Kazuistiky

24.6 Situační analýza

24.6 Situační analýza
 
 
Nevidomá, 45letá pacientka čekající na transplantaci ledviny z důvodu renální insuficience. Pacientka je nyní v domácím ošetřování, kdy se o ni stará agentura domácí péče společně s občasnou pomocí pacientčina bratra. Pacientka potřebuje dopomoc při většině běžných denních činností. Má velkou touhu být nezávislá, vynakládá velké úsilí při spolupráci. Je diabetička I. typu na inzulínu, je zcela kompenzovaná a plně informovaná o léčbě a péči. Trpí amaurózou z důvodu diabetické retinopatie a chronickou renální insuficiencí. Psychický stav je dobrý. Co, ale pacientku přesto trápí, je nevydařený vztah s dcerou, který je kolísavý. Občas je vztah klidný, chtělo by se říci až harmonický, jindy dcera o matku nejeví příliš zájem, což pacientka špatně nese. Pacientka žije sama, často zažívá pocity odlišnosti od jiných, nemá v těsné blízkosti osobu, která by jí pomohla každodenně v životě. Má hezké domácí prostředí, ve kterém jsou některé prvky pro ni nevhodné až nebezpečné. Momentálně jejím největším přáním je, aby se našel dárce ledviny. Dodržuje lékařská doporučení, spolupracuje, na jejím zdravotním stavu jí záleží.
 
Doplněná situační analýza při 1. návštěvě dne 15. 2. 2013
Na první návštěvě u pacientky jsme se podrobně seznámili s jejím zdravotním stavem a prostředím, ve kterém pacientka žije. Dále jsme pak poznali ošetřovatelku, která pacientce pomáhá a podařilo se nám zastihnout i pacientčina bratra. Od ošetřovatelky i bratra jsme zjišťovali pacientčin denní režim a problémy, které oni vnímají. Se samotnou pacientkou jsme poté probrali to, co jí nejvíce trápí, co ona vnímá jako největší aktuální problém. Dle stupnice Nortonové jsme stanovili riziko vzniku dekubitů s výsledkem 30, tedy bez rizika vzniku. Dále jsme provedli Barthelové test základních všedních činností s výsledkem 75, což je lehká závislost.
Jako největší problémy, které pacientka uvedla, bylo to, že se nemůže starat o domácnost tak, jak by si představovala, to, že její vztah s dcerou není ideální, že je závislá na ostatních a nemůže jít jen tak sama ven, dle jejich slov uvedla třeba nakupovat. Hodně ji omezuje to, že se nemůže například sama osprchovat. Vadí jí ztráta intimity.
Největší problém, který vidí její ošetřovatelka, je, že pacientka se bojí sama chodit a osamostatňovat se. Bojí se, že upadne, že to nezvládne. Potřebovala by více sebevědomí a jistoty.
Dle pacientčina bratra je největší problém v tom, že pacientka žije bez partnera a nemá dostatečnou podporu své dcery. Podle jeho slov on nedokáže tyto dvě složky nahradit.
 
Harmonogram komplexní ošetřovatelské péče
Ošetřovatelské diagnózy jsme stanovovali postupně během realizace návštěv, a to dle NANDA International 2012-2014. S pacientkou jsme se předem domluvili na čtyřech návštěvách, při kterých si promluvíme o problémech, které jí trápí. Vždy při následující návštěvě se k problémům vrátíme, zhodnotíme, zda se problémy eliminovaly, či přetrvávají. Termín návštěv jsme si s pacientkou stanovili vždy jednou za čtrnáct dní v sobotu, přičemž v sobotu mezi návštěvami se s pacientkou spojíme telefonicky.