Management
5.2 Řízení materiálních zdrojů
5.2 Řízení materiálních zdrojů
Jako materiální zdroje můžeme označit veškeré pracovní prostředky a předměty, které se využívají k transformaci vstupů z pracoviště nebo jeho okolí, do podoby zboží/výrobku, v případě zdravotnictví především služeb, které jsou výstupem (např. poskytovanou službou) daného pracoviště.
Materiální zdroje lze rozdělit na:
- infrastrukturu – budovy, silnice; lze ji označit jako stavební prvky, které tvoří podporu organizace (pozemky, stavby, technická vybavenost – vodovody, kanalizace, čistírny odpadních vod, telekomunikace, zpracování odpadu, trafostanice, výroba a přenos elektrické energie atd.
- vybavení a zařízení budov
- technické vybavení (přístroje)
- spotřební zdravotnický materiál (např. obvazový, hygienický materiál)
- farmaceutické prostředky (léčiva, dezinfekční roztoky apod.)
Zdravotnická zařízení disponují širokým spektrem zdrojů (lidskými, materiálními, informačními, finančními) pomocí kterých poskytují zdravotnickou péči.
Řízení materiálních zdrojů úzce souvisí s provozním řízením, které zahrnuje plánování, koordinaci, kontrolu, hodnocení využití a alokace těchto zdrojů v celé šíři poskytovaných služeb.
Mezi cíle provozního řízení patří:
- omezení nákladů
- zvýšení kvality poskytované péče
- zlepšení hospodárnosti a produktivity
- zvýšení efektivity
- zvýšení (nebo alespoň udržení) spokojenosti pacientů
Veškeré stanovené cíle provozního řízení musejí být v souladu a koordinaci se všeobecnými cíli a strategiemi celé organizace, jinými cíli a postupy funkčních oblastí financování a marketingu a v neposlední řadě také s požadavky jednotlivých oddělení.
Řízení materiálních zdrojů a provozní řízení úzce souvisí řízením finančních zdrojů, kterým se zabývá následující kapitola.