové je rozepjaté ligamentum cricothyroideum, které se protíná v rámci první pomoci jako urgentní možnost zajištění dýchacích cest. Do vzniklého otvoru se zasune rourka (jsou popsány mnohé případy z terénu, kdy se coby rourka použije cokoliv, co je po ruce, např. rozebraná propiska), kterou je umožněno dýchat. Nejpozději do 24 hodin by měl být tento výkon nahrazen tracheostomií (princip je podobný, ale protíná se trachea), neboť v tomto místě může docházet ke stenozám)
Pohyb hrtanových chrupavek zajišťují tři skupiny příčně pruhovaných svalů (přední, zadní a boční skupina).
Průdušnice navazuje na hrtan, končí rozvětvením na pravý a levý bronchus. Na střední čáre krku sestupuje do mediastina, kde je vtlačena mírně vpravo obloukem aorty.
Základem stavby stěny trachey jsou podkovovité chrupavky navzájem pospojované vazivem. Chrupavky udržují průsvit dýchacích cest. Při zadním obvodu průdušnice je chrupavčitá výztuha nahrazena vazivovou membránou, v níž nalézáme snopce hladkého svalstva, jejichž kontrakce zodpovídají za změny průsvitu průdušnice. Sliznice je vystlána řasinkovým epitelem, který svým kmitáním transportuje hlen a nečistoty z dýchacích cest.
Průdušky vznikají rozdělením průdušnice, stavba jejich stěny již není tak pravidelná. Pravá průduška je kratší a širší. Protože probíhá strměji, vdechnutá tělesa se dostávají právě častěji do pravé průdušky, než do levé, která je delší a užší.
Plíce jsou párové orgány, které svou bazí nasedají na bránici. Konvexní, zevní plocha plic naléhá na hrudní stěnu, vnitřní plocha je obrácená do mezihrudí, mediastina. Uprostřed mediastinální stěny plic je hilus, kterým vstupují průdušky a jejich cévy, plicní tepna a žíly, a mízní uzliny. Vrchol plic vyčnívá nad klíční kost a zasahuje do krčních mezisvalových prostorů.
Pravá plíce je složena ze tří laloků: horního, středního a dolního. Levá plíce má laloky jen dva: horní a dolní.
Každý plicní lalok se dělí ještě na menší úseky, plicní segmenty. Plicní segment je taková část plicního laloku, která je ventilována jedním segmentálním bronchem a vyživována jednou větví plicní tepny.
Průduška, která vstupuje do plic, se následně asi 25krát větví, vždy na dvě větve, tzv. dichotomicky. Tvoří tak nejprve arbor bronchitis, zhruba na úrovni 16tého dělení větvení přechází v arbor alveolaris, kde se z bronchiolů již vyklenují alveoly, ve kterých dochází k výměně plynů.
V plicních sklípcích probíhá difuze dýchacích plynů.
Krevní oběh plic je dvojí: nutritivní, který obstarávají bronchiální tepny, a funkční, který realizují levá a pravá plicní tepna. Bronchiální tepny sledují průběh větvení bronchů a obstarávají nutritivní zásobení plic. Funkční oběh umožňuje výměnu dýchacích plynů mezi krví a vzduchem. Doprovází větvení průdušek. Na úrovni respiračních bronchů se větvičky arterie pulmonales rozpadají na síť kapilár obklopujících alveoly. Z těchto sítí pak vznikají plicní žíly, které již nesledují větvení bronchů, procházejí v septech mezi plicními lalůčky a segmenty, po svých anastomózách vystupují z plicního hilu a vedou okysličenou krev do levé srdeční předsíně.
Pleura, pohrudnice a poplicnice
Povrch plic pokrývá tenká serozní blanka, viscerální pleura (poplicnice), která v plicních hilech přechází v pleuru nástěnnou (pohrudnice). Kolem každé plíce vytváří pohrudniční dutinu. Části pohrudnice pokrývající hrudní stěnu bránice přecházejí v plicnici v záhybech různé hloubky. Kromě toho, že díky těmto záhybům se dokáží při nádechu roztáhnout plíce v celé své velikosti, (je jim to prostorově umožněno), jsou tyto záhyby místy, kde se při patologických stavech mohou hromadit výpotky.
Pneumothorax je stav, kdy dojde k mechanickému poškození pohrudniční dutiny a tedy jejímu narušení. Tím se vyrovná tlakový rozdíl, který plíce udržuje rozepjaté. (Za normálního stavu je v pohrudniční dutině mírný podtlak, díky kterému oba listy pleury k sobě lnou.) Tím nastává kolabs plic. Příčiny pneumotoraxu jsou různé, může to být zranění, bodné či střelné, vzniknout může ale i spontánně z neznámých důvodů. To nastává především u mladých štíhlých chlapců. Dojde-li spontánně k ruptuře bronchu, který proděraví pleuru, stav se obvykle po několika dnech klidu upraví.
9 Močopohlavní systém
9.1 Močová soustava
9.1.1 Ledviny – ren
Laterální okraj (margo laterale), polus superior /nese nadledvinu/ et inferior, facies anterior et posterior, povrch – capsula fibrosa renis, primárně retroperitoneální spolu s nadledvinou, pánvičkou a močovody
Ledvina se může uvolnit ze svého místa. Vždy putuje směrem dolů. Táhne za sebou cévní zásobení a vývodné cesty močové, hrozí jejich zauzlení nebo uskřinutí. Stav se nazývá bloudivá ledvina, ren migrans.
Jednoduše: ledviny jsou složené z kanálků, do jejichž začátku je vtlačené klubíčko kapilár. Těmi přitéká krev, ze které filtrací skrze vnitřní list Bowmanova vznikne primární moč. Její množství je alespoň 150l denně. Ta protéká jednotlivými částmi nefronu, proximálním tubulem, Henleyovou kličkou, distálním tubulem. Většina tekutiny a iontů se zpětně vstřebává v dalším průběhu kanálků zpět do krve. Výsledkem je definitivní množství moči přibližně 1,5l, která vytéká na vrcholu ledvinných pyramid do ledvinných kalichů, odtud pokračuje do pánvičky ledvinné a močovody do močového měchýře.
Pánvička ledvinná, pelvis renalis - kapacita 3 - 5ml. Při vyšší náplni se vyvíjí prudká bolest ledviny. K tomu dochází, je-li odtok moči omezen např. přítomností konkrementu v močovodu.
Ledvinou proteče veškerá krev za pět minut, průtok a. renalis je obrovský, 20% krve za minutu. Aterosklerotický plát v a. renalis vede k lékově téměř nezvládnutelné hypertenzi.
9.1.2 Kalichy ledvinné – calices renales a pánvička – pelvis renalis, močovod - ureter
Svalovina – vnitřní podélná, vnější cirkulární, svalovina ureteru a močového měchýře v sebe navzájem přecházejí, vytvářejí tzv. ureterovou pochvu, která zabraňuje refluxu moči.
Moč močovodem volně neprotéká, je aktivně transportována - vytváří se močové vřeténko - obrana proti vzestupu moči a šíření infekce.
9.1.3 Močový měchýř – vesica urinaria
9.1.4 Ženská močová trubice – uretra feminina
9.2 Ženský pohlavní systém
Pohlavní ústrojí rozdělujeme na zevní pohlavní orgány a vnitřní pohlavní orgány. Vnitřní pohlavní orgány tvoří pohlavní žláza, gonada, která produkuje pohlavní buňky a pohlavní cesty, které tyto buňky odvádějí.
Vnitřní pohlavní orgány ženy jsou párové a nepárové. K párovým patří vaječníky /ovaria/ a vejcovody /tubae uterinae/. K nepárovým děloha /uterus/ a pochva /vagina/.
K zevním pohlavním orgánům ženy patří stydký pahorek /mons pubis/, velké stydké pysky /labia majora pudendi/, malé stydké pysky /labia minora pudendi/, poštěváček /clitoris/ a topořivé těleso /bulbus vestibuli/.
9.2.1 Vaječník – ovarium
Cestou ligamentum suspensorium ovarii přichází k ovariu vasa ovarica, od dělohy k ovariu vede ligamentum ovarii poprium, skrze které přichází ramus ovaricus z arteria uterina.
Průmět na přední stěnu břišní: bod na úrovni spina iliaca ant. sup. v polovině vzdálenosti mezi spinou a střední čárou.
Pozor! možnost přechodu zánětu z appendixu na pravé ovarium, leží v těsné blízkosti nebo na sebe naléhají.
Kůra, cortex, je tvořena vazivem, ve kterém jsou ovariální folikuly se zárodečnými buňkami a ženskými pohlavními buňkami. V období pohlavní zralosti ženy v kůře vaječníků střídavě každý měsíc dozrává jeden folikul s vajíčkem. Postupně se přibližuje k povrchu, praská, vajíčko se uvolňuje, to je tzv. ovulace. Je zachyceno začátkem vejcovodu. Zbytky folikulu se mění ve žluté tělísko, corpus luteum, které produkuje hormony v druhé polovině cyklu. V případě oplození je hormonálně aktivní až do čtvrtého měsíce těhotenství, kdy jeho roli přebírá placenta.
Dřeň, medulla ovarii, obsahuje hustější vazivo s cévami a nervy.
Krev přivádí a.ovarica, přímá větev břišní aorty, také ramus ovaricus z a. uteriny.
9.2.2 Vejcovod – tuba uterina
Sliznice ve vejcovodu tvoří primární, sekundární i terciální řasy, které jsou husté a snadno se navzájem slepí v důsledku zánětu.
9.2.3 Děloha – uterus
Cornua uteri - rohy děložní – ústí sem vejcovody. Z rohů děložních vystupuje oblý vaz děložní, ligamentum teres uteri, jež v průběhu těhotenství udržuje polohu dělohy takovou, aby tlačila spíše na přední stěnu břišní a ne dozadu na kličky střevní, kvůli udržení plynulé pasáže střevem Ligamentum teres uteri jde do tříselného kanálu /ekvivalent funiculus spermaticus u mužů/. Končí v labia majora /velké stydké pysky/.
Isthmus uteri je asi jeden centimetr dlouhý úsek dělohy mezi tělem a čípkem, který obsahuje spíše vazivo než svalovinu. Je zúžený. V průběhu těhotenství se chová zcela jinak než svalovina těla děložního, nerozšiřuje se. Svým stahem udržuje polohu plodu, porodníci jej nazývají vnitřní branka děložní.
Cervix uteri - hrdlo děložní (dělí se na portio supravaginalis a portio vaginalis – čípek děložní, hmatný v pochvě). Uvniř je kanál, canalis cervicis uteri. Je pokračováním dutiny děložní.
Portio vaginalis - čípek děložní - nahmátneme při vyšetření v pochvě. Na jeho vrcholu je zevní branka děložní, ostium uteri externum. Prostor před ním a za ním se nazývá přední a zadní klenba poševní. Na jeho zevním povrchu je mnohovrstevný dlaždicový epitel stejný jako v pochvě, odolný vůči zdejšímu kyselému, agresivnímu prostředí. V některých případech děložní cylindrický epitel přerůstá na povrch čípku, to se nazývá eroze. Cylindrický epitel je v pochvě v nefyziologické lokalizaci. Proto je zde snadno zranitelný, málo odolný vůči zánětu, náchylný k napadení papilomaviry i karcinomatoznímu zvratu /malignizaci/.
V těle dělohy je dutina děložní, cavitas uteri, předozadně oploštělá, vystlaná sliznicí děložní, endometriem.
Dělohu ve své poloze udržuje svalové dno pánevní, které tvoří podpůrný aparát a parametrální vazy, tvořící závěsný aparát.
Závěsný aparát je složen z vazů, které jdou od stěny děložní k okolním strukturám. Jsou skryté peritoneem.
Patří mezi ně:
Ligamentum cardinale uteri, jdoucí od isthmu a cervixu ke stěně pánevní
Ligamentum teres uteri odstupuje z rohů děložních, prochází skrz canalis inguinalis a končí ve velkých stydkých pyscích.
Ligamenta sacrouterina vedou od boků děložních dozadu z obou stran rekta, ze stran ohraničují excavatio sacrouterina.
Ligamenta vesicouterina směřují po stranách od dělohy k močovému měchýři a dále k symfýze jako lig. pubovesicalia.
Stavba dělohy
Tvoří ji sliznice = endometrium, hladká svalovina = myometrium a okolní vazivo, tela subserosa.
Endometrium, sliznice je složená z jednovrstevného cylindrického epitelu s řasinkami (v čípku v oblasti ostium uteri externum přechází cylindrický epitel dělohy v mnohovrstevný dlaždicový epitel pochvy). Pod ním je podslizniční vazivo, které obsahuje tubulózní žlázky, glandulae uterinae. Vrstva žlázek, která naléhá na svalovinu dělohy se nazývá zona basalis, vrstva pod epitelem zona functionalis. Epitel dělohy a zona functionalis podléhá hormonálním cyklům, odlučuje se během menstruace.
Serosa, peritoneum – přechází na dělohu z okolních orgánů. Vymezuje excavatio rectouterina (Douglasův prostor), nejhlubší místo v dutině břišní ženy, a excavatio rectovesicalis. Excavatio rectouterina dosahuje až na zadní klenbu poševní. Díky tomu je možné spodinu dutiny břišní per vaginam palpovat. Je to výhodné např. situaci podezření na mimoděložního těhotenství, kdy se gynekolog může rychle přesvědčit pohmatem o případné přítomnosti tekutiny /krve/ v tomto prostoru.
1. Fáze menstruační
2. Fáze proliferační
3. Fáze sekreční
4. Fáze ischemická
9.2.4 Menstruační cyklus
9.2.5 Pochva – vagina a ženské zevní pohlavní ústrojí
Sliznici tvoří mnohovrstevný dlaždicový epitel bez rohovění, stejný i na čípku. Podléhá cyklickým hormonálním změnám. Lactobacillus acidophilus /Doderleinův laktobacil/ rozkládá glykogen z odloupaných epitelii na kyselinu mléčnou. Ta podmiňuje kyselé pH v pochvě, která ji chrání před infekcí.
Zevní pohlavní orgány ženy:
Mons pubis - pahrbek podmíněný tukovým polštářem
Perineum - prostor mezi commisura labiorum posterior /spojení labii/ a řitním otvorem
Vestibulum vaginae - předsíň poševní, prostor mezi malými stydkými pysky. Vyúsťuje sem pochva, před ní uretra a glandulae vestibulares, které zvlhčují krajinu při pohlavním vzrušení.
Clitoris - poštěváček - extrémně inervovaný, citlivý. Zakotvený zespod na dolních ramenech stydkých kostí - crura clitoridis. Vybíhá v glans clitoridis. Je překryt prepucium clitoridis.
Bulbus vestibuli - párový topořivý orgán na spodině malých stydkých pysků, pod diafragma urogenitale.
9.3 Mužská pohlavní soustava
9.3.1 Varle – testis a nadvarle, šourek – scrotum
Varlata se nacházejí v šourku, kožním vaku umístěném pod stydkými kostmi. Důvodem je nutnost zajistit pro ně teplotu nižší, než je v dutině břišní. Toho je docíleno celou řadou mechanismů:
1. Schopností hladké svaloviny šourku /tunica dartos/ relaxovat v teple a kontrahovat se v chladu.
2. M. cremaster, sval procházející tříselným kanálem a obalující funiculus spermaticus, je schopen přitáhnout varle k dutině břišní.
3. Kolem arterie testicularis v provazci semenném je žilní pleteň, plexus pampiniformis, která teplo z artrie odebírá a vede zpět.
Pozor! Nepodceňte význam nižší teploty pro udržení plodnosti muže. Pánové, nedávejte si notebooky na klín,
maminky, větrejte malé chlapečky!
Varle se zakládá vysoko v retroperitoneálním prostoru. Odtud sestupuje k začátku tříselného kanálu, kterým prochází a při narození má být přítomno v šourku.
Tzv. retinované varle, tedy takové, které se nachází v dutině břišní nebo v kanálu, je třeba nejpozději v jednom roce života stáhnout. Zvýšená teplota nejen snižuje spermiogram, především ohrožuje muže vývojem nádoru varlete, seminom, který může postihnout i mladé muže.
Z místa založení si varle táhne cévní zásobení i lymfu. Proto se spádové lymfatické uzliny nacházejí vysoko v retroperitoneu lumbální oblasti paraaortálně. Je třeba je ozařovat při nádoru varlete.
Šourek je vak tvořený kůží s podkožním vazivem. Je zavěšený na stydkých kostech pod sponou stydkou. Je rozdělený svislou přepážkou na dvě části pro každé varle jednu. Kůže je silně pigmentovaná, pokrytá chlupy, jsou zde potní a mazové žlázy.
Za vývoje do scrota sestupují tříselným kanálem z retroperitoneálního prostoru varlata s nadvarlaty. Táhnou si za sebou obaly, cévní zásobení a inervaci.
Přítomnost varlat v šourku po narození je známka donošenosti plodu.
9.3.2 Chámovod – ductus referens a provazec semenný - funiculus spermaticus
9.3.3 Předstojná žláza – prostata, semenné váčky – vesicullae seminales
9.3.4 Mužská močová trubice – uretra maskulina, pyj - penis
pars intramuralis (v měchýři, kolem m.sphincter vesicae),
pars prostatica (vstupuje sem ductus ejaculatorius),
pars membranacea (průchod přes diafragmu, 1. zakřivení, ústí glandulae bulbourethrales-přídatné žlázy, kolem příčně pruhovaná svalovina – m.sphincter urethrae externus),
pars spongiosa (za průběhu topořivým tělesem, curvatura praepubica - 2.zakřivení)
Mužskou uretru mají dovoleno cévkovat pouze lékaři. Je delší než ženská a má složitější průběh. Naštěstí její zevní ústí je zároveň nejužším místem /podobně úzké, jako v místě průchodu skrz diafragma urognitale/. Proto podle něj lze vybírat sílu cévky. Pakliže projde zde, projde všude, jen pozor! Nejít proti odporu, raději se vrátit a znovu.
10 Látkové řízení organismu
10.1 Test látkové řízení organizmu
Vzájemná spolupráce jednotlivých částí organismu, jeho celková souhra v oblasti vývoje a projevů je zajištěná jednak nervovou soustavou a jednak systémem žlaz s vnitřní sekrecí /endokrinních žlaz/.
Na rozdíl od nich ty žlázy, které mají vlastní trubicovitý vývod, se nazývají žlázy s vnější sekrecí.
Nejdůležitější žlázy s vnitřní sekrecí:
Epifýza je součást mezimozku, tvoří tzv. epithalamus. je nepárová, velikosti malého hrášku. Produkuje melatoninu, čímž se podílí na regulaci cirkadiánních rytmů. Melatonin působí jako specifický hormon, ale zároveň ovlivňuje a moduluje funkci řady endokrinních žláz. Ovlivňuje rytmickou funkci gonád a hypofýzy (pozitivně ovlivňuje produkci růstového hormonu a růstových faktorů). Sekrece melatoninu kolísá v průběhu 24 hodin, neboť je tlumena světlem.
Hormony adenohypofýzy
Hormony neurohypofýzy
11 Kožní ústrojí
Vlasy a chlupy se skládají z vlasového kořene /radix pili/, který je zakotven do kůže a v hloubce se rozšiřuje ve vlasovou cibulku /bulbus pili/. Z něho vysutupuje vlasový stvol. Cibulka je zakotvena ve vlasovém folikulu. Z cibulky vlas dorůstá do délky, také jsou zde melanocyty, pigmentové buňky, jejichž pigment podmiňuje barvu vlasu.
Šedivění vlasu je dáno snížením tvorby pigmentu a zároveň vnikáním bublinek vzduchu do kůry vlasu.
Typy ochlupení
Za fetálního vývoje tělo plodu pokrývá primární ochlupení zvané lanugo. Před porodem opadává do plodové vody. Rovněž již před porodem se začíná vyvíjet sekundární ochlupení, tedy chloupky, vlasy, obočí a řasy. Terciální ochlupení se začíná vyvíjet až v pubertě. K němu patří ochlupení axily, stydké krajiny, chlupy v zevním zvukovodu a v nose. Pro muže jsou typické vousy /barba/.
Potní žlázy dělíme na potní žlázy ekkrinní a apokrinní. Ekrinní žlázy jsou přítomné všude, nejvíce na ploskách a dlaních. Tvoří pot, jeho tvorba je jedním z mechanismů termoregulace. Apokrinní žlázy jsou svojí stavbou podobné, jejich vývody jsou vázany na vlasové folikuly. Nacházejí se v axile,kolem řitního otvoru a v zevním zvukovodu. Jejich sekret má typické aroma.
Prs tvoří kožní pokryv, tukové vazivo a samotná mléčná žláza.
Na vrcholku prsu je prsní dvorec /areola mammae/. Uprostřed něho je prsní bradavka /papilla mammae/, kde vyúsťují vývody mléčné žlázy.
Tukový polštář v prsu se dělí na tuk praemamární a retromamární. Celou tloušťkou prsu prostupuje vazivo, které dohromady tvoří Cooperův vaz - lig. suspensorium Cooperi. Fixuje prs ke kůži i k povrchové fascii m. pectoralis major. Udržuje jeho polohu i tvar.
Bradavka prsu u muže se nachází na úrovni pátého mezižebří. V její úrovni je místo poslechu dvojcípé /mitrální/ chlopně i chlopně trojcípé, které se ale nachází v pravo od sterna.
Na mléčné žláze popisujeme tělo, corpus mammae, a processus axillaris, výběžek, který sahá až do podpažní jámy. Většina prsu naléhá na m. pectoralis major, menší část na m. serratus anterior. Dělí se na laloky, kterých je 15 - 20. V septech mezi nimi probíhají cévy a nervy, které jsou uložené v tukovém vazivu. Vývody každého laloku se spojují v mléčný vývod, který vyúsťuje na bradavce.
Krev k prsu přitéká především cestou větví a. thoracica interna a aa. intercostales posteriores.
Důležitá je lymfatická drenáž prsu. Téměř 90% lymfy z prsu odtéká do axilárních mízních uzlin. Postupuje přes pektorální axilární uzliny do centrálních a dále do apikálních mízních uzlin. Na 2 -3 zubu m. serratus anterior leží sentinelová uzlina, která se při nádoru prsu zvětšuje jako první. Nazývá se Sorgiusova uzlina.
12 Periferní nervový systém
12.4 Testovací otázky - hlavové nervy ('23', 'Anatomie', 'hlavové_nervy')
12.1 Míšní nervy a jejich zapojení
Nervi thoracici /Th1 - Th 12/
Nn. thoracici netvoří pleteň. V oblasti trupu je svaloviny daleko méně než na končetinách, je méně komplikovaně uspořádaná vzhledem k jednodušší funkci. Dorzální větve inervují senzitivně pás kůže kolem páteře a motoricky hluboké svaly zádové. Ventrální větve jsou součástí nervově cévního svazku v mezižebří. Naléhají do žlábku na spodní ploše žebra kraniokaudálně v pořadí véna, arterie a nervus intercostalis, vždy mezi mm. intercostales interni a intimi. Nervi intercostales inervují motoricky mezižeberní svaly, mm. serratus posteriori superior a inferior a svaly stěny břišní. Senzitivně inervují kůži stěny hrudníku a břicha.
Ventrální větve z plexus lumbalis po výstupu z páteřního kanálu prochází skrz m. psoas major a dále sestupují ventrokaudálním směrem. Společně s interkostálními nervy inervují svaly stěny břicha, m. iliopsoas a přední skupinu svalů stehna. Patří mezi ně:
/pro naše účely méně podstatné:/
N. iliohypogastricus - prochází za ledvinou, vstupuje mezi m. obliquus abdominis internus a m. transversus abdominis. Podílí se na jejich inervaci a je také senzitivní pro oblast kůže v okolí kyčelního kloubu a v tříselné oblasti.
N.ilioinguinalis - prochází tříselným kanálem, inervuje svaly stěny břicha a senzitivně oblast mediálně od třísel.
N. genitofemoralis - typicky proráží m. iliopsoas a vystupuje z jeho povrchu kde se dělí na ramus genitalis a ramus femoralis. R. genitalis prochází tříselným kanálema a senzitivně inervuje část zevního genitálu. R. femoralis sestupuje na stehno společně s vasa femoralis /lacunou vasorum/ a senzitivně inervuje kůži na přední straně stehna.
N. cutaneus femoris lateralis sestupuje na stehno mediálně od spina iliaca anterior superior a senzitivně inervuje anterolaterální stranu stehna.
/a zásadně důležitý:/
N. femoralis - nejsilnější nerv této pleteně, v pánvi se nachází vždy laterálně od m. psoas. Prochází skrz lacuna musculorum společně s m. iliopsoas, /který inervuje společně s přímými vlákny plexus lumbalis/ a je zde určený pro svaly přední skupiny stehna, m. quadriceps femoris a m. sartorius. Částečně též inervuje m. pectineus z mediální skupiny svalů. Na stehně se motoricky vyčerpá, jeho senzitivní část pokračuje společně s v. saphena magna kaudálně po mediální straně stehna a bérce až nad vnitřní kotník.
a N. obturatorius - v pánvi se nachází jako jedinný mediálně od m. psoas. Prochází skrz canalis obturatorius a zásobuje mediální skupinu svalů stehna, tedy adduktory. Také inervuje senzitivně kůži na vnitřní straně stehna.
Plexus sacralis je největší nervová pleteň v těle. Inervuje svaly na dorzální straně kyčelního kloubu, tedy gluteální a pelvitrochanterické. Dále svaly zadní skupiny stehna, celého bérce a vlastní svaly nohy. Její ventrální větve vystupují z foramina sacralia pelvina a ihned se stáčí dozadu. Z pánve vystupují v bezprostředním sousedství m. piriformis, z tzv. foramen suprapiriforme a infrapiriforme. Obsahuje vlákna motorická, senzitivní, z míšních segmentů S2 - S4 vystupují též vlákna parasympatická. Patří sem:
N. gluteus superior - vystupuje z pánve cestou foramen suprapiriforme společně s a. a v. glutea superior, inervuje m. gluteus medius, minimus a m. tensor fascie latae.
N. gluteus inferior - vystupuje skrze foramen infrapiriforme spolu s a. a v. glutea inferior, n. cutaneus femoris posterior, n. ischiadicus a n. pudendus spolu s vasa pudenda interna. Inervuje m. gluteus maximus.
N. cutaneus femoris posterior - senzitivní nerv především pro kůži zadní plochy stehna a dolní části gluteální oblasti.
N. ischiadicus - nejsilnější nerv v těle silný jako slabší prst. Vystupuje z foramen infrapiriforme, kryje jej m. gluteus maximus, sbíhá kaudálně po pelvitrochanterických svalech, po m. quadratus lumborum a m. adductor magnus do fossa poplitea. V proměnlivé výšce se dělí na n. tibialis a n. peroneus communis. Inervuje svaly zadní skupiny stehna /m. biceps femoris, m. semitendinosus a semimembranosus, také část m. adductor magnus./
N. tibialis - je přímým pokračováním n. ischiadicus. Ve fossa poplitea se nachází nejpovrchověji, hlouběji a mediálněji od ní je v. poplitea, nejhlouběji a. poplitea. Zanořuje se mezi hlavy m. gastrocnemii, pod arcus tendineus m. solei a po bérci sestupuje mezi m. triceps surae a hlubokou vrstvou svalů za mediální kotník. V plantě se dělí na n. plantaris medialis a lateralis, které inervují svaly nohy. Před tímto rozdělením n. tibialis inervuje svaly zadní skupiny bérce.
N. peroneus communis - odbočuje ve fossa poplitea laterálně, za hlavičkou fibuly je fixován a snadno zranitelný. Inervuje zadní a laterální skupinu svalů bérce.
N. pudendus - po výstupu z foramen infrapiriforme se vrací zpět do pánve, inervuje konečník /nn. rectales inferiores/ a svaly hráze.
12.2 Hlavové nervy
I. Nervus olfactorius – čichový nerv
Čichové vjemy ovlivňují především emoční prožívání díky spojům s limbickým systémem.
První jsou tyčinky a čípky. Druhé buňky bipolární. Třetí gangliové a jejich axon je zrakový nerv. Vystoupí z oční koule v tzv. papile n. optici, prochází skrze canalis opticus, pak se asi polovina vláken kříží v chiasma optimum a pokračuje jako tractus opticus.
Korová zraková oblast, tedy část kůry mozkové, kde zpracováváme zrakové podněty, je v okcipitálních, tedy týlních lalocích koncového mozku.
Je-li postižená trombózou nebo embolií a. cerebri posterior, céva, která tuto oblast kůry zásobuje, nastává korová slepota i při zcela zdravém oku a nepoškozené zrakové dráze.
Při přetětí zrakového nervu oslepne příslušné oko.
Útlak chiasmatu nádorem hypofýzy způsobí tzv. tunelovité vidění.
III. - n. oculomotorius - okohybný nerv
IV - n. trochlearis - kladkový nerv
VI. - n. abducens - odtahující nerv
Zevní přímý sval při kontrakci odtahuje pohled zevně – proto je inervován ze VI. hlavového nervu – n. abducens.
Horní šikmý sval stáčí pohled dolů a zevně. Jeho šlacha se totiž stáčí o chrupavčitou kladku - trochleu umístěnou pod stropem očnice. Díky tomu a místě úponu na oční kouli je směr jeho působení tak překvapivý.
Inervace přirozeně – díky zmíněné kladce – IV. hlavový nerv, n. trochlearis.
Paréza n. oculomotorius – pohled postiženého oka se stáčí vně, pacient se není schopen podívat k nosu, zároveň mu klesá horní víčko z obrny m. levator palpebrae a má sníženou schopnost akomodace čočky.
Paréza n. trochlearis – dvojité vidění při pohledu dolů, oko se stáčí nahoru a zevně.
Paréza n. abducens – pohled se stáčí k nosu.
V. Nervus trigeminus – trojklanný nerv
Nejsilnější hlavový nerv. Vystupuje z pons Varoli, u hrotu pyramidy kosti spánkové má velké ganglion, kde se nacházejí první buňky senzitivní dráhy, které je n. trigeminus součástí.
Dělí se na tře větve, n. ophtalmicus, n. maxillaris a n. mandibularis
Všechny jsou senzitivní, jen n. mandibularis obsahuje malou motorickou část pro žvýkací svaly.
N. maxillaris inervuje pás od koutků očních po koutky úst, tedy oblast horní čelisti, tedy také její zuby.
N. mandibularis inervuje oblast dolní čelisti včetně zubů. Jednou z jeho větví je nervus lingualis, který senzitivně inervuje přední dvě třetiny jazyka. Z této oblasti odvádí také chuťové podněty.
V neurologii se běžně vyšetřují výstupy n. trigeminus. Jedná se o tři místa, kde jsou hmatné výstupy konečných větví všech třech jeho větví hlavních, vždy na obou stranách. První místo je po stranách kořene nosu na nadočnicovém oblouku. Je zde hmatná prohlubeň, sulcus supraorbitalis, kde jsou vystupující větvičky n. trigeminus citlivé.
Druhá je v místě foramen infraorbitale. Nachází se pod očnicemi po stranách nosu. Třetí místo je také oboustranně, zevně od bradového výběžku, v oblasti tzv. foramen mentale.
Dále obsahuje vlákna senzitivní, parasympatická – především pro sznou žlázu, glandulu submandibuláris a sublingualis a chuťová.
Čistě senzorický nerv.
Sluchové podněty pochází z Cortiho orgánu hlemýždě.
Informace o poloze hlavy přijímá v labyrintu – třech navzájem na sebe kolmých polokruhovitých kanálcích.
Odtud informace vede cestou porus acusticus internus do mozkového kmene a odtud do vyšších center ke zpracování.
IX. Nervus glossopharyngeus – jazykohltanový nerv
Smíšený nerv, obsahuje vlákna motorická pro svalovinu patra a pharyngu, senzitivní pro oblast tonsila palatina a zadní třetinu jazyka, parasympatická především pro glandulu parotis a chuťová.
Dutinu lební opouští ve foramen jugulare.
Postižení vede k poruchám polykání, vymizení dávivého reflexu, bolestem, které vystřelují do oblasti tonsil, poruchám vnímání chuti na kořeni jazyka a snížené činnosti glandula parotis.
Především rozvádí po těle parasympatikus. Přivádí jej k srdci, bronchům, trávící trubici, to je jícnu, žaludku, tenkému střevu, tlustému až po levé, slezinné ohbí, pankreatu, játrům a ledvinám. Somatomotoricky inervuje svaly hrtanu.
Vydává pro ně n. laryngeus superior a n.laryngeus recurrens. Ten je často poškozen při operacích štítné žlázy. Důsledkem jeho poškození je nepohyblivá hlasivka zablokovaná ve střední čáře, kde je překážkou v dýchacích cestách. Díky tom je pacient dušný a má problémy s tvorbou hlasu.
XI. Nervus accessorius – přídatný nerv
Motorický nerv, především inervuje m. sternocleidomastoideus a m.trapezius.
Jeho další vlákna se přidávají k n. vagus a jeho cestou jdou ke svalům hrtanu. Odtud název přídatný – nerv pomáhá n. vagus
N. IX., X. a XI tvoří dohromady tzv. postranní smíšený systém, který společně vystupuje z prodloužené míchy a opouští dutinu lební ve foramen jugulare.
12.3 Autonomní nervový systém
Autonomní, jinak vegetativní nervový systém je určený k inervaci hladké svaloviny. Nepodléhá volní kontrole. Je to vývojově starý systém, který pomáhal člověku přežít v život ohrožujících situacích.
Hladká svalovina se nachází ve stěně orgánových soustav, trávicí, dýchací a močopohlavní. Řídí např. posun obsahu trubic, napětí svěračů, činnost drobných žlázek ve stěnách trubic i velkých žlaz, které jsou s těmito systémy spojené, jako je pankreas, slinné žlázy, prostata apod.
Dále inervuje hladkou svalovinu ve stěně cév, kde určuje jejich průsvit a tím ovlivňuje krevní tlak.
Zásadně důležitá je funkce vegetativního systému při inervaci srdce.
Velice nápadná, dobře pozorovatelná je činnost autonomního systému, konkrétně sympatiku, při inervaci napřimovačů chlupu. Každý jednotlivý chloupek má totiž svůj vlastní droboulinký sval, m. errector pilorum, který jej napřímí v situaci ohrožení. Zvíře totiž potřebuje vypadat hrozivě, být co největší, a toho dosahuje naježením.
Autonomní nervový systém tvoří dva podsystémy, sympatikus a parasympatikus, které se navzájem doplňují ve funkci a do jisté míry působí protichůdně.
Činnost vegetativního nervového systému je často na člověku dobře vidět, doprovází totiž různá emoční hnutí. Bývají zachycena často užívanými větami. Např. stažení cév při strachu vyjadřuje lidový výraz „krve by se v něm nedořezal.“
Díky působení sympatiku se nám při pohledu do dálky rozšiřují zorničky. Je tomu tak i ve strachu, říká se „strach má velké oči“.
Ve vzteku nebo rozčílení bývá viditelný tep na a. temporalis superficialis, buší nám spánky.
Dále ze života známe, že bledneme hrůzou, při setkání s milovanou nebo vytouženou osobou se nám rozbuší srdce, strachem před zkouškou může mít někdo průjem, jinému vysychá v ústech nebo se strachy výrazně potí.
Základní anatomické charakteristiky vegetativního nervového systému.
K inervaci hladké svaloviny jsou třeba vždy 2 buňky.
První buňka se nachází v jádře, druhá v gangliu.
Jádro /nucleus/ je nakupenina nervových buněk v CNS, tedy v mozku nebo v míše.
Ganglion je nakupenina nervových buněk mimo CNS, v periferii.
Sympatikus je systém thorakolumbální. Jeho první buňky se nacházejí v postranních míšních rozích od C8 po L3. Tedy od posledního krčního segmentu přes všechny hrudní až po třetí bederní míšní segment.
Parasympatikus je systém kraniosakrální. Jeho první buňky se nacházejí v jádrech hlavových nervů /III., VII., IX. a X/ v mozkovém kmeni a v sakrálních míšních segmentech S2 - S4.
První neurony obou systémů uvolňují vždy acetylcholin.
Druhý neuron sympatiku uvolňuje noradrenalin, druhý neuron parasympatiku rovněž opět acetylcholin.
Sympatikus se po těle šíří po cévách. Je to rozsáhlý systém, nachází se všude v těle. To znamená v trupu, hlavě i končetinách.
Parasympatikus se šíří především cestou hlavových nervů a je omezený na trup a hlavu.
12.3.1 Anatomické charakteristiky vegetativního nervového systému
12.3.2 Funkce sympatiku
Rozšiřuje bronchy, rozšiřuje zornici /mydriáza/ a čočku oplošťuje, tedy oko připravuje na pohled do dálky.
Sympatikus podporuje mobilizaci zásob, celkově tzv. katabolické reakce.
Periferní cévy zužuje.
Sekreci potu zvyšuje.
Činnost žlaz zvyšuje.
Proto sympatikus aktivizuje svěrače jak močových cest, tak rekta.
Také omezuje tvorbu moči a celkově zpomaluje a zklidňuje činnost trávicího traktu a jeho žlaz.
Pod vlivem sympatiku dochází k ejakulaci, je to svým způsobem aktivní útočný děj.
1. buňka sympatiku je v nc. intermediolateralis v míšních segmentech C8 - L3. Vysílá tzv. pregangliové vlákno. To předává informaci 2. neuronu v ganglion paravertebrále. Tato ganglia vytváří podél páteře systém ganglií, která jsou navzájem propojena interganglionárními vlákny. Nazývá se truncus sympaticus.
V oblasi krku nemá sympatikus žádná jádra, tedy žádné buňky v postranních rozích krční míchy. Informace sem přichází přes rami interganglionares.
Porucha krčního sympatiku je charakteristická tzv. Hornerovou trias: miosa, ptosa, enoftalmus.
Miosa z převahy parasympatiku, který zužuje zornici.
Ptosa z nefunkce m. tarsalis, což je snopeček hladké svaloviny, který svým tahem za tarzus /vazivová ploténka ve víčku/ víčko zvedá.
Enoftalmus je zapadnutí oční koule díky povolení napětí svalu m. orbitalis. Ten totiž svým napětím celý život vytlačuje oční kouli ventrálně.
12.3.3 Funkce parasympatiku
Z nich vycházejí tzv. pregangliová vlákna.
1. inervaci oka - přepojení v ganglion ciliare.
Konkrétně je touto cestou inervován m. sphincter pupillae, který zajišťuje zužování zornice, /miosa/ a m. ciliaris, sval, jehož tah vede k uvolnění závěsného aparátu čočky a tím ke zvýšení její optické mohutnosti. Oboje je potřebné k pohledu do blízka.
3. inervaci glandula submandibularis a glandula sublingualis - přepojení v ganglion pterygopalatinum.
4. inervaci glandula parotis - přepojení v ganglion oticum.
N. oculomotorius parasympaticky inervuje m. ciliaris a m. sphincter pupillae. 1. buňka této dráhy se nachází v nc. oculomotorius accesorius /Edingerovovo-Westphalovo jádro/. 2. buňka v ganglion ciliare, které se nachází v očnici.
N. facialis přivádí parasympatikus ke dvěma gangliím. Jeho parasympatické jádro se nazývá nc. salivatorius superior. Zde se nachází první buňky této dráhy. Výběžky druhé buňky jsou určené jednak pro slznou žlázu /nachází se v ganglion pterygopalatinum/ a jednak pro slinné žlázy, glandula submandibularis a sublingualis, /nachází se v ganglion submandibulare.
N. glossopharyngeus zajišťuje inervaci glandula parotis. Jeho parasympatické jádro je nc. salivatorius inferior. Odtud jdou pregangliová vlákna do ganglion oticum.
Inervační oblast n. vagus se netýká hlavy. Je to opravdu nerv hodný svého jména. Bloudí po těle a inervuje orgány v dutině hrudní, především srdce a plíce, i břišní. Přivádí parasympatikus i k celé trávicí trubici až po levé, slezinné ohbí. Zde přebírá funkci sakrální parasympatikus.
Parasympatické jádro se nazývá nc. dorsalis nervi vagi.
13 Centrální nervová soustava
13.9 Testovací otázky
13.1 Mozek a mícha, úvod, základní pojmy, funkce
1. Koncový mozek - telencephalon
2. Mezimozek - diencephalon
3. Střední mozek - mezencepalon
4. Varolův most - pons Varoli
5. Prodloužená mícha - medulla oblongata.
Koncový mozek tvoří dvě hemisféry. Na povrchu mozkových hemisfér je šedá kůra mozková složená z nervových buněk - těl neuronů.
Pod ní je hmota bílá, kterou tvoří výběžky buněk, nervová vlákna.
Např. při zničení kůry occipitálních – týlních laloků oslepne, poškodí-li se určité části zadních částí frontálních - čelních laloků, pacient ochrne, tedy ztratí schopnost pohybovat částmi těla. Poškození předních částí parietálních – temenních laloků znamená ztrátu citlivosti v určitých částech těla. Destrukce ve frontálních oblastech nad očnicemi znamená většinou ztrátu typických rysů osobnosti, člověk přestává být sociální bytostí, tím, kým dříve býval.
Pod kůrou je hmota bílá a v její hloubce jsou zanořená tzv. bazální ganglia, nakupeniny šedých hmot typického tvaru. Ta zodpovídají za tvorbu a fixaci pohybových stereotypů a optimalizují svalové napětí.
Díky tomu nejsme moc ztuhlí, jak pozorujeme např. u pacientů postižených parkinsonovou nemocí, kteří se nemohou rozhýbat, tedy iniciovat pohyb. Jsou typičtí sošnou chůzí, postrádají souhyby končetin, nemají přirozenou mimiku ve tváři, špatně mluví, nemohou uvolnit k pohybu ústa a i jejich písmo je výrazně drobné, tzv. mikrografie, neboť nejsou schopni rozpohybovat ruku. Jedná se o syndrom hypertonicko-hypokinetický, tedy díky zvýšenému svalovému napětí snížená schopnost uvolnění k pohybu.
Koncový mozek přerostl a téměř úplně zakrývá mezimozek, diencephalon.
Jeho hlavní součástí je veliká, párová vejčitá struktura, tzv. thalamus. Žádná informace se nedostane do kůry mozkové, aniž projde a přepojí se v thalamu. Proto se mu také říká brána vědomí. Bez thalamu tedy nemůžeme cokoli cítit, jedná se o strukturu především senzitivní.
Pod ním se nachází hypothalamus, struktura nadřazená řízení hladké svaloviny, tedy vegetativnímu nervovému systému, sympatiku a parasympatiku. Zde jsou např. centra hladu, žízně, centrum řízení močení, sexuálních funkcí apod.
S hypothalamem je stopkou spojená hypofýza – podvěsek mozkový, žláza s vnitřní sekrecí, nadřazená všem těmto ostatním žlázám. Hypothalamus řízením hypofýzy tak ovlivňuje např. veškerý metabolismus, růst a vývoj organismu, hospodaření s vodou, minerály bílkovinami a cukry, termoregulaci a pohlavní funkce.
Výběžkem diencephala je také II. hlavový nerv, zrakový, tedy nervus opticus.
Mezimozek – mezencephalon, navazuje na diencephalon
V jednotlivých částech mozkového kmene jsou různá specifická centra a celým kmenem, resp. všemi částmi mozku musí projít dráhy, ať už jdou z kůry mozkové do periferie, tzn. descendentně nebo naopak do kůry mozkové, tedy ascendentně.
Od mozkového kmene směrem dozadu, v prohlubních os occipitale, týlní kosti, se nachází mozeček – cerebellum.
Má na starost koordinaci pohybů, schopnost chůze, souhyby, přesnost pohybů horních končetin a činnost mluvidel, tedy schopnost artikulace atd.
Poškození mozečku většina z nás již okusila v situaci opilosti. Jedná se o příklad intoxikace mozečku. Postižený chodí o široké bazi, vrávoravou chůzí, špatně artikuluje, je mu někdy jen stěží rozumět, není schopen jemné motoriky, např. se nemůže při návratu domů trefit klíčem do zámku.
Aby mohl mozeček plnit svoji funkci, musí být spojen tokem neuvěřitelně rychlého proudu informací s:
3. kůrou mozkovou, informace o našem záměru nebo cíli, tedy o co nám jde.
Jeho podrážděním dojde snadno k poškození center, která udržují dýchání a srdeční činnost a tím k rychlé smrti. Oddělíme-li mozkový kmen od diencephala a tím od koncového mozku, ztratíme schopnost být bdělí, tzv. vigilitu. Součástí retikulární formace je tzv. aktivační ascendentní systém. Ten přijímá podněty, posílá je do kůry mozkové a tím jí budí. Bez tohoto toku podnětů bychom se nikdy neprobudili z bezvědomí.
I různé výrazy tváře jsou dané napětím mimické svaloviny, pohyby kůže a záhybů v obličeji. I emoce tedy vyjadřujeme pohybem.
Také potřebujeme používat smysly, hlavně vidět a slyšet, chutnat a čichat. K tomu je nutný mozek koncový. Ani nemluvě o vyšší nervové činnosti, tedy myšlení. Člověk prochází od narození procesem výchovy a vzdělání, tím získává schopnost chovat se společensky přijatelně. Chodit včas, dodržovat sliby a dohody, nebrat si cizí věci, skrývat některé projevy spojené např. se sexualitou a vylučováním. K narušení těchto charakteristik dochází při poškození čelních laloků a kůry nad očnicemi. Pacienti po úrazech nebo nádorech ve frontálních lalocích se často ocitají v psychiatrických léčebnách nebo ve vězení, přestože před postižním byli zcela normální.
Nachází se pod koncovým mozkem, je vidět jen nepatrně při pohledu na mozek zespod.
Stará se o příjem senzitivních informací a vzorce chování, které máme společné s živočišnou říší, především obživu, vylučování a rozmnožování.
13.2 Cévní zásobení mozku a míchy, obaly mozku a míchy
Vydává větve pro mozeček, a. labyrinti pro vnitřní ucho a tři silné párové větve pro koncový mozek.
Jsou to:
Obě a. cerebri anteriores jsou propojené krátkou spojkou, tzv. přední komunikantou, která dotváří arteriální okruh.
A. cerebri media je přirozeným pokračováním a. carotis interny. Vstupuje do žlábku, který odděluje spánkové laloky a rozvětvuje se po stranách koncového mozku a superolaterální ploše hemisfér. Zásobuje mimo jiné oblast, kde se nachází motorické i senzitivní oblasti pro horní končetiny, obličej a řečová centra. Překážka v povodí a. cerebri media se tedy projeví hlavně v poruše motoriky a senzitivity ruky a mluvidel.
A. cerebri posterior zásobuje okcipitální laloky. Při jejím uzávěru nastává tzv. korová slepota.
Pod durou mater cerebri je jako pavoučí síť napjatá pavučnice, arachnoidea. Bezprostředně na kůru mozkovou naléhá měkká plena mozková, pia mater. Zabíhá do všech záhybů, koresponduje povrch mozku. Mezi pia mater a arachonoideou je štěrbinovitý prostor, zvaný subarachnoidální, na některých místech rozšířený v tzv. cisterny , ve kterém se nachází mozkomíšní mok, liquor cerebrospinalis. Mezi trámčinou, která pia mater a arachnoideu spojuje, se nachází cévy, které přivádí krev k mozkové tkáni.
V páteřním kanále je situace obdobná jako v dutině lební, pouze s tím rozdílem, že mezi vnitřní lamelou kosti obratlů a durou mater spinalis je prostor vyplněný vazivem. Nachází se tu navíc žilní pleteň, plexus venosus vertebralis internus. Je propojený s další petení zevně na páteři. Jimi postupně odtéká z páteřního kanálu krev do žilního systému.
13.3 Hřbetní mícha – medulla spinalis
Šedá hmota - popisujeme v ní přední a zadní rohy míšní, spíše jen funkčně důležité než viditelné jsou rohy postranní. V předních rozích jsou buňky motorické, Alfa a Gama motoneurony, v zadních rozích buňky senzitivních drah, v postranních rozích buňky vegetativní, konkrétně 1. buňky vegetativních drah. (Na cestě od míchy k hladké svalové buňce jsou potřeba buňky vždy 2).
Bílá hmota je tvořená svazky vláken a dělí se na přední, postranní a zadní provazce. Do míchy spíše vzadu vstupují zadní kořeny a více vpředu vystupují přední kořeny. Na zadních kořenech je vždy ztluštění, tzv. spinální ganglion, kde se nacházejí buňky všech senzitivních drah. Přední a zadní kořeny se spojí a po té zase rozdělí na přední a zadní větev, ramus anterior a posterior. Důležitá spojení jsou také ramus communicans albus a griseus, které vstupují do ganglií truncus sympaticus. Ty tvoří řetězec nakupenin buněk vegetativního nervstva, konkrétně 2. buněk vegetativních drah.
13.4 Mozkový kmen – truncus encephali, mozeček - cerebellum
- střední mozek, mesencephalon
Obsahuje centra pro zajištění životních funkcí, dýchání a srdeční činnost.
Leží v zadní jámě lební na svahu, tvořeném kostí týlní. Zezadu je k němu připojen mozeček, cerebellum.
- retikulární formace
- jádra, ve kterých se přepojují dráhy k mozečku
A také bílá hmota – vzestupné, senzitivní a sestupné, motorické dráhy.
Retikulární formace je pět síťovitě uspořádaných pruhů nervové tkáně, které procházejí celým mozkovým kmenem. Má složitou funkci.
1. Přepojují se zde dráhy, které vedou pomalou, difuzní bolest.
3. Je zde dýchací centrum, které řídí činnost nádechových a výdechových svalů, pneumotaktické centrum, které monitoruje tlak kyslíku, oxidu uhličitého, pH krve a zároveň činnost svalů. Při zvýšené svalové činnosti se automaticky prohloubí a zrychlí dýchání. Vasomotorické centrum reguluje krevní tlak a tepovou frekvenci.
4. Je zde centrum obranných reflexů, to je např. mrkací, slzivý, dávivý a kašlací.
5. Obživných reflexů, např. sací, polykací a slinivý.
13.5 Mezimozek – diencephalon
13.6 Koncový mozek – telencephalon
13.7 Mozkové dráhy
v předním rohu míšním. Odtud vystupují kořenová vlákna inervující svaly, které chceme kontrahovat.
Dráha na své cestě z kůry mozkové postupně procházi bílou hmotou koncového mozku, po té tzv. vnitřním pouzdrem, capsula interna, které se nachází mezi bazálními ganglii a thalamem obou stran.
Odtud vlákna vstoupí do mozkového kmene.
V mezencephalu se nachází v crura cerebri, svazcích vláken, které tvoří dráhy.V pontu se její vlákna roztříští o jádra předřazená mozečku. Až v medula oblongata vytvoří znovu kompaktní svazky, které podmiňují na přední ploše prodloužené míchy valy, tzv. pyramidae medullae oblongatae.
Po té se asi 70 % vláken na hranici míchy prodloužené a hřbetní překříží a sestupuje v postranních míšních provazcích jako tractus cortico-spinalis lateralis. Zbytek vláken, tractus cortico-spinalis anterior, se kříží až na úrovni segmentu s příslušnými motoneurony.
Pyramidová dráha ovládá vzhledem ke svému zkřížení opačnou polovinu těla.
Sluchová dráha je čtyřneuronová s pátým cílovým neuronem v mozkové kůře. Zachycuje sluchové podněty pomocí Cortiho orgánu ve vnitřním uchu. Vede je přes mozkový kmen do sluchové korové oblasti v temporálním laloku.
1. Neuron - bipolární buňka v kostěném podkladu hlemýždě ve skalní kosti /pars petrosa ossis temporalis/. Jejich dendrity jsou napojeny na smyslové buňky. Axony vybíhají z pyramidy v meatus acusticus externus a tzv. mostomozečkovém úhlu vstupují do mozkového kmene.
2. Neuron - laterálně pod spodinou 4. komory mozkové se nacházejí kochleární jádra, které je obsahují.
3. Neuron - colliculus inferior v mezencephalu, odtud vystupují brachia colliculi inferiors, která směřují ke čtvrté buňce v corpus geniculatum mediale.
4. Neuron - corpus geniculatum mediale, který se nachází zezadu na thalamu. Odud běží axony k buňkám sluchové kůry v temporálním laloku.
Vestibulární dráha je tříneuronová. Převádí informace o poloze a pohybech hlavy z blanitého labyrintu vnitřního ucha. Ovlivňuje pohyby očí a celkově rovnováhu díky spolupráci s mozečkem. Její poruchy mají za následek ztrátu rovnováhy a pocity závratí.
1. Neuron - bipolární buňky v ganglion vestibulare. Jejich dendrity začínají u vláskových buňek v blanitém labyrintu. Axony tvoří součást nervus vestibulocochlearis, procházejí meatus acusticus internus a vstupují do mozkového kmene v mostomozečkovém úhlu.
2. Neuron - vestibulární jádra laterálně pod spodinou 4. komory mozkové. Odtud jdou axony do thalamu a řada odboček do mozečku, retikulání formace, do míchy i k jádrům okohybných nervů.
3. Neuron - thalamus. Odtud běží axony do temporální a parietální kůry v těsné blízkosti kůry sluchové.
Čichová dráha je dvouneuronová. Vede čichové podněty ze stropu dutiny nosní do čichové korové oblasti. Odtud pokračují spoje do amygdaly a dalších částí limbického systému, poté do frontálních laloků. Díky tomu čichové podněty někdy silně ovlivňují naše emoce a chování. Spoje pokračují také do hypothalamu. Díky tomu reagujeme na vůně nebo pachy výrazně. Pozitivními či negativními emocemi, pocity blaha či nevolnosti, útěkem či přiblížením se.
1. Neuron - neuroepitelová buňka v regio olfactoria sliznice stropu nosního. Axony se spojují do svazků, které jako fila olfactoria procházejí skrze otvory v lamina cribrosa ossis ethmoidalis a vstupují do bulbus olfactorius.
2. Neuron - mitrální buňka v bulbus olfactorius. Odtud vystupují axony, které tvoří typický tractus olfactorius zespod frontálních laloků, který vede k primární čichové oblasti v kůře mozkové.
Chuťová dráha je tříneuronová. Končí v chuťové korové oblasti, která se nachází v dolní části gyrus postcentralis tam, kde z parietálního laloku odstupuje lobus temporalis.
1. Neuron - psudounipolární buňka v gangliích hlavových nervů VII, IX, X
3. Neuron - thalamus, odtud vedou axony do kůry gyrus postcentralis
Po té se asi 70 % vláken na hranici míchy prodloužené a hřbetní překříží a sestupuje v postranních míšních provazcích jako tractus cortico-spinalis lateralis. Zbytek vláken se kříží až na úrovni segmentu s příslušnými motoneurony.
Např. kostičku z lega.
Okamžitě ucuknu nohou. To proto, že dostředivým ramenem míšního reflexního oblouku doběhne bolestivý i tlakový impulz zadním kořenem do míchy. Přímo, či s přepojením přes interneuron předá informaci motoneuronu v předním rohu míšním. Jeho výběžek, tzv. axon, tvoří odstředivou část míšního reflexního oblouku. Informaci o pokynu ke svalové kontrakci předá buňce příčně pruhované svaloviny. Ta se stáhne a tím dolní končetina ucukne z místa ohrožení.
Takový rychlý pohyb by nás mohl vyhodit z konceptu, mohli bychom ztratit rovnováhu. Proto je nutné zapojit posturální svalstvo. To je to, které používáme, abychom se udrželi ve vzpřímeném postoji. Musculus erector truncii. Napřimovač trupu. Zároveň je také výhodné zaktivizovat flexory, trošku podřepnout tou dolní končetinou, na které stojíme. Je to bezpečnější. A toto vše se podaří díky úrovni mozkového kmene. Ten také zajistí, že neupadneme, když s námi cukne tramvaj nebo do nás někdo strčí, pokud podnět není příliš silný. Máme k tomu účelu nervové dráhy, které z kůry mozkové jdou do mozkového kmene, přepojí se zde a pokračují dál k efektorům, tedy cílovým svalům.
Dále přichází do hry úroveň podkorová. Zaktivizuje pohybový stereotyp např.chůze, díky kterému pár kroků ustoupíme, zvláště jedná-li se o větší ohrožení.
A v poslední řadě se ocitáme, stále jen s nepatrným zpožděním, které běžně nejsme schopni zaznamenat, na úrovni korové. Celou situaci si uvědomíme, začínáme ji myšlenkově a pocitově zpracovávat. Záleží na typu osobnosti, zda zahubujeme – přirozená reakce na stres – nebo spíše např. usedneme, prohlédneme zraněné místo a posoudíme, zde je třeba jej ošetřit. Je-li třeba, odejdeme hledat obvaz a dezinfekci, či voláme o pomoc.
13.8 Mozkové komory a mozkomíšní mok
V dutině lební není možný téměř žádný výkyv tlaku. K vzestupu nitrolebního tlaku může dojít poruchou na různých úrovních. Tvorby mozkomíšního moku, jeho vstřebávání do žilní krve (denně se ho tvoří přibližně 0,5 l a třeba je ho 150 ml, celý rozdíl je odváděn pomocí výběžků arachnoidey do žilních splavů). Přerušená může být jeho cirkulace například zánětem nebo nádorem, který utlačuje komorový systém.
Celkově každý expandující proces, např. otok, krvácení do mozkové tkáně nebo mezi pleny mozkové, rostoucí nádor jsou velmi nebezpečné mimo jiné díky zvyšování nitrolebního tlaku. Projevuje se bolestí hlavy, nauseou či zvracením, anizocorií, to je na osvit nestejně reagujícími zornicemi a postupnou ztrátou vědomí až smrtí. Je třeba urychlené, někdy i chirurgické řešení.
14 Zrakové ústrojí
14.1 Testovací otázky
15 Sluchové ústrojí
15.1 Testovací otázky
Ústrojí sluchové a rovnovážné
16 Slovníček pojmů
Plurál latinského termínu je vyznačen zdvojením posledního písmene zkratky, např. aa. – arteriae, mm. – musculi atd.