Fyziologie

10.1.4 Regulace tělesné teploty

10.1.4 Regulace tělesné teploty
 
  
K udržení stálé teploty musí být uvedené děje regulovány. Každá regulace vyžaduje:
- senzory, které registrují stav a jeho změny
- centrum, které podněty vyhodnocuje, integruje a aktivuje
- efektory, které realizují děje k úpravě na požadovaný stav
 
Termoregulační centrum se nachází v hypothalamu. V zadním hypothalamu je centrum vyhodnocující veškeré informace a vysílající signály, na změny teploty je citlivá oblast předního hypothalamu.
Do center přichází informace z termoreceptorů, tj. tepelných senzorů registrujících změny tělesné teploty. K nim patří periferní (kožní) receptory a vnitřní termoreceptory uvnitř těla. V kůži je registrován spíše chlad, vnitřní termoreceptory jsou zejm. v oblasti CNS.
 
Termoregulační mechanismy jsou zaměřeny buď na chlad či teplo, zahrnují jednak zvýšení/snížení tvorby tepla, jednak snížení/zvýšení výdeje tepla.
chladu jsou aktivovány tyto děje:
Tvorba tepla je zvýšena svalovou aktivitou, vědomou, posléze svalovým třesem, zvýší se svalové napětí, chuť k jídlu, aktivují se hormony (adrenalin, dlouhodoběji tyroxin). Výdej tepla je snížen vazokonstrikcí.
 
teple jsou aktivovány tyto děje:
Tvorba tepla je snížena snížením svalového napětí, tělesné aktivity, sníženým příjmem potravy, snižuje se i sekrece adrenalinu a tyroxinu. Cévy v kůži reagují vazodilatací, dochází k pocení, dýchání je intenzivnější. Objevuje se žízeň.
 
Oblečení a počasí
Je zcela zásadní. Rozhoduje materiál, prodyšnost, počet vrstev, odolnost k vodě. Navlhlé oblečení a prádlo působí v chladu velmi negativně. Škodlivé může být i nadměrné utažení oblečení, které zhoršuje cévní zásobení. Je nutné v chladu chránit i okrajové části (nos, boltce atp.).
Podobně i v počasí kromě teploty hraje roli zejm. vlhkost a proudění vzduchu (vítr).