Hematologie

3.1.3 Metabolismus erytrocytů

3.1.3 Metabolismus erytrocytů
 
 
Metabolismus červených krvinek je závislý na přísunu glukózy, která je hlavním zdrojem energie. Membrána erytrocytu obsahuje přenašeče s vysokou afinitou pro glukózu (např. GLUT-1), které v membráně vytváří kanály pro její snadný průchod. Glukóza je v průběhu anaerobní glykolýzy přeměňována na 2,3-bisfosfoglycerát a při její přeměně je produkováno ATP. Odbočka ve sledu reakcí vedoucích ke vzniku 2,3-bisfosfoglycerátu z 1,3-bisfosfoglycerátu namísto 3-fosfoglycerátu odlišuje erytrocyty od jiných buněk. 2,3-bisfosfoglycerát se reverzibilně váže v molekule deoxygenovaného hemoglobinu, snižuje tím jeho afinitu hemoglobinu ke kyslíku a usnadňuje uvolňování kyslíku do tkání a reguluje tím transport kyslíku hemoglobinem. Přenášený kyslík erytrocyty nespotřebovávají. Pro erytrocyty je nutné udržovat koncentrace iontů nižší, než jaká je v plazmě. K tomu slouží Na+-, K+-, ATPáza.
Další metabolickou drahou je pentózofosfátový cyklus, ve kterém se tvoří koenzym NADPH, který je důležitý pro fungování enzymu glutationreduktázy. Glutationreduktáza slouží k redukci oxidovaného na redukovaný glutation, který je důležitým antioxidantem a chrání červené krvinky před oxidačním poškozením.
V červených krvinkách neprobíhá syntéza glykogenu, mastných kyselin, bílkovin ani nukleových kyselin.
Hemoglobin dokáže vázat reverzibilně kyslík jen v případě, že je železo dvojmocné. Změnou na trojmocné vzniká methemoglobin, který nemůže vázat ani přenášet kyslík. Proto jsou v červených krvinkách důležitými enzymy také methemoglobinreduktázy, které udržují železo v hemu dvojmocné.