Osetrovatelska_pece_v_chirurgickych_oborech

15.8 Ošetřovatelská péče při chirurgické léčbě

15.8 Ošetřovatelská péče při chirurgické léčbě
 
 
Operace je indikována při selhání konzervativní léčby, při těžké motorické lézi. Obecně platí, že indikací k operaci je nezvladatelná bolest, postižení nervových struktur a nestabilita. U traumat jsou absolutní indikací k operaci poranění s neurologickým postižením a otevřená poranění. Relativní indikací je jakákoli nestabilita, stenóza páteřního kanálu nad 50 %. Chirurgická léčba má zásadní význam u nádorů.
V současné době se při operaci disku nejvíce volí přední přístup. Při protruzi disku je možno indikovat diskektomii - odsátí střední části postiženého disku.
 
Failed back surgery syndrom
S tímto syndromem se nejčastěji setkáváme po opakovaných předchozích operacích disků bederní páteře, kdy přetrvává, nebo se objeví nová symptomatologie – bolest, neurologické příznaky. Často vidíme jizvu nad páteří po operaci, antalgické držení těla v úklonu s mírným předklonem. Lidé se bojí pohybu, tloustnou, trpí nespavostí a časté jsou sfinkterové poruchy. Je nutné komplexní posouzení stavu nemocného a následná péče mezioborovým týmem.
 
Péče o pacienty na spinální jednotce
Po operaci jsou pacienti překládáni na spinální jednotky. Správné polohování je základem kvalitní péče. Je prevencí vzniku proleženin, pomáhá zamezit vzniku svalových atrofií, kontraktur, deformací kloubů. Polohuje se v pravidelných intervalech po třech hodinách: 
- poloha na zádech – supinační (nejpřirozenější),
- poloha semisupinační (střední poloha mezi lehem na zádech a na boku),
- poloha semipronační (střední poloha mezi polohou na boku a lehem na břiše),
- polosed,
- poloha na břiše – v akutní a subakutní fázi se nevyužívá.
  
 
Obrázek 9 Přetáčení pacienta bez rotace páteře, Rollboard je užíván k přesunu z lůžka na lůžko
Zdroj: JORDÁNOVÁ, 2013
 
Léčebná tělesná výchova pooperační
Včasné zahájení rehabilitačního programu v pooperačním období může výrazně ovlivnit efekt operačního výkonu. Součástí časné pooperační LTV je polohování, respirační fyzioterapie, cévní gymnastika. Podle vyjádření operatéra probíhá vertikalizace (přes bok, přes břicho). Bývá to kolem 2. dne (po vyjmutí drenáže), často probíhá v ortéze. Později se u bederních operací a krčních operací ze zadního přístupu izometricky posilují břišní, zádové a hýžďové svaly v poloze v lehu na zádech, břiše a na boku. Provádí se kondiční cvičení končetin (nesmí však vyvolat napětí v operované části) a cvičení dechové. Je doporučená lehká chůze a sezení (6 týdnů omezené sezení po operaci hernie v bederní páteři – pouze při jídle).
Po operaci krční páteře z předního přístupu je doporučováno izometrické cvičení i krčního svalstva. Důležitá je péče o jizvu ihned po zhojení. Po kostním zhojení se doporučuje postupné rozcvičování v nezpevněných segmentech páteře, postupné posilování břišního a zádového svalstva.
Po operacích bederní páteře je důležité nacvičit podsazování pánve (ne jenom samostatné posilování břišních a hýžďových svalů), nácvik správného držení těla a prvky ze školy zad. Postupně zvyšujeme zátěž pro posilování svalstva končetin a zavádíme další činnosti – rychlou chůzi, sportovní a pracovní aktivity. Trvale se doporučuje vyvarovat se předklonům, a rotacím, nošení a zvedání těžkých předmětů z předklonu.