Kazuistiky

35.11.6 Neefektivní plnění rolí (00055)

35.11.6 Neefektivní plnění rolí (00055)
 
 
Neefektivní plnění rolí (00055)
Doména 7: Vztahy mezi rolemi
Třída 3: Plnění rolí
Definice: Vzorec chování a sebevyjádření, které neodpovídá kontextu, normám a očekávání okolí.
 
Určující znaky:
- změna vnímání rolí
- úzkost
- změna ve schopnosti pokračovat v roli
- nedostatečné znalosti
- bezmocnost
- nejistota
Související faktory:
- fyziologické: změna obrazu těla, deprese, únava, somatické onemocnění
- sociální: nedostatečný podpůrný systém (chybění matky v péči)
- stres
- nízký věk
 
Priorita: střední
Cíl dlouhodobý: Pacient se účastní společenského života v maximální možné míře s ohledem na neutro-penický režim – po dobu hospitalizace.
Cíl krátkodobý: Pacient je plně zapojen do sociálních vazeb v nemocnici – do 5 dnů.
 
Očekávané výsledky:
Pacient si uvědomuje pocity, které vedou ke špatným společenským interakcím – do 3 dnů.
Pacient si uvědomuje podporu jeho rodiny a ví, že není na nemoc sám - do 3 dnů.
Pacient si nestěžuje na pocity osamělosti a opuštěnosti - do 3 dnů.
Pacient je v blízkém kontaktu s jeho přáteli - do 2 dnů.
Pacient zná možnosti kryokonzervace spermií - do 3 dnů.
Pacient nemá obavy z návratu do běžného života - do 3 dnů.
 
Plán intervencí:
1) Zjisti důkladným sběrem anamnézy s pacientem příčinu porušené společenské interakce – do 1 dne (všeobecná sestra).
2) Povšimni si vztahů a společenského chování v rodině pacienta – do 2 dnů (všeobecná sestra).
3) Pobízej pacienta k vyjádření obtíží ve společenských situacích a s nimi souvisejících pocitů – do 2 dnů (všeobecná sestra, psychoterapeutka).
4) Sleduj vyvolávající faktory porušené společenské interakce – denně vždy při kontaktu (všeobecná sestra).
5) Pobízej pacienta k formulování problémů a svého názoru na důvody jejich vzniku - do 2 dnů (všeobecná sestra).
6) Aktivně pacientovi naslouchej a nepřehlédni známky úzkosti, strachu, beznaděje, bezmocnosti či hněvu – denně při každém kontaktu (všeobecná sestra).
7) Zapojte do péče blízké osoby pacienta – denně (všeobecná sestra, psychoterapeutka).
8) Umožněte pacientovi neomezené návštěvy rodiny a blízkých přátel, pokud to dovoluje jeho zdravotní stav – denně (svšeobecná estra).
9) Vysvětli pacientovi jeho možnosti plodnosti v budoucnu – do 2 dnů (psychoterapeutka).
10) Zajisti pacientovi činnosti, které ho baví a odpoutají jeho myšlenky od negativních pocitů – do 1 dne (všeobecná sestra, psychoterapeutka).
11) Promluv s pacientem o jeho společenských možnostech po ukončení léčby a o jeho návratu do běžného života – do 2 dnů (všeobecná sestra, psychoterapeutka).
 
Realizace: od 30. 8. do 5. 9. 2013
Na začátku rozhovoru se pacient styděl mluvit o osobních problémech. Byl málo sdílný, mluvil potichu a odpovídal na otázky týkající se společenských vztahů jednoslovně. Mluvili jsme o rodině, o jeho vztazích s přáteli, se spolužáky a o přítelkyni. Pacienta byl povzbuzen, aby mluvil nahlas, pobízen, aby sám vyjádřil své pocity a obavy a aktivně mu bylo nasloucháno. Bylo zjištěno, že nemá problémy v mezilidských vztazích, jeho rodina ho maximálně podporuje a má spoustu přátel. Bojí se však odloučení od nich. Byla mu vysvětlena možnost neomezených návštěv v nemocnici a další možnosti komunikace se svými blízkými (skype, email, telefon). Třetí den za pacientem přišla psychoterapeutka, zajistila pacientovi možnost internetu na jeho pokoji a promluvila s ním o kryokonzervaci spermií, se kterou souhlasil a dostal ihned termín. Dále byl pacienta seznámen s možnostmi neziskových organizací, které podporují naše pacienty v návratu do běžného života a v zařazení se do společnosti. Pacient byl spokojený, aktivně se zajímal o neziskové organizace a o jejich pomoc a byl velmi rád, že má v budoucnu šanci na vlastního potomka. Čtvrtý den nám pacient sám řekl, že už se cítí lépe, když ví, že za ním mohou návštěvy kdykoliv. Ale že je den dlouhý a čekání na odpoledne na jeho blízké by si potřeboval zkrátit. Spolu s psychoterapeutkou byl urychlen internetový přístup na pokoj pacienta a ještě týž den si pacient volal přes internet s jeho maminkou, která žije v Rusku a to ho velice pozitivně naladilo. Při každém kontaktu s pacientem byla věnována pozornost neverbálním projevům porušené společenské interakce. Zpočátku byl pacient nervózní, málomluvný, tichý. Od čtvrtého dne byl sdílnější, veselejší a aktivně vyhledával činnosti, které by mu pomohly se odreagovat od negativních myšlenek. Pacienta byl pobízen k formulování problémů a svého názoru na důvod jejich vzniku. Čtvrtý den byl pacient sdílnější a uvědomil si, že se musí věnovat nějakým činnostem, které ho odreagují od negativních myšlenek. Vyvolávajícím faktorem porušené společenské interakce byla nuda a přehnané přemýšlení o zdravotním stavu. Každý den za pacientem chodil na návštěvu otec a jeho přítelkyně, což mu velice pomáhalo zvládat pocity osamělosti a opuštěnosti. Byl rád, že leží sám na pokoji a může být sám se svými blízkými.
 
Hodnocení: 5. 9. 2013
Cíl splněn částečně: Pacient se účastní společenského života v maximální možné míře s ohledem na neutro-penický režim. Přirozený strach z budoucnosti a z prognózy přetrvává. Pacient se aktivně snaží o dosažení pozitivních změn ve společenském chování a interpersonálních vztazích. Pacient si uvědomuje faktory, které vedou ke špatným společenským interakcím a snaží se tyto faktory eliminovat. Ošetřovatelské intervence musí pokračovat: 4, 6, 7 a 8.