Komunikace

19.2 Mentálně-racionální dogma

19.2 Mentálně-racionální dogma
 
 
Jsme ve světě, který se řídí levou polovinou mozku. Celá naše kultura, celý náš systém hodnot je založen na víře, že rozum je v naší existenci to nejvyšší a obsahuje nejvyšší pravdu. Věda se stala naší religií. Od mládí se učíme být rozumní, logičtí a povrchní. Nesmíme být emocionální, nikoho se dotknout, očekává se od nás, že budeme pocity potlačovat, protože jsou projevem slabosti, hlouposti a jsou nám na obtíž. Bojíme se, že emoce nám mohou od základů zničit naše vyspělé soužití, a proto nynější religie a světové názory udržují v lidech strach i obavy před iracionalitou (HONTZ, 1995).
Je nám vštěpována uzavřenost, soudnost, disciplína, učíme se vztahu mezi příčinou a následkem, stejně jako schopnosti orientovat se v tlaku polarit a nyní i závislosti na technice a  elektronice. Mnoho přírodních národů, které rádi nazýváme primitivy, jsou mistři pravé poloviny mozku, kteří využívají tvořivost, představivost, intuici a spirituální pojmy k naplněnému životu v místech, kde bychom my nepřežili ani den.
Naší tragédií může být, dostaneme-li se jakýmkoliv způsobem do reality, založené převážně na činnosti pravé poloviny mozku, mezi lidi, kterým právě tato schopnost pracovat s pravou polovinou mozku umožňuje přežít. Například v australské buši, v amazonských pralesech, pouštních oblastech a jiných místech mimo západní civilizaci. Velmi jasná sdělení k této problematice předkládá autorka nádherné knihy - Marlo Morganová v „Poselství od protinožců“, ve formě vlastních zkušeností (MORGANOVÁ, 1995).