Anatomie
5.5 Svaly horní končetiny
Svaly horní končetiny dělíme na svaly pletence ramenního kloubu, svaly paže, předloktí a vlastní ruky.
Svaly ramenního kloubu začínají na lopatce a upínají se na pažní kost. Jsou to:
M. supraspinatus, sval nadhřebenový – začíná ve fossa supraspinata, nad hřebenem lopatky, naléhá zezadu na pouzdro ramenního kloubu a upíná se na tuberculum majus humeri, tedy z laterální strany pažní kosti. Jeho funkce je zevní rotace a addukce paže. Inervace n. suprascapularis z pars supraclavicularis plexus brachialis.
M. infraspinatus, sval podhřebenový – začíná ve fossa infraspinata, pod hřebenem lopatky, upíná se na tuberculum majus pod předchozím svalem. Inervace n. suprascapularis.
M. teres minor, malý oblý sval – začíná na laterálním okraji lopatky asi uprostřed, upíná se na tuberculum majus ještě níže než předchozí. Inervace n. axillaris společně s m. deltoideus.
Tyto tři svaly zpevňují kloubní pouzdro zezadu a tím vytváří zadní porci tzv. rotátorové manžety. Všechny mají také funkci zevních rotátorů.
M. subscapularis, sval podlopatkový – začíná z kostální plochy lopatky, tedy té, která naléhá na žebra. Naléhá na pouzdro ramenního kloubu zepředu a upíná se na tuberculum minus humeri, hrbolek na ventrální ploše pažní kosti. Tvoří přední porci rotátorové manžety, zpevňuje pouzdro kloubu zpředu a provádí vnitřní rotaci paže. Inervace n. subscapularis z pars supraclavicularis plexus brachialis.
Svaly paže dělíme na dvě skupiny: přední skupina - inervace n. musculocutaneus a zadní skupina - nervus radialis.
Přední skupina:
M. biceps brachii – dvojhlavý sval pažní, má dvě hlavy. Dlouhá začíná na lopatce nad jamkou ramenního kloubu, na tuberculum supraglenoidale. Krátká hlava začíná na processus coracoideus scapulae. Spojují se a celý sval se upíná především na tuberositas radii. Hlavní funkce svalu je flexe v loketním kloubu a částečná supinace.
Pomocná funkce je v ramenním kloubu.
M. coracobrachialis – běží od processus coracoideus k pažní kosti.
M. brachialis - hluboký sval pažní - začíná na humeru a upíná se na tuberositas ulnae.
Zadní skupina:
M. triceps brachi – trojhlavý sval pažní. Má dlouhou hlavu, caput longum, ta začíná pod jamkou ramenního kloubu na tuberculum infraglenoidale, zevní a vnitřní hlavu, caput mediale a laterale. Jejich začátek na těle humeru je oddělen průběhem sulcus nervi radialis. Celý sval se upíná na okovec, olecranon ulnae. Je to především mohutný extenzor v loketním kloubu.
Svaly předloktí jsou uspořádány do třech skupin:
Přední skupinu inervuje n. medianus a částečně n. ulnaris.
Zadní a laterální skupinu inervuje n. radialis. V přední skupině jsou především flexory prstů, karpu a pronátory. Jsou uspořádány do čtyř vrstev.
Zadní a laterální skupinu inervuje n. radialis. V přední skupině jsou především flexory prstů, karpu a pronátory. Jsou uspořádány do čtyř vrstev.
Postranní skupina supinuje, ohýbá loketní kloub a extenduje karpus.
Zadní skupina je uspořádána do dvou vrstev. V povrchové je především natahovač prstů a natahovač karpu. V hluboké vrstvě jsou svaly směřující k 1. a 2. prstu a to odtahovač palce a natahovač palce a ukazováku.
Svaly vlastní ruky se dělí na svaly palcového (thenarového) valu - inervace n. medianus (povrchové struktury), n. ulnaris (hluboké struktury), malíkového (hypothenarového) valu – inervace n. ulnaris a středního prostoru, inervace též n. ulnaris. V palcovém valu nalezneme 4 svaly s odlišnými funkcemi. Abductor, flexor, opponens a adductor. Ve středním prostoru jsou mezikostní (interosseální) svaly, které zajišťují roztahování a stahování prstů.