Multikulturní ošetřovatelství
6.1.1 Způsoby aplikace modelu Madeleine Leiningerové
6.1.1 Způsoby aplikace modelu Madeleine Leiningerové
Dr. Madeleine Leiningerová navrhla pro obdržení dat o členu jiné kultury či subkultury dva typy vyhodnocení pro přímé použití ve zdravotnickém zařízení nebo v komunitním ošetřovatelství. Tyto typy představují určité ošetřovatelské vyhodnocení v rámci všeobecnější ošetřovatelské anamnézy (Archalousová, 2003; Nemčeková, 2005).
Pro podrobnější sběr informací o pacientovi slouží Typ A, také nazývaný „dlouhým odhadem“ či „rozšířeným posouzením“. Pro sběr informací Typu A je vhodné znát obecně kulturu pacienta. Používá se v případech, kdy se očekává, že péče bude podávána delší čas. Při získávání údajů, které pocházejí z komplexního souboru určených oblastí, o členovi jiné kultury či subkultury si sestry všímají, jak dalece je tento jedinec jiný než členové převažující kultury a jak samotné oblasti působí na styl péče o tohoto klienta (Archalousová, 2005). Nebo lze použít Typ B, pojmenovávaný jako „krátký odhad“ či „krátké posouzení“ sloužící pro rychlejší poskytnutí kulturně shodné péče. Uskutečňuje se v pěti za sebou jdoucích krocích souvisejících s kulturním či subkulturním nahlížením na péči. Sběr informací Typu B umožňuje soustředit pozornost na typické odlišnosti pacienta hlásícího se k dané kultuře nebo subkultuře. Sběr informací Typu B pomůže rychle určit potřeby pacienta a způsob jejich naplnění s využitím nejpodstatnějších ošetřovatelských zásahů dovolující kulturně shodnou péči. Sestře tento typ umožní rychlou orientaci v problému na úkor celostního pojetí shromáždění dat, které poskytuje Typ A. Typ B se hodí využít na pohotovostních ošetřovacích jednotkách za účelem brzkého shromáždění zestručněných dat nebo z výukových důvodů pro studenty (Farkašová, 2006).
Získané informace o pacientovi odlišné kultury je potřeba rozebrat a následně identifikovat jeho potřeby. Z nich vyplynou ošetřovatelské diagnózy vystihující problém odlišné kultury či subkultury a příslušné ošetřovatelské zásahy s hodnocením celého ošetřovatelského procesu respektujícího kulturu pacienta (Archalousová, 2005). Sestra, která aplikuje transkulturní ošetřovatelství do své péče o členy jiné kultury nebo subkultury, než je ona sama, podporuje a udržuje zdravé jednání lidí z rozličných kultur formou příhodnou pro danou kulturu. Holistická a kulturu respektující péče pomáhá pacientům z jiné kultury či subkultury být zdraví nebo zvládat neutěšené situace, problémy a umírání (Pavlíková, 2006).