Farmakologie

5.4.2 Glukokortikoidy

5.4.2 Glukokortikoidy
 
 
Glukokortikoidy jsou nejúčinnější skupinou léčiv s protizánětlivým účinkem používanou v léčbě astmatu. Potlačují nejen zánět bronchiální sliznice, ale tlumí také alergickou reakci.
Při probíhajícím astmatickém záchvatu je použití glukokortikoidů neúčinné, mají význam při prevenci astmatu, kdy jsou součástí pravidelné léčby. K profylaktické/preventivní dlouhodobé léčbě jsou vhodné výhradně inhalační glukokortikoidy (beklometason, budesonid, flutikazon), které mají minimální riziko systémových nežádoucích účinků, při jejich aplikaci však může dojít k lokálním nežádoucím účinkům, např. chrapot nebo orofaryngeální kandidóza (prevence – vypláchnutí úst po aplikaci).
 
Ke zvládání akutních příznaků při velmi těžkých formách perzistujícího (chronického) astmatu (u těžkých astmatických stavů), kdy je nutný rychlý intenzivní zásah, se používají systémově podávané glukokortikoidy (prednison, metylprednisolon).
K nežádoucím účinkům při dlouhodobém perorálním podávání patří např. změny nálady, osteoporóza, útlum imunitního systému - vzrůstá nebezpečí infekce, zhoršuje se hojivost, je potlačena tvorba protilátek aj.