Fyziologie

9.6 Zásady racionální výživy, dietologie, nutriční poradenství

9.6 Zásady racionální výživy, dietologie, nutriční poradenství
 
  
Výživa (nutrice)
Výživou se rozumí příjem potravin k přiměřenému dodání energie, živin a dalších látek pro potřeby organismu s přihlédnutím k jeho konkrétním a specifickým potřebám. Takto dodržovaná výživa včetně zpracování potravin, intervalů příjmu potravin apod. se označuje jako racionální výživa.
 
Obecným doporučením je konzumovat energeticky přiměřené množství, kvalitní bílkoviny, sacharidy s nižším glykemickým indexem, tuky s nenasycenými mastnými kyselinami (např. dostatek ryb), maso s menším množstím tuku (např. drůbeží), dostatek vláknin, zejm. zeleniny, přiměřený příjem vitaminů a mikronutrientů (obv. je dostatečný právě při pestré výživě).
Naopak je žádoucí jíst méně smažených a uzených potravin, méně soli, méně jídel s nasycenými živočišnými tuky, méně cukrovinek.
 
Potravinové doplňky a různé multivitaminové přípravky jsou u jinak zdravých osob doporučovány spíše výjimečně, jen ve specifických situacích, kdy z určitých důvodů nelze zaručit dostatečný příjem všech látek. Kladné účinky přívodu některých speciálních látek nebyly jednoznačně potvrzeny.
 
 
Technologie zpracování potravin
Příprava potravy je zcela zásadní. Tepelná úprava obecně činí potraviny lépe stravitelnými (např. maso), zlepšuje jejich konzistenci a chuť, snižuje riziko infekce (ničení zárodků varem či vysokými teplotami). Může na druhou stranu ničit některé užitečné látky, zejm. vitamin C.
K nepříliš vhodným, zejm. při častém příjmu takových potravin, patří smažení, uzení, opékání na ohni – jednak může zvyšovat příjem tuku obecně, přepálené tuky se obtížně tráví a vznikají při těchto procesech látky, které mají nežádoucí účinky – volné radikály či produkty spalování, které mohou být i kancerogenní.
 
 
Diety
Dieta je speciální výživa určená k ovlivnění zdravotního stavu či podávaná za určitých chorobných stavů. Ve zdravotnických zařízeních existuje několik definovaných typů diet. Základem každé diety je celkový energetický obsah, její složení s ohledem na doplnění či naopak vyloučení některých látek a její technologická příprava.
Základní dieta je tzv. racionální.
Šetřící dieta „šetří“ trávicí ústrojí, obsahuje méně nestravitelných či obtížně stravitelných látek.
Diety při onemocnění žlučníku či slinivky mají zejm. snížený obsah tuků, a to zejména přepalovaných, vyloučena jsou smažená jídla apod.
Diabetická dieta má přesně vymezený obsah sacharidů (tzv. UV – uhlovodanů).
Speciální diety jsou např. při selhání jater, ledvin atp.
Redukční dieta má snížený celkový energetický obsah.
 
Existuje pak řada speciálních lékařských diet pro určitá onemocnění (např. dnu, různá další metabolická onemocnění jako fenylketonurie atd.).
 
Vegetariánské a veganské diety musí respektovat to, že některé látky přicházejí do lidského těla z živočišné potravy (velká část železa, vitaminu B12, kvalitní bílkoviny).
 
Dále existují diety propagované mimo vlastní lékařské indikace – populární časopisy, léčitelé aj. Některé vycházejí z obecných zásad a jsou zcela přijatelné, jiné naopak je nerespektují a zejm. při dlouhodobém užívání mohou mít i nežádoucí účinky. Při jakékoliv takové dietě je nutné vzít do úvahy i věk, event. těhotenství a další choroby.