Osetrovatelske_postupy

5.4 Hydratace

5.4 Hydratace
 
 
Lidské tělo je tvořeno vodou ze 72 %, kosti obsahují asi 35 %, mozek 85 %, játra a krev až 90 %. V buňkách jsou obsaženy dvě třetiny celkového objemu, zbývající jedna třetina pokrývá objem cirkulujících tělních tekutin – krve, mízy (lymfy), tkáňového moku. K udržení dostatečné hydratace organismu je třeba zajišťovat přísun tekutin po celý den.
Dehydratace je stav, kdy nastalo narušení acidobazické rovnováhy. Může to být způsobeno malým příjmem tekutin, nebo častým pitím kofeinových nápojů s vysokým obsahem cukru. Tyto nápoje mají močopudné účinky a překyselují organismus. Pocit žízně je počáteční znak dehydratace, projeví se, když ztráta vody v organismu dosáhla cca 1 % tělní hmotnosti, proto je nutné tekutiny průběžně doplňovat. Pokud je dehydratace dlouhodobější, může způsobit řadu zdravotních rizik, např. zahuštění vnitřního prostředí, nebezpečí vzniku oběhových poruch, riziko vzniku močových nebo žlučových kamenů, močových infekčních postižení, což způsobuje špatné vyměšování, bolesti hlavy.
Na zavodnění organismu (hydrataci) je nejvhodnější čistá voda. Voda musí mít minimální mineralizaci a musí být lehce vstřebatelná. Doporučují se neslazené ovocné, zelené i černé čaje, slabé bylinné čaje, ředěné ovocné džusy, čistá voda z vodovodu, balená stolní voda a přírodní minerální vody. Neměli bychom pít energetické, kolové a sladké limonády, protože cukr navyšuje pocit žízně a zaplavuje organismus kyselinami. Pití velkého množství čaje, kávy a alkoholu organismus odvodňuje.
Tělo novorozence obsahuje 75 % vody. Voda v lidském těle přenáší různé látky, živiny, chová se jako rozpouštědlo a ředidlo, umožňuje mezibuněčný přenos pro odvádění odpadních látek, napomáhá trávení, dilatuje orgány a tkáně, přenáší elektrické vzruchy.
Denní ztráta vody dospělého člověka je cca 2,4 litry. Vylučuje se močí (cca 1,5 l), potem (300 ml), stolicí (100 ml) a při dýchání (700 ml), proto bychom měli denně doplnit nejméně 2,5 litru tekutin.
Voda, která se používá v domácnostech, má odpovídat normám EU a nepřesahovat objem bakterií 20 000 ks/l, řas 10 000 ks/l, cyanobakterií 100ks/l, sirných bakterií 100 ks/l.
Voda může být kontaminována organickým materiálem, plyny, těžkými ionty, zbytky pesticidů, léků a hormonů, dusičnany, dusitany, chemikáliemi s chlórem a fluorem, olovem a dalšími těžkými kovy, fekálními bakteriemi a nečistotami.