Hematologie
2.2 Transfuzní přípravky
2.2 Transfuzní přípravky
Transfuzní přípravky (TP) se připravují z lidské krve nebo jejích složek. Používají se k léčbě či prevenci nemocí a jsou pacientům podávány formou transfuze. Při jejich výrobě je kladen velký důraz na jejich kvalitu, je sledován objem přípravku, obsah účinných složek a množství nežádoucích složek. Dalším důležitým a sledovaným kritériem jsou podmínky skladování již hotových TP, hlavně teplota skladování.
Každý TP musí být řádně označen a štítek na transfuzním přípravku musí obsahovat:
1) Název a číslo transfuzního přípravku,
2) Identifikace výrobce (název a sídlo výrobce),
3) Rok výroby, číslo odběru a číslo porce
4) Imunohematologické údaje - systém krevních skupin AB0, RhD faktor a záruka negativních výsledků u vyšetřovaných infekčních onemocnění
5) Údaj o množství přípravku (objem a hmotnost),
6) Způsob odběru a zpracování,
7) Datum odběru a datum expirace.
8) Informace o použitých antikoagulačních roztocích, pokyny pro skladování a aplikaci.
Pro použitelnost krve a krevních složek je důležité, aby krev byla uchovávaná v nesrážlivém stavu, zůstaly zachovány funkce krevních buněk a samozřejmě, aby nedošlo k porušení sterility. Odebíraná plná krev se jako transfuzní přípravek využívá jen málo a pokud, tak se podává bez dalšího zpracování, případně deleukotizovaná. Hlavně se však odebraná plná krev využívá pro přípravu transfuzních přípravků (erytrocytové, trombocytové, granulocytové a plazmatické). Transfuzní přípravky mohou být připravovány z krve jednoho dárce, z jednotlivého odběru či aferézy (výjimku tvoří směsné trombocyty a směsný kryoprecipitát). Množství transfuzního přípravku, který vznikl zpracováním 1 standardního odběru krve, včetně konzervačního či náhradního roztoku se označuje jako transfuzní jednotka (T.U).