Fyziologie

2.1.1 Plazma

2.1.1 Plazma
 
  
Plasma je vodný roztok bílkovin a dalších sloučenin. Tvoří něco přes polovinu objemu krve, zatímco červené krvinky tvoří necelou polovinu (tuto hodnotu, cca 45 %, označujeme jako hematokrit). Hlavní součástí plasmy je voda (lehce přes 90 %). Dále jsou v plasmě elektrolyty (zejm. sodík, chloridy, ale důležitý je též draslík, vápník, hořčík) a malé organické molekuly (např. glukóza, močovina, močová kyselina, vitamíny, hormony a mnoho dalších).
bílkovin je nejhojněji zastoupen albumin, který je důležitý pro udržení onkotického tlaku a tudíž udržení tekutiny v cévách a k její výměně mezi cévami a tkáňovým mokem v intersticiálním prostoru. Dále jsou na albumin vázány četné látky, např. hormony či léky. Albumin je tvořen v játrech. Jeho množství klesá při závažném jaterním onemocnění (selhání) či při jeho velkých ztrátách močí. Je-li albuminu v plasmě málo, tekutina se do cév nedostatečně vrací a vznikají otoky.
Další bílkoviny se souhrnně s ohledem na své vlastnostmi a tvar označují jako globuliny, patří k nim např. transportní bílkoviny – přenašeči (např. transferin přenášející železo), protilátky (imunoglobuliny), faktory srážení krve (koagulační faktory včetně fibrinogenu), enzymy a mnoho dalších.
 
Obsah a množství (koncentrace) mnoha z těchto látek v plasmě může odrážet stav celého těla a jednotlivých orgánů, a proto se mnoho těchto látek v krvi (plasmě, event. séru) vyšetřuje.
 
Plasma se v kapilárách vyměňuje s tkáňovým mokem, který má obdobné složení až na nízký obsah bílkovin. K tkáním se tak dostávají látky roznášené krví a zároveň jsou odplavovány zplodiny metabolismu.