Fyziologie

7.2.1 Hlavní onemocnění a poškození jater

7.2.1 Hlavní onemocnění a poškození jater
 
  
Záněty jater – hepatitidy  
Hepatitida je klasicky způsobena viry poškozujícími játra, jde o tzv. virovou hepatitidu. Virové hepatitidy se dělí podle vyvolavatelů.
 
Hepatitida A je tzv. infekční žloutenka, je přenášena především znečištěnou vodou, potravinami, v důsledku špatné hygieny. Někdy probíhá v epidemiích, obvykle probíhá příznivě, zejm. v mladším věku a dětství. Nestává se chronickou - možné je očkování.
 
Hepatitida B se přenáší krví, vč. injekčních stříkaček, pohlavním stykem, z matky na plod. Inkubační doba je až několik měsíců, může vyústit v chronickou formu.
 
Hepatitida C je přenášena podobně, je však závažná častým přechodem do chronického stádia a dalšími komplikacemi vč. vzniku cirhózy. Není proti ní dosud dostupné očkování.
 
Existují ještě další, vzácnější typy. Typ D je vždy vázán na typ B, typ E je podobný typu A a je častější v tropických oblastech.
Dále se hepatitidy dělí na akutní a chronické. Akutní se mohou zhojit bez následků, i když někdy mohou mít velmi těžký průběh, chronické hepatitidy naopak mohou postupně dospět až do jaterní cirhózy.
 
Hepatitidy způsobují i jiné viry (např. virus Epsteina-Barrové u infekční mononukleózy) některé bakterie a alkohol.
 
Hlavní typy virových hepatitid
Typ
Virus
Přenos
Chronicita
Očkování
A
HAV
Fekálně-orální
Ne
Ano
B
HBV
Krev, placenta
Ano
Ano
C
HCV
Krev, placenta
Často
Ne
 
 
Toxické a alkoholové poškození jater
Tato poškození mohou vést, jak k akutním poškozením až k selhání jater, tak postupně k jejich dlouhodobému poškození vedoucímu až k jaterní cirhóze.
Hlavním faktorem poškozujícím játra je alkohol. Způsobuje tvorbu volných radikálů, narušuje metabolismus jater. Z léků může těžké akutní selhání způsobit při předávkování jinak bezpečný lék paracetamol. Těžké poškození jater vyvolávají jedy z muchomůrky zelené. Seznam látek, která mohou funkci jater narušit, je velký, někdy je závažná jejich kombinace.
 
Poruchy jater v těhotenství
Některá onemocnění jater v těhotenství mohou být závažná. Patří k nim těhotenská steatóza a HELLP syndrom, kde je navíc přítomna závažná porucha srážení krve (diseminovaná intravaskulární koagulace).
 
 
Jaterní cirhóza
Chronické onemocnění s nezvratnými změnami ve stavbě jater, zvyšuje se tvorba vaziva, ale současně dochází k uzlíkové přestavbě. Tím je narušena funkce jater i průtok krve játry – vzniká přetlak v povodí žíly vrátnice – portální hypertenze (viz dále). Jaterní cirhóza (lidově „tvrdnutí jater“, protože játra bývají tužší díky nadprodukci vaziva) je často konečným stádiem jaterního poškození, často do něj vyústí chronické záněty či nadměrné požívání alkoholu. Způsobuje selhání jater a její komplikace mohou být smrtelné.