Komunikace

28.4 Naše srdce aktivují naše těla

28.4 Naše srdce aktivují naše těla
 
 
Ve struktuře našeho těla je vždy centrem srdce, které vynáší na povrch klíčové otázky. Lidská srdce aktivují naše těla a mají skrze soucítění a lásku schopnost milovat všechny energie. Je dobré se naučit naslouchat našemu vnitřnímu vedení. Prostor srdce je za hranicí emocionálna a fyzična.
 
Pokud vstoupíme svým vědomím do prostorů srdce, tak zjistíme, jak je v našem srdci skutečně čisto. Srdce je ryzí a nezávislé vědění. Pokud se rozhodneme pracovat pro svůj osobní růst, který směřuje k rovnováze ve všech oblastech života, tak začneme právě napojováním na naše srdce. Z tohoto místa přesně víme, jak reagovat v kterékoliv situaci, neboť:
- Srdce spolurozhoduje o zdraví, vitalitě, výkonnosti a pohodě jedince.
- Je sídlem signálů tělesných reakcí - člověk se táže, zaměřuje pozornost a přes tělesné pocity monitoruje fyzický stav svého těla.
- Srdce zajišťuje stabilitu v oblasti emocí.
- Srdce je jedinou branou do jiné reality, jiné dimenze. Samotný záměr člověka je středem lidské bytosti, stejně jako je atomové jádro středem atomu.
 
Lidský záměr je dosažitelný pouze cestou srdce.
 
Holistická fyzika, která se zabývá polydimenzionalitou prostoru i člověka,  zkoumá intimní vztah mezi hmotou a duchem, dospěla k předpokladu, že člověk může aktivovat svůj dimenzionální rozměr právě přes srdce. Dodejme, že záměr, který je dnes v popředí studia kvantových věd, je považován za součást páté dimenze, do které se můžeme dostat pouze prostřednictvím svého srdce (IGNATĚNKO, 1998).
 
První velký vhled v tomto směru udělal již Albert Einstein se svou teorií relativity, další kroky rychle pokračovaly. Americký kvantový fyzik David Bohm ve své knize „Wholeness and the Imlicate Order“ (1980) se mění na filozofa, který poukazuje na nezbytnost jiného chápání světa a člověka, než je tomu dnes.
Podle Bohma materialistický pohled na svět ztrácí svou opodstatněnost a člověka je nutné chápat jako bytost duchovní.
 
Metafory o srdci
Všichni známe řadu slovních obratů, jejichž středem je slovo srdce: „Z celého srdce“ (znamená oddání, stoprocentní zapojení, podporu, vcítění),
„Ztratil srdce“ (zamiloval se, plně se oddal), „Otvírám ti své srdce“ (opětuji ti svou lásku, miluji tě, jsem ti oddán“), „Srdce se mi sevřelo“ (úzkost, strach, tušení něčeho, vize) a další podobenství - „Srdce mu spadlo do kalhot“, „zlomil jsi mi srdce“, „má zatvrdlé srdce“, „srdce na dlani“, „Poslouchej, co ti řekne srdce“, „Tvé srdce tě nikdy nezklame“ a mnoho jiných.
 
Některé metafory dokonce vystihují bioenergetické poruchy, například „zlomil jsi mi srdce“, kdy skutečně jde o zlom mezi srdcem a periferií těla, jak o tom podrobně píše ve své knize Bioenergetika, vynikající americký psychoterapeut Alexander Lowen, dlouholetý ředitel IBA v New Yorku. (LOWEN, 1992).