Komunitní péče

8.1 Zhodnocení zdraví komunity

8.1 Zhodnocení zdraví komunity
 
  
Zhodnocení komunity zahrnuje shromažďování relevantních existujících údajů, třídění chybných údajů a interpretaci údajů.
zjišťovaným údajům patří: demografické údaje (věk, pohlaví, stav), socioekonomický stav, zaměstnanost (nezaměstnanost), úroveň vzdělání, typ a podmínky bydlení, příslušnost k rase, etniku, vyznání, natalita, morbidita, mortalita, hustota obyvatelstva na daném území, zdravotní stav (tělesný a duševní), zeměpisné charakteristiky, životní styl, systém zdravotní péče, dostupnost služeb poskytujících komunitní péči, činnost dobrovolníků, způsob a efektivnost komunikace (formální, neformální), informační síť, možnosti odpočinku a rekreace, průmysl, programy realizované v komunitě, zajištění bezpečnosti (policie, hasiči, bezpečnost provozu), státní správa a samospráva, ekologie.
Mezi další zjišťované údaje patří údaje o vědomostech, hodnotách, názorech, formálních a neformálních vůdcích, normách, potřebách, problémech. Je nezbytné analyzovat zdroje, odhadnout náklady a důvody podpory či odmítnutí nového projektu. (HANZLÍKOVÁ, 2007)
 
Metody sběru údajů:
- přímý sběr údajů v komunitě
- předem získané a zaznamenané údaje o komunitě (zdravotnické dokumenty, hlášení, statistická data Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR)
 
K základním metodám sběru údajů patří analýza dostupných statistických údajů, rozhovor, pozorování, dotazník a anketa. Výběr metody zohledňuje velikost komunity, účel, časový faktor, počet osob zainteresovaných do sběru informací, dostupné zdroje informací, finanční náklady.
Mezi zdroje údajů, které poskytují informace o komunitě, patří členové komunity, zdravotnická statistika, masmédia (noviny, rozhlas, televize), úřady státní správy, lokální agentury zdraví.
 
Součástí zhodnocení komunitního zdraví je podrobná analýza a třídění údajů. Při identifikaci problémů se zjišťují příčiny vzniku a ovlivňující faktory. K analýze příčin a vzniku problému je často potřeba sestavit multidisciplinární tým. Při identifikaci problému spolupracují zdravotníci, sociální pracovníci a pracovníci zabývající se životním prostředím. (HANZLÍKOVÁ, 2007, s. 93-94)