Klinická propedeutika
8.8.1 Fyzikální vyšetření břicha pohmatem
Pohmat vždy začínáme na opačném místě, než popisuje nemocný bolestivé obtíže. Vhodné je nejprve palpovat jemně a sledovat reakci nemocného, především tím omezit jeho strach z bolesti, kterou můžeme hlubším pohmatem vyvolat. Za fyziologických podmínek je břicho volně prohmatné. Pohmat začínáme povrchovým pohmatem a postupně se přechází k pohmatu hlubokému. Pokud je břicho reflexně stahováno nemocným, pak je nutné často postupem vhodně volených otázek odvést pozornost nemocného od prováděného pohmatu. Může však jít o příznak prknovitého břicha (defense musculaire), což je vážný příznak zánětu pobřišnice, který vyžaduje okamžité chirurgické řešení.
Důležitý je pohmat jater, kterým lze zjistit velikost jater, charakter, okraje jater, často i konzistenci. Povrch se hodnotí obtížněji a záleží na konzistenci nemocného. Játra hmatáme vždy oběma rukama (všemi konečky prstů) pod pravým podžebřím. Normální játra nepřesazují oblouk žeberní a přesahují fyziologicky pouze ve sternální čáře v epigastriu. V medioclavikulární čáře jsou v úrovni posledních žeber.
Vyšetření hepatojugulárního refluxu představuje zhodnocení naplnění krčních žil po tlaku na oblast podjaterní. Tento fenomén ukazuje stupeň městnání krve v žilách nejčastěji u pravostranného srdečního selhání.
Žlučník lze hmatat pod pravým podžebřím, v medioklavikulární čáře, pokud je zvětšený a bolestivý při nádechu hovoříme o příznaku Murphyho, který je výrazem cholecystitidy.