Komunitní péče
9.1 Vymezení pojmů
9.1 Vymezení pojmů
Etika
Etika je definována jako vědecká disciplína, jejímž objektem je mravnost. (KUTNOHORSKÁ, 2007, s. 11). Zahrnuje hodnoty a normy, které mají určovat správnost a nesprávnost jejich konání. Etika jako samostatný obor lidského bádání byla systematizována starořeckým filozofem Aristotelem (385–322 př.n.l.). Podle Aristotela je etika naukou o dobrých charakterových vlastnostech – o lidských ctnostech. Etika je součástí kultury dané společnosti. (KUTNOHORSKÁ, 2007)
Etika v komunitním ošetřovatelství úzce souvisí s lékařskou etikou a etikou komunitního zdraví.
Medicínská etika - poskytuje systém, možnost volby (např. ošetřujícího personálu a zařízení) a normy morálního chování zdravotnických pracovníků při interakci klienty/pacienty.
Etika komunitního zdraví – poskytuje hodnoty a společenskou morálku ve vztahu ke zdravé populaci.
Obě součásti etiky jsou pro komunitní ošetřovatelství významné a dodržování jejich norem je nezbytné pro poskytování co nejkvalitnější komunitní ošetřovatelské péče (HANZLÍKOVÁ, 2007, s. 121).
Morálka
Morálka je vymezena jako systém pravidel a norem, které určují chování a jednání lidí. Svou morálku má každý obor lidské činnosti, včetně ošetřovatelství. Má vymezené své povinnosti a dotýká se dobra a prospěchu nebo škody a ublížení nemocného. Morálka vymezuje společensky žádoucí a nežádoucí jednání a usměrňuje chování člověka ve společnosti. Morálkou jsou reálné mravní vztahy lidí – vztahy mezi jednotlivci, mezi jednotlivcem a skupinou a vztahy k sobě samému.
Mrav
Mrav je to, co se líbí, co je vhodné a danou společností považované za akceptovatelné. To, co bylo dříve považováno společností za nemravné, se časem může změnit a být považováno za mravné (např. společné soužití dvou osob opačného pohlaví bez oddacího listu). (HEŘMANOVÁ et al, 2012, s. 16).
Etické dilema
Etické dilema vyjadřuje situaci, při které se čelí dvěma vzájemně se vylučujícím možnostem. Etická dilemata nemají jednoznačná řešení, přesto musí být řešena jednoznačně.
Ke klasickým etickým dilematům medicíny patří postoje k interrupcím, eutanazii, dárcovství ex mortuo, genovým manipulacím.
K otázkám se vyjadřují odborníci z různých oblastí – zdravotníci, právníci, filozofové, sociologové.
Příklady etických dilemat v komunitním ošetřovatelství:
- Zodpovědnost za zdraví – zodpovědnost jednotlivce nebo společnosti?
- Zodpovědnost za zdraví – zodpovědnost jednotlivce nebo společnosti?
- Svobodná volba při ochraně zdraví – věc jednotlivce nebo zodpovědnost vládní regulace?
- Následkem rozhodnutí jednotlivce by došlo k poškození zdraví jednotlivce nebo zdraví jiných – je za rozhodnutí zodpovědný jednotlivec nebo společnost?