Biochemie
2.1 Indikace biochemických vyšetření
U biochemických vyšetření rozlišujeme z hlediska indikace 3 úrovně: základní, speciální a vysoce speciální, přičemž indikace v jednotlivých úrovních závisí na přiznané odbornosti pracoviště.
Základní vyšetření obvykle indikují lékaři, kteří jsou v prvním styku s pacientem, a slouží k určení nejpravděpodobnější diagnózy a monitorování následné léčby, ale i pro preventivní vyšetření. Pokud základní vyšetření neposkytne dostatečné informace, případně neumožní stanovení diagnózy, vyvstane potřeba požadavku na speciální vyšetření.
Speciální vyšetření jsou využívána pro diferenciální diagnostiku, hodnocení metabolických funkcí, sledování průběhu terapie, případně slouží i výzkumným účelům. Řada těchto vyšetření může být požadována pouze lékaři s potřebnou specializací.
Vysoce speciální vyšetření slouží pro rozpoznání neobvyklých diagnóz nebo pro složitá funkční vyšetření. Vyžadují technicky náročné vybavení pracoviště a vysokou specializaci pracovníků (vzhledem k charakteru stanovovaných analytů).
Z hlediska účelu rozlišujeme biochemická vyšetření na orientační, screeningová a akutní. Orientační vyšetření se provádějí přímo v ordinaci či u lůžka pacienta a patří sem především kvalitativní vyšetření moči testačními (diagnostickými) proužky nebo stanovení glykémie glukometrem. Screeningová vyšetření například umožňují odhalit počáteční stádium choroby u osob bez klinických příznaků; preventivně se používají k monitorování osob s nepříznivou rodinnou anamnézou (diabetes mellitus). Akutní (statimová) vyšetření se provádějí v biochemických laboratořích bezprostředně po dodání materiálu bez ohledu na denní dobu.
Pro maximální účelnost biochemických testů je třeba se zaměřit na cílené řešení problému daného konkrétním klinickým stavem pacienta. Je třeba znát význam požadovaného testu pro určení daného onemocnění, i smysl jeho opakovaného požadavku.
Pro správné určení diagnózy obvykle nepostačí stanovení jednoho analytu, ale stejně tak je nevhodné požadovat všechna vyšetření uvedená na žádance. Pro lepší orientaci jsou sestaveny soubory vyšetření s cíleným zaměřením na jednotlivé orgány nebo metabolické funkce.
Obecný biochemický soubor je zaměřený na získání potřebných informací pro určení předběžné diagnózy u pacientů s podezřením na celkové onemocnění, jako doplněk k anamnestickým údajům a fyzikálnímu vyšetření.
K posouzení funkce jednotlivých orgánů slouží orgánové biochemické soubory. Pro ověření diagnózy určitého onemocnění (syndromu) či jeho metabolického rizika slouží syndromově specializované soubory