Kazuistiky

3.5 Řešení problematiky hlavní medicínské diagnózy - Obezita 2. stupně

3.5 Řešení problematiky hlavní medicínské diagnózy - Obezita 2. stupně
 
 
Situační analýza
Odběrem anamnestických údajů byly zjištěny nepříznivé skutečnosti, a to jednak pozitivní rodinná anamnéza pacientky ve vztahu k obezitě, jednak dlouhodobá prevalence nadváhy a obezity u pacientky od dětství do současnosti s váhovými přírůstky v období puberty a v průběhu těhotenství.
 
Rodinná anamnéza ve vztahu k obezitě
Problém s nadváhou a obezitou byl zjištěn u obou rodičů.
 
Osobní anamnéza ve vztahu k obezitě
Trvání a vývoj obezity – pacientka udává existenci nadváhy a obezity již od dětství. V rodině bylo preferováno jídlo, matka pacientky celé její dětství vařila vždy teplé večeře, v sobotu a v neděli dokonce 2-3 chody teplého jídla. Rodina trávila společný volný čas návštěvou cukráren a konzumací sladkostí, matka pacientky každý týden pekla sladké pečivo. Na doporučení praktického lékaře pro děti a dorost byla pacientka v dětství v 8 a 13 letech léčena 2x v lázních určených pro léčbu dětské obezity v Sadské. V průběhu léčby došlo v obou případech k váhovému úbytku - pacientka si již nepamatuje o kolik kg. Po návratu do rodiny však došlo v obou případech po redukci opět k postupnému nárůstu hmotnosti pacientky. Nejvyšší přírůstek hmotnosti nastal v období puberty a v průběhu každého z 3 těhotenství. Těhotenství byla všechna fyziologická a kromě nárůstu hmotnosti v rozmezí 15-20 kg při každém těhotenství byla bez problémů. Pacientka vždy velmi ráda jedla sladká jídla a brzy se naučila vařit a sama si vařila sladká jídla, např. k odpolední svačině po příchodu ze školy. Pacientka nikdy nesportovala, v tělesné výchově na škole vykazovala vždy podprůměrný výkon, avšak vzhledem ke své nekonfliktní povaze nebyla nikdy ostatními dětmi šikanována.
Trvání a vývoj obezity – celoživotní problém od dětství, další výrazný nárůst hmotnosti nastal v období puberty a v průběhu 3 těhotenství. Maximální životní hmotnost – současná 98 kg.
 
Současné stravovací návyky a úroveň pohybové aktivity
V oblasti stravovacích návyků pacientka udává, že jí v průběhu celého dne, stále něco „uzobává“ vydatnější pokrm udává nejméně 6x denně - snídani, dopolední svačinu, teplý oběd na pracovišti, pravidelně moučník k obědu, odpolední svačina, teplá večeře a v průběhu večera další příjem stravy – chipsy, jednohubky a konzumace ovocných slazených čajů, výjimečně sklenici piva či vína.
Pohybová aktivita pacientky je minimální, po příchodu ze zaměstnání pacientka posedává, pouze uvaří teplou večeři a poté s manželem relaxují u televize, přičemž konzumují potraviny až do pozdních večerních hodin, než jdou spát.
Pacientka stále i v dospělosti preferuje sladká jídla, 2x týdně peče pro celou rodinu, o víkendu chodí s kamarádkami do cukrárny.
Do zaměstnání pacientku vozí každý den manžel a ten ji opět ze zaměstnání vozí autem zpět domů, aktivnímu pohybu se pacientka vyhýbá, takže pohybovou aktivitu nemá prakticky žádnou.
 
Posouzení ochoty pacientky redukovat hmotnost:
Pacientka má zájem redukovat svoji hmotnost zejména s ohledem na současné problémy - dechové obtíže, bolesti kloubů a intertrigo. Manžel i všechny 3 děti velmi podporují toto její rozhodnutí, podporu má tedy ve všech členech rodiny. Třebaže je manžel obézní a obě dcery mají problém s nadváhou, rozhodnutí matky redukovat hmotnost vítají a podporují.
Pacientce bylo provedeno stanovení BMI, WHR a bylo u ní zjištěno vysoké riziko vzniku kardiovaskulárních a metabolických komplikací obezity.
Pacientce byla nabídnuta možnost návštěv obezitologická poradny, kterou však pacientka odmítla a chce při redukci obezity zůstat v péči svého praktického lékaře pro dospělé s tím, že bude plně spolupracovat při dodržování režimových opatření.