Hematologie

2.5 Potransfuzní reakce

2.5 Potransfuzní reakce
 
 
Potransfuzní reakcí označujeme všechny neočekávané a nežádoucí účinky související s podáním transfuzního přípravku. Při objevení jakýchkoliv nežádoucích reakcí v průběhu podání transfuze, musí být transfuze přerušena a je nutné neprodleně zjistit příčiny a zabránit tak akutní hemolytické potransfuzní reakci (AHPR).
Potransfuzní reakce lze rozdělit dle jejich příčin na imunologické a neimunologické, dále dle časového průběhu symptomů na akutní (projeví se do 24 h) a pozdní (projeví se během několik dnů až týdnů, dle klinického průběhu) a podle průběhu na lehkou a závažnou po transfuzní reakci. Přehled potransfuzních komplikací podává tabulka 2.5.
 
Tabulka 2.5 Přehled potransfuzních komplikací
 
Komplikace
Druh
Možné projevy
Neimunologické komplikace
Bakteriální infekce
(toxiny G- bakterií, kontaminace odběrových vaků, kontaminace při zpracování TP - hlavně u trombocytů)
Sepse (horečka > 39 °C, tachykardie >120 tepů/min. nebo zvýšení o 40 tepů/min., zvýšení nebo snížení systolického tlaku do 4 h po transfuzi)
Virová infekce
HIV,
hepatitida A, B, C;
cytomegalovirus;
vir Epstein-Barrové;
vir západonilské horečky; parvovir B19 (způsobuje útlum krvetvorby)
Parazitární infekce
malárie,
Chagasova choroba (v Evropě málo, spíše USA)
Prionová infekce
Creutzfeld-Jakobova choroba
(málo pravděpodobné)
Imunologické komplikace
Akutní hemolytické reakce (APHR)
(příčinou je inkompatibilita TP podle AB0 systému, výjimečně vysoký titr protilátek IgM)
tachykardie, teplota, třesavka, nevolnost, bolest na hrudi, zvracení, šok, pokles denní diurézy nebo úplné zastavení
Febrilní reakce
(vyvolána protilátkami proti
leukocytům a trombocytům v TP)
do 30-60 minut od podání transfuze
horečka, zimnice, zčervenání obličeje a hypotenze
Alergická reakce
(příčinou jsou protilátky IgE proti alergenům v TP)
teplota, bolest hlavy, kopřivka, dušnost, anafylaktický šok
Zdroj: autor
 
Akutní imunologické komplikace: hemolytická reakce, edém plic, anafylaktický šok, alergická reakce
Pozdní imunologické komplikace: reakce štěpu proti hostiteli, aloimunizace proti antigenům krevních buněk či plazmatických bílkovin
Akutní neimunologické komplikace: septický šok, kardiovaskulární komplikace - srdeční selhání, nízký tlak (hypotenze), vysoký tlak (hypertenze), dušnost a oběhové přetížení; metabolické komplikace, snížené hladiny draslíku (hypokalemie), zvýšené hladiny draslíku (hyperkalemie)
Pozdní neimunologické komplikace: transfuzí přenosné infekce (virové, bakteriální nebo parazitární), přetížení železem
Lehká potransfuzní reakce: odezní po ukončení transfuze a jednoduché léčbě
Závažná potransfuzní reakce: dochází k poškození orgánů
 
Hemolytická potransfuzní reakce
K akutní hemolytické potransfuzní reakci (APHR) může dojít, jsou-li v plasmě příjemce transfuze přítomné protilátky, které po krevní transfuzi způsobí rychlou destrukci transfundovaných erytrocytů. Potransfuzní reakce může probíhat intravaskulárně (protilátky anti-A a B, třídy IgM, aktivují komplement až po C9), kdy destrukce erytrocytů je rychlá a hemolytická reakce velmi závažná. Nekompatibilita v AB0 systému (záměna příjemce) je příčinou smrtelné formy APHR. Při extravaskulární hemolytické reakci (protilátky nedokáží plně aktivovat komplement) nastává destrukce ertrocytů s navázaným komplementem až ve slezině a v játrech. Akutní potransfuzní hemolytická reakce se projevuje zvýšenou teplotou, třesavkou, tachykardií, bolestí na hrudníku a v bedrech, dýchacími problémy a zvýšeným krvácením, tyto příznaky se objevují při podávání transfuze nebo do 1-2 h po ukončení transfuze.
Pozdní hemolytické reakce nastávají po 7 až 14 dnech po transfuzi aktivací lymfocytů, které začnou tvořit protilátky. Pozdní hemolytická reakce se objevuje u pacientů, kteří získali protilátky při transfúzi v minulosti. Při povinném předtransfuzním vyšetření nejsou obvykle detekovatelné vzhledem k jejich nízké koncentraci. K nárůstu protilátek dochází až několik týdnů po transfuzi. Příznaky jsou podobné jako u APHR, ale mírnější.
 
Akutní plicní nedostatečnost (TRALI) se může objevit po transfuzi TP trombocytů resuspendovaných v plazmě a po transfuzi plazmy. Příčinou jsou antileukocytární protilátky v plazmě dárce.
 
Poměrně vysoké riziko bakteriální po transfuzní reakce se spojuje zvláště s podáním TP trombocytů, a to vzhledem k jejich skladovací teplotě 20-24 °C. Nejčastějšími typy přítomných bakterií jsou stafylokoky, Escherichia coli a bakterie rodu Enterobacter a Bacillus z kůže či krevního oběhu dárce.