Farmakologie

3.3.1 Laxativa

3.3.1 Laxativa
 
 
Laxativa (laxancia) podporují vyprazdňování střev a jsou využívána k symptomatické léčbě zácpy (odstraňují symptom nikoliv příčinu zácpy). Zácpa může být projevem jiného onemocnění (tzv. symptomatická zácpa) nebo může být způsobena poruchou evakuace (tzv. primární zácpa).  
Podle mechanizmu účinku se laxativa dělí na:
a) laxativa zvětšující a změkčující střevní obsah,
b) laxativa snižující absorpci vody a elektrolytů ve střevní sliznici,
c) laxativa zvyšující střevní motilitu.
 
Laxativa zvětšující a změkčující střevní obsah
Látky zvětšující střevní obsah nazývané též objemová laxativa ve střevě bobtnají, zvětšují svůj objem a dráždí střevní peristaltiku, čímž dochází k defekaci. Preventivním prostředkem proti zácpě je dieta bohatá na vlákninu. Objemová laxativa působí stejně jako přirozená vláknina a jsou to látky obsahující buďto přirozeně se vyskytující (psyllium, agar) nebo synteticky připravené (methylcelulóza, etulóza) nestravitelné polysacharidy, které se nevstřebávají. Podmínkou jejich účinku je dostatečný přívod vody.
 
K užívaným změkčujícím laxativům patří tekutý parafín, který se z gastrointestinálního traktu téměř nevstřebává, brání vstřebávání látek rozpustných v tucích a působí změkčení stolice. Vhodný je k jednorázovému a krátkodobému podávání, a to v případech bolestivé defekace či při zánětlivém postižení střevní sliznice.
 
Laxativa snižující absorpci vody a elektrolytů ve střevní sliznici
Jsou to osmoticky aktivní látky, které se ze střeva velmi špatně vstřebávají a vážou na sebe vodu a tím zřeďují střevní obsah a zvětšují jeho objem, následně stimulují motilitu střeva a vyvolávají během cca 3 hodin vodnatou stolici. Rozlišují se tzv. salinická laxativa (Mg2SO4, Glauberova sůl – Na2SO4) a tzv. osmotická laxativa (laktulóza, laktitol). V podobě čípků se podává lokálně osmotickým mechanizmem působící projímadlo – glycerol, které je vhodné k obnovení vyhaslého defekačního reflexu.
 
Laxativa zvyšující střevní motilitu
Laxativa zvyšující střevní motilitu se někdy nazývají též kontaktní či stimulační projímadla a jsou určena jen ke krátkodobé aplikaci. Jejich dlouhodobé užívání může vést k poškození motorické a sekreční funkce tlustého střeva. Mezi hlavní zástupce se řadí antrachinony, které jsou rostlinného původu, ve střevě se rozkládají na účinné metabolity a způsobují dráždění sliznice tlustého střeva a tlumí vstřebávání Na+ a vody. Při perorální podání se jejich účinek dostavuje po více jak 6 hodinách. Dalšími užívanými stimulačními laxativy jsou difenylmetanové deriváty (bisakodyl, pikosulfát, fenolftalein), což jsou syntetická laxativa, která stimulují senzitivní nervová zakončení v tlustém střevě a tím ovlivňují reflexy zesilující motilitu střev. Jejich účinek se při rektální aplikaci dostavuje během 30 minut.