Ekonomika a pojišťovnictví
3.2 Nabídka ve zdravotnictví
Stranu nabídky na trhu zdravotnických služeb představují zdravotnická zařízení. Ta z hlediska svého počtu a struktury tvoří síť zdravotních zařízení. Její optimalizace je snahou jak zdravotnických pojišťoven, tak i Ministerstva zdravotnictví. Kroky k její optimalizaci však nejsou jednoduché a narážení jak na odpor zdravotnických zařízení samých, tak i orgánů veřejné správy.
Je třeba mít na zřeteli i fakt asymetrických informací při poskytování zdravotní péče. Ve vztahu lékař - pacient je lékař tou stranou, která má více informačních výhod, tedy má více informací o potřebě určitých zdravotnických výkonů u pacienta a jejich nezbytnosti. To v situaci s motivací zdravotnických zařízení na maximalizaci výkonů může vést k tomu, že budou pacientům poskytovány i výkony, které nejsou nezbytné. Nelze nevidět ani snahu různých farmaceutických firem motivovat lékaře k předepisování jejich výrobků (léků) a podobné nežádoucí praktiky.
Na druhé straně je třeba vzít v úvahu zvláštnosti podnikání ve zdravotnictví a jejich vliv na úroveň a rozsah zdravotních služeb. Na prvním místě je možné jmenovat etický rozměr tohoto podnikání. Chybná rozhodnutí mohou vést k újmě na základním nemateriálním statku jednotlivce, a tím je jeho zdraví.
Dále výstupy zdravotních služeb mají jen těžko vyčíslitelný efekt. Tímto výstupem je zlepšení zdravotního stavu, odstranění bolesti, zlepšení hybnosti apod. Tedy hodnoty těžko měřitelné. Proto i užití klasických ekonomických kategorií, jakými jsou zisk, efektivnost, rentabilita, produktivita práce apod., je ve zdravotnictví velmi problematické a přitom se jedná o základní ekonomické kategorie. Zdravotnictví prostě nikdy nebude a nemůže být jen doménou tržních sil a mechanismů. Vždy bude třeba významných zásahů státu a jiných veřejnoprávních orgánů do mechanismů tohoto trhu i z hledisek mimoekonomických, jakými jsou hlediska etiky, lidské solidarity apod. Hledání přiměřenosti mezi působením tržních sil a státní regulací je tedy jednáním z hlavních problémů trhu zdravotních služeb. To platí všeobecně ve vyspělých zemích a zvláště v transformujících se ekonomikách, jakou je i ekonomika České republiky. Tyto otázky však nejsou jen otázkami ekonomickými. Jsou to i otázky politické, a jejich řešení se proto odvíjí od toho, jak je zaměřena konkrétní vláda v konkrétním období, zda více liberalisticky nebo více intervencionisticky, jaké jsou vládní priority v konkrétním období, jaké jsou preference obyvatelstva apod.