Fyziologie

7.2.2 Portální hypertenze

7.2.2 Portální hypertenze
 
  
Portální hypertenze znamená zvýšený tlak v povodí žíly vrátnice (vena portae), která sbírá krev z nepárových orgánů dutiny břišní (žaludek, střevo, slezina).
Hlavním mechanismem je zvýšený odpor, který protékající krve kladou poškozená a přestavěná játra při jaterní cirhóze. Při této nemoci přispívá k portální hypertenzi i nadměrný přítok krve do břišní oblasti v důsledku vazodilatace (rozšíření) útrobních cév.
Portální hypertenze však může vznikat i tehdy, je-li odpor krve kladen ještě před játry (např. při trombóze ve v. portae) nebo až za játry (při ucpání jaterních žil, kterými krev z jater odtéká, nebo při selhávání pravé srdeční komory, kdy vázne odtok kvůli přeplnění selhávající pravé komory a síně.
Kromě pasivního přetlaku se na portální hypertenzi podílí i vazokonstrikce v jaterním řečišti.
 
Portální hypertenze má závažné důsledky. Způsobuje hromadění a městnání krve v povodí žíly vrátnice.
 
Hlavními projevy jsou:
- zvětšení sleziny (splenomegalie)
- překrvení sliznice trávicího ústrojí, žaludku, střev a v důsledku toho riziko krvácení či poruchy vstřebávání a poruchy trávení
- hromadění volné tekutiny v břišní (peritoneální) dutině – ascites
- vznik a rozšíření náhradního spojení (kolaterálních cév) mezi řečištěm portálním a systémovým – jsou zejm. v oblasti dolního jícnu a konečníku. Vznikají tak nebezpečné jícnové varixy s rizikem závažného krvácení a hemoroidy. Navíc velké množství krve obchází játra a přispívá k poruše činnosti mozku.
- portální (portosystémová) encefalopatie