Informační systémy ve zdravotnictví

6.3.1 Součásti IS

Celkový informační systém nemocnice netvoří zcela homogenní prostředí, ale skládá se z určitého počtu aplikací, které se mohou dále dělit na specifické moduly. Předpokladem optimálního fungování celého IS je zajištění vzájemné datové vazby. Ideální je sdílení společných databází mezi jednotlivými aplikacemi. Pokud toto sdílení databází mezi aplikacemi není možné, může být datová vazba v určité míře zajištěna specifickým exportem a přenosem dat mezi aplikacemi.
Informační systémy nemocnic se skládají z několika hlavních aplikací, kterými jsou:
Klinický informační systém (KIS) – informační systém, který pokrývá provoz klinických pracovišť řadou navzájem propojených modulů umožňujících vedení zdravotní dokumentace a podporujících provozní činnosti na jednotlivých klinických pracovištích. Jedná se především o podporu činností lékařů a sester při dokumentaci a vyhodnocování zdravotního stavu pacienta a o vedení pacientské administrativy (zadání potřebných administrativních údajů, pořizování výkaznických a statistických dat).
 
Laboratorní informační systém (LIS) – podporuje specifické procesy laboratoří v odbornostech biochemie, hematologie, imunologie, sérologie, parazitologie, mykologie, virologie, cytologie, genetika, cytogenetika, bakteriologie, transfuziologie. Součástí LIS bývá i skladová evidence chemikálií a spotřebního materiálu.
 
Ekonomický informační systém – zajišťuje vedení účetnictví a výkaznictví, evidenci majetku, zpracování mezd a personalistiky, evidenci skladového hospodářství apod.
 
Manažerský informační systém (MIS) – je nástrojem pro operativní i strategické řízení. Plní především kontrolní funkce (např. hlídání limitů, průběžné informace o vývoji produkce), ale umožňuje také vytvářet multidimenzionální analýzy dat z provozních systémů z pohledu efektivity, trendů a kvality pro vrcholový i střední management nemocnice.
Kromě těchto základních aplikací zahrnuje informační systém nemocnice i řadu podpůrných aplikací, jakými jsou lékárenský informační systém, nebo stravovací informační systém. Ty jsou většinou provozovány izolovaně na jednotlivých útvarech a odděleních.
Jako další součást informačního systému nemocnic lze považovat i logistický informační systém. Cílem tohoto systému je zajištění dodávky zboží a materiálu ve správný čas, na správné místo za optimálních nákladů. Informační technologie nasazené v procesu přijímání a vyřizování objednávek, řízení stavu skladů zboží a materiálu, při měření výkonu, v procesu řízení přepravy a řízení skladů jsou základem logistických informačních systémů. Logistické informační systémy neexistují jako samostatné aplikace bez vazeb na ostatní informační systémy podniku. Je naopak požadována těsná integrace a komunikace v reálném čase. Ve velké míře se tak uplatňují moderní technologie, jako jsou čárové kódy, radiofrekvenční identifikace či elektronická komunikace.