Komunitní péče
9.2 Základní etické principy komunitní péče
9.2 Základní etické principy komunitní péče
Pro vykonávání ošetřovatelské praxe jsou velmi důležité etické principy. Každá teorie etiky obsahuje jeden či více etických principů. Etické principy zahrnují morální rozhodování a morální skutky jsou tvorbou morálních názorů v odborné praxi.
Etická reakce je založena na nácviku základních etických principů, kterými jsou nejčastěji: prospěšnost (beneficence), autonomie, spravedlnost, pravdomluvnost (veracita), věrnost, poctivost.
Etická reakce je založena na nácviku základních etických principů, kterými jsou nejčastěji: prospěšnost (beneficence), autonomie, spravedlnost, pravdomluvnost (veracita), věrnost, poctivost.
Prospěšnost (beneficence)
Prospěšnost (beneficence) je závazek konat dobro a vyhnout se působení škod nebo újmy. Sestry mají podnikat kroky, které prospívají pacientovi.
Prospěšnost znamená:
- podporovat a poskytovat klientům/pacientům péči, která povede ke zvýšení kvality jejich života
- maximalizovat užitek a vyvarovat se chyb
Princip prospěšnosti v komunitní péči zahrnuje:
- prevenci ublížení na zdraví nebo poškození organizmu klienta
- odstranění nebezpečí poškození organizmu klienta
- aktivní propagaci podpory zdravého životního stylu
Autonomie
Autonomie znamená:
- svobodnou volbu jednotlivce rozhodovat a určovat chování podle svých etických zásad, pokud je schopen o sobě rozhodovat v souladu se svéprávností
- připustit volbu jednotlivce podle osobních hodnot
- ochrana nesvéprávných před poškozením nebo zneužitím
Příklady všeobecných principů autonomie: respektování člověka jako osobnosti, právo na důvěrné informace, právo na sdělení pravdy, právo na věrohodné informace, právo na odmítnutí léčby, právo na poskytování komunitní péče, právo na záchranu života, nebo odmítnutí výkonů na záchranu života v terminálním stádiu onemocnění.
Spravedlnost
Spravedlnost je princip vyžadující rovné jednání s lidmi, kteří jsou v obdobné situaci a diferencované jednání s lidmi v různých situacích. Znamená to postarat se stejně o pacienty se stejnými potřebami ve věci zdraví.
Princip spravedlnosti naplňuje perspektivy:
- mít dobré služby k dispozici pro všechny občany dané společnosti – poskytnutí kvalitních služeb zdravotní, komunitní nebo sociální péče podle svých potřeb
- spravedlivé rozdělování kvalitních služeb znevýhodněným.
Neškodit
Princip neškodit vyplývá z Hippokratovy přísahy, jedná se o principy, které brání poškození člověka, pokud mu nemůžeme pomoci, zakazuje úmyslné poškození osob.
Princip neškodit v komunitním ošetřovatelství znamená vyhýbat se poškození zdraví klientů, nezpůsobit psychický stres, nenarušovat soukromí, nevyzradit důvěrné údaje.
Pravdomluvnost (veracita)
Pravdomluvnost (veracita) je závazek, že budeme říkat pravdu a neklamat. Pravdomluvnost je součástí respektu k člověku. Pravdomluvnost má velký význam při poskytování zdravotní péče v mnoha částech světa. V řadě kultur je pravdomluvnost zakotvena v jejich tradičních hodnotách.
V komunitním ošetřovatelství jsou sestry povinné říkat pravdu, protože by mohlo dojít ke ztrátě důvěry klienta a vypovězení smlouvy klientem agentury. Tento vztah platí oboustranně. Nedostatek pravdomluvnosti by mohl mít nežádoucí důsledky na vztah mezi klientem a poskytovatelem zdravotní péče.
Věrnost a poctivost
Věrnost a poctivost znamená zůstat věrný svým závazkům. Jde např. o dodržování slibu a ochrana důvěrných informací. Porušení slibu je morálně akceptovatelné pouze v situaci, kdy by byl někdo závažně ohrožený.