Multikulturní ošetřovatelství

5.1.2 Smluvní zdravotní pojištění

5.1.2 Smluvní zdravotní pojištění
 
 
Komerční (smluvní) zdravotní pojištění poskytováno podle zákona č. 277/2009 Sb., o pojišťovnictví a dále se na něj vztahují příslušná ustanovení zákona č. 37/2004 Sb., o pojistné smlouvě (http://www.konsorcium-nno.cz). Cizinci, kteří nemají trvalý pobyt na území nebo nejsou zaměstnanci (i pouze na přechodné období), mohou uzavřít smluvní zdravotní pojištění. Hlavní nevýhodou tohoto pojištění je, že jeho sazba je zpravidla vyšší než minimální pojistné při účasti ve veřejném zdravotním systému a navíc pokrývá velmi často užší rozsah zdravotní péče (Nešporová, 2007).
 
Komerční pojištění může být krátkodobé (při pobytu do 365 dnů), které je vhodné například za účelem turistiky nebo z pracovních důvodů. Další nevýhodou tohoto typu pojištění je, že je z něj hrazena pouze nutná a neodkladná péče včetně akutního ošetření zubů. Pojištění se sjednává na jednotlivé dny, přičemž minimální pojistná doba činí tři dny (MPSV, 2006). Dlouhodobé smluvní zdravotní pojištění, které mohou využívat například cizinci
na základě víza nad 90 dnů, je naopak výhodnější v tom, že se v rozsahu pokrytí nákladů na zdravotní péči podobá veřejnému zdravotnímu pojištění (příklad: úhrada léků z něj poskytována je stejná jako u veřejného zdravotního pojištění). Výše smluvního pojištění je závislá na věku a pohlaví pojištěnce a na dalších smluvních podmínkách. Mezi hlavní problémy, které se vyskytují u smluvního zdravotního pojištění, patří výše pojistného, které musí cizinec uhradit najednou, a stanovené podmínky, za kterých je komerční pojištění sjednáno (například vstupní lékařské prohlídky nebo věk nižší než 70 let).V případě, že o pojištění má zájem vážně nemocný jedinec, může docházet k obtížím v nalezení pojišťovny, která by ho smluvně pojistila. Další problematické situace vznikají například u žen v souvislosti s porodem (pokud by bylo při vstupní prohlídce nezbytné pro uzavírání smluvního pojištění zjištěno těhotenství, lze zahrnout porod do smluvního zdravotního pojištění). Pro matku to znamená nutnost platit vyšší pojistné částky, nicméně na druhou stranu je zárukou, že v případě komplikovaného porodu nebo nezbytné lékařské poporodní péče o dítě budou tyto náklady až do věku tří měsíců dítěte hrazeny z pojistky matky. To je důležité zejména u předčasných porodů, neboť pokud si žena toto vyšší pojistné neplatí, musí pak sama z vlastních prostředků uhradit náklady spojené s předčasným porodem a nezbytnou péčí o dítě (Nešporová, 2007).
 
Dlouhodobé smluvní zdravotní pojištění se platí v české měně, a to předem na celé pojistné období (pojištění se uzavírá na dobu 6 až 24 měsíců). Po skončení platnosti smlouvy je možné uzavřít vždy znovu další smlouvu (až na dobu 24 měsíců) (MPSV, 2006).