Mikrobiologie a imunologie
6.2 Růst a množení bakterií
6.2 Růst a množení bakterií
Růst bakterií je závislý na nutričních podmínkách obsažených v prostředí. Pro základní růst bakterií je důležitý kyslík. Jeho nedostatek omezuje velmi výrazně růst aerobních bakterií. Naopak jeho přítomnost omezuje a potlačuje růst anaerobních bakterií. Dostatečná koncentrace oxidu uhličitého, anorganické ionty (fosfor, dusík, hořčík) a organické sloučeniny (aminokyseliny, sacharidy a vitamíny) jsou velmi důležité pro mnohé baktérie. Všechny bakterie zvětšují svůj počet a hmotnost exponenciálním způsobem. Charakter růstu bakterií vyjadřuje růstová křivka. Bakterie se množí v optimálních podmínkách ve čtyřech fázích, které na sebe navazují.
Obrázek 11 Fáze růstu bakterií
1. fáze latence – lag fáze je charakterizovaná fyziologickou adaptací na změněné podmínky prostředí, ve kterém dochází po určité době ke zvětšování objemu a hmotnosti buňky, stabilizuje se vlastní intracelulární prostředí.
2. fáze logaritmická – exponenciální, je obdobím, kdy probíhá maximální rychlost dělení buněk a zvyšuje se buněčná hmota. Generační doba může být různě dlouhá podle bakteriálního druhu od 20 minut do několika hodin.
3. fáze stacionární – je typická vyčerpáním živin a dochází k rovnováze mezi buněčným růstem, dělením a smrtí buněk.
4. fáze odumírání – konečná, stacionární – odúmrť buněk je charakteristická bakteriální lýzou a buněčnou destrukcí. Zároveň se také redukuje počet buněk a v převaze jsou mrtvé bakteriální buňky nad živými bakteriálními buňkami.
Růst bakteriálních buněk je závislý na množství a složení živin v prostředí a na teplotě prostředí, dále je řízený také intracelulárně aktivitou enzymatických systémů.
Růstové disociační fáze:
Tyto fáze charakterizují růst bakteriálních buněk na pevných kultivačních půdách.
M fáze (mucose) – mukózní – jedná se o virulentní stádium s plnou antigenní výbavou u bakterií. Bakterie jsou opouzdřené, tudíž jsou velmi odolné vůči antibiotické terapii a dezinfekčním prostředkům. Kolonie bakterií jsou vypouklé, lesklé a mukózní.
S fáze (smooth) hladká je charakteristická plnou antigenní výbavou, bakterie nejsou virulentní a nedisponují pouzdrem. Povrch kolonií je hladký a není vypouklý.
R fáze drsná je typická ztrátou antigenní výbavy a drsným suchým povrchem bakterií. V tomto stádiu jsou mikroorganizmy nevirulentní.