Mikrobiologie a imunologie

5.2 Správná Interpretace výsledků mikrobiologického vyšetření

5.2 Správná Interpretace výsledků mikrobiologického vyšetření
 
 
Výsledek jakéhokoliv mikrobiologického vyšetření hodnotíme vždy současně s klinickým nálezem. Jeden odběr, ať je to výtěr, odebrané sérum, likvor nebo jiný biologický materiál je pro optimální hodnocení a interpretaci mikrobiologického vyšetření nedostačující. Vždy je potřeba provést alespoň 2 odběry i více. Odběry vzorků se provádějí na začátku onemocnění (u bakteriálního onemocnění nejlépe vždy před zahájením ATB terapie) a další odběr následuje cca za 14 dnů a déle (nejlépe opět po ukončení terapie a po obnově běžné fyziologické flóry). U výsledků bakteriologického vyšetření je potřeba odlišit nález běžné fyziologické flóry v organizmu od přítomnosti patogenů.
 
U sérologických vyšetření začíná tvorba IgM protilátek po vniknutí mikroba do lidského organizmu. Tvorba protilátek vrcholí asi ve 2-6 týdnech od začátku onemocnění a je znakem akutní fáze infekce. Lidský plod si IgM protilátky začíná vytvářet těsně před porodem a je to hlavní druh protilátek, které si sám vytváří. V případě, že po porodu nacházíme v krvi novorozence vysoké hladiny IgM protilátek, je velmi pravděpodobné, že novorozenec prodělal infekci během intrauterinního vývoje.
 
Tvorba IgG protilátek převažuje v plasmě asi po 10 dnech od začátku onemocnění. Ve výsledcích vyšetření se interpretuje jako anamnestická hladina protilátek po prodělané infekci nebo po očkování.
 
Protilátky IgG jako jediné procházejí transplacentárně v posledních 4-6 týdnech těhotenství a při interpretaci výsledků je potřeba na to vždy myslet. Hladiny protilátek po porodu u novorozence jsou vždy přímo úměrné gestačnímu věku. Dítě narozené dříve než ve 32. týdnu těhotenství má vždy hladinu imunoglobulinu extrémně nízkou, a proto je vnímavější k infekcím. Teprve kojenec začíná tvořit vlastní IgG protilátky.
IgA protilátky se vyskytují ve dvou formách – v plasmě a v sekretech na sliznicích, ve slinách, v slzách. Jsou obrannou linií proti mikroorganizmům a zajišťují lokální imunitu. Jsou přítomny v mateřském kolostru a dítěti zabezpečují lokální imunitu respiračního a gastrointestinálního traktu.