Fyziologie

6.22 Ileus

6.22 Ileus
 
 
Ileus je termín označující neprůchodnost střevní.
Rozlišuje se několik typů:
 
Mechanický ileus je vyvolán mechanickými příčinami, které mohou být:
- uvnitř střeva (intraluminárně)
- v jeho stěně
- zevně (extraluminárně), tj. střevo stlačují
Příčinou jsou např. o nádory, velmi tuhá stolice, spolknutý předmět. Dalšími možnostmi jsou jizvy po zánětových procesech, srůsty po předchozích střevních operacích a zauzlení střevních kliček.
 
Cévní ileus vzniká při zaškrcení cévního zásobení střeva nebo trombóze či embolii cév. Může tak komplikovat uskřinutí kýly.
 
Funkční ileus (střevní pseudoobstrukce) je zastavení pasáže tráveniny, aniž by byla přítomna mechanická blokáda. Podstatou je porucha motility střevní svaloviny. Má formu paralytickou a spastickou.
Může vzniknout reflexně, např. po chirurgických výkonech, infekcích v břišní dutině, vlivem léků, nedostatku draslíku (dochází k snížení reaktivity hladké svaloviny), ale někdy i přeneseně např. při infarktu myokardu.
Vzácně vzniká chronická forma, např. při těžší snížené funkci štítné žlázy či neurologických nemocích.
 
Důsledky ileu
V důsledku ileu dochází ke stagnaci tráveniny. Jsou zadrženy i střevní plyny a navíc se do střeva  vylučují voda a ionty. Pronikání tekutiny a iontů má i důsledky na celkové vnitřní prostředí. Objem stagnující tráveniny v neprůchodném střevě se zvětšuje. Tím se rozpíná střevní stěna, která je poškozována. Díky tomu procházejí stěnou toxické látky, zejména z bakterií.
U mechanického ileu se střevní stěna snaží překážku překonat, což vede k bolestem kolikového typu (kolísavý typ bolesti). Spolu s rozpětím se tím dále zhoršuje stav stěny střeva a jejího prokrvení, což může vést až k nekróze tkáně. Při pokračujícím stavu může dojít až k prasknutí (perforaci) střevní stěny, k proniknutí infikované tráveniny do dutiny břišní a k vzniku zánětu pobřišniceperitonitidě. To může vést až k sepsi, septickému šoku a mnohotnému orgánovému selhání.