Fyziologie

5.5 Speciální oblasti krevního oběhu

5.5 Speciální oblasti krevního oběhu
 
  
Malý oběh
Tlaky v malém oběhu jsou nižší. V pravé síni a ve velkých žilách se tlak blíží 0, resp. může při nádechu být negativní, v plicnici je tlak cca 25/10. V cévách plicního oběhu je cca 10 % krve. Nízký tlak v plicních kapilárách znamená, že se zde za normálních okolností nefiltruje tekutina, protože ta by zaplavovala plicní sklípky jako otok (nastává to patologicky).
                             
Portální oběh
Jako portální oběh se označuje speciální uspořádání oběhu, kde krev prochází ve velkém oběhu dvakrát kapilárním řečištěm – tj. z jednoho kapilárního řečiště vtéká do žíly, která se však opět vlévá do kapilárního systému, z něhož se sbírá do dalšího žilního systému, který pak ústí do pravé srdeční síně. 
Hlavním příkladem je portální systém v játrech. První kapilární řečiště jsou nepárové trávicí orgány (žaludek, střeva) a slezina – z nich se krev sbírá do žíly vrátnice (portální žíla), která spolu s jaterním tepnou vstupuje do jater, kde se obě krve mísí a procházejí znovu kapilárním řečištěm, z něhož se pak sbíhají do jaterních žil ústících do dolní duté žíly. Smyslem je, že krev bohatá na vstřebané živiny se okamžitě dostává k jaterním buňkám, které je mohou začít zpracovávat. Za určitých patologických stavů vzniká v portální žíle vysoký tlak – portální hypertenze (více v kapitole o patofyziologii jater)