Informační systémy ve zdravotnictví

4.9 Adresování ve vzorcích

Při vytváření vzorců můžeme použít tři druhy odkazů na buňky. Relativní odkazy, absolutní a smíšené odkazy. Automaticky se vkládají relativní odkazy buněk.
Relativní adresování
Při zadávání vzorce se již nic dalšího nedoplňuje a vzorec může být ve tvaru = C2-B2. Tento typ odkazů se označuje jako relativní, protože při zkopírování vzorce se odkazy mění v závislosti na řádku a sloupci kam jsou kopírovány.
Pokud například vzorec =C2-B2, který je vložen do buňky D2, budeme kopírovat postupně do buněk D3, D4 atd., budou se odkazy ve vzorci automaticky měnit podle posunu. V buňce D3 tak bude vzorec =C3-B3 a v buňce D4 vzorec =C4-B4.
Budeme-li vzorec kopírovat ve stejném řádku, vytvoří se v buňce E2 vzorec =D2-C2 a v buňce F2 vzorec =E2-D2.
 
Absolutní adresování
Absolutní odkazy používáme tehdy, pokud se při kopírování vzorce potřebujeme odkazovat stále na tutéž buňku. Vkládání vzorce je stejné. Absolutní odkaz přidáte buňce funkční klávesou F4. Absolutní odkaz je pak ve vzorci vyznačen symbolem dolaru $ před označením sloupce i před označením řádku dané buňky. Absolutní odkaz na buňku B1 bude ve tvaru $B$1.
Příklad:
Firma prodávající automobily Škoda uvádí cenu těchto vozů bez DPH a odpovídající hodnota DPH se vypočte jako součin ceny bez DPH a výše DPH v procentech. Neboť procentní hodnota DPH je uvedena v buňce C2 a je pro všechny vozy stejná, musíme zajistit, aby při rozkopírování vzorce vypočítávajícího výši DPH, nedocházelo ke změně odkazu na tuto buňku.
 
 
Postup:
1. Kurzor vložte do buňky, ve které bude zobrazen výsledek (D7)
2. Vložte operátor =
3. Klikněte myší na buňku, jejíž odkaz chcete do vzorce vložit (C7 – jedná se o cenu vozu, která je pro každý vůz jiná, proto necháme relativní odkaz na tuto buňku)
4. Na klávesnici stiskneme znaménko vkládané početní operace (* - násobení)
5. Klikněte myší na další buňku, kterou chcete zahrnout do výpočtu (C2 – jedná se o procentní výši DPH, u které nastavíme absolutní odkaz)
6. Ihned po označení buňky, u které chceme nastavit absolutní odkaz, stiskneme funkční klávesu F4. Před písmeno i číslo v odkazu buňky se vloží znak $.
7. Vytváření vzorce ukončíte a výsledek získáte klávesou Enter.
8. Vytvořený vzorec můžete rozkopírovat do dalších buněk (kopírujete z buňky D7 do buněk D8:D11)
 
Smíšené adresování
Smíšené adresování je oproti relativnímu a absolutnímu využíváno méně často. Využívá se tehdy, pokud při kopírování vzorce je potřeba měnit pouze aktuálně odkazovaný řádek nebo sloupec. Tak znak $ umístíte pouze před písmeno souřadnice dané buňky ($A1) nebo před číslo (A$1).
Smíšený odkaz lze vkládat opakovaným stisknutím funkční klávesy F4.