Fyziologie

15.6 Neuroglie

15.6 Neuroglie
 
  
Neuroglie jsou další buňky v nervovém systému mimo neuronů. Nemají vlastní elektrické funkce, ale plní jiné, rovněž závažné funkce. K těmto funkcím patří:
-  podpůrná a „stavební“ funkce
-  ochrana
-  výživa nervového systému
-  odstraňování mrtvých či poškozených buněk
 
K hlavním představitelům neuroglie patří:
 
1. Astrocyty – hvězdicové buňky s výběžky, tvoří podporu nervovým buňkám a jsou důležité pro jejich výživu. Výběžky se dotýkají neuronu a kapiláry. Jsou schopny také přispívat k hojení a tvorbě jizev v nervovém systému.
 
2. Oligodendroglie – buňky, které v CNS vytváří myelinové obaly nervových vláken (v bílé hmotě mozku či míchy), čímž podobně jako Schwannovy buňky na periferních nervech zrychlují vedení vzruchu.
 
3. Mikroglie – jsou fagocytující buňky (makrofágy), které se účastní obranných reakcí a jsou schopny „uklízet“ poškozenou tkáň, což je předpoklad jejího hojení.
 
4. Ependym – buňky, které tvoří výstelku dutin v centrálním nervovém systému, tj. mozkových komor a míšního kanálku. Přispívají k pohybu mozkomíšního moku (likvoru) a jsou schopny přenosu látek.
 
5. Schwannovy buňky – hlavní glie v periferním nervovém systému, podobně jako oligodendroglie jsou důležité pro myelinizaci periferních nervových vláken