Anatomie

12.3.1 Anatomické charakteristiky vegetativního nervového systému

K inervaci hladké svaloviny jsou potřeba dvě buňky. První se nachází vždy v jádře /nucleus/, druhá v gangliu. Jádro je nakupenina nervových buněk v CNS. Ganglion je nakupenina neuronů mimo CNS, i když často v její blízkosti.
Jádra vegetativního nervového systému, nazývají se visceromotorická, se nacházejí buť v míše /sympatikus/ nebo v mozkovém kmeni /parasympatikus/. Ganglia sympatiku tvoří truncus sympatikus, což je dlouhý výrazný svazek nakupenin nervových buněk spojených vlákny táhnoucí se podél páteře. Ganglia parasympatiku se nacházejí v blízkosti cílových orgánů. Mediátorem spojení prvního, tzv. pregangliového vlákna s buňkou v gangliu je u obou systémů vždy acetylcholin.
Spojení mezi tzv. postgangliovým vláknem a buňkou hladké svaloviny cílového orgánu je realizováno u sympatiku noradrenalinem a u parasympatiku opět acetylcholinem.
 
Sympatikus je systém rozsáhlejší. Je přítomný v celém těle, to znamená i v končetinách, v kloubech, kůži. Šíří se cestou periferních i hlavových nervů, ale typické pro něj je šíření po cévách.
U všech nervů je důležité uvědomit si jednak, kudy procházejí jejich výběžky k cílovým orgánům, a také kde se nacházejí těla buněčná.
Sympatikus je systém thorakolumbální, to znamená - první jeho buňky se nacházejí v postranních rozích míšních v segmentech od C8 po L3.
Nikde jinde v míše a už vůbec né v mozku buňky sympatiku nenacházíme. Prochází tu pouze vlákna, tedy výběžky těchto buněk nebo spíše výběžky buněk ganglií, neboť dráha se přepojuje skutečně blízko, těsně u páteře.