Osetrovatelske_postupy

14.5 Polohování pacienta

14.5 Polohování pacienta
 
 
1. Aktivní poloha – u ještě mobilních pacientů, tedy ne u terminálně nemocných. Pacient je mobilní a sám si najde polohu, která je mu pohodlná a příjemná.
2. Pasivní poloha – pacient pro slabost nebo nevědomí již nemůže ovládat svou polohu.
U terminálně nemocných:
- Ortopnoická poloha: pacient sedí na lůžku, nohy případně spuštěné dolu, ruce o široké bázi podepřené o jídelní stolek, ulehčené dýchání – maximální expanze hrudníku.
- Stabilizovaná poloha: na boku, spodní horní končetina za pacientem, horní ohnutá v rameni a lokti, vrchní dolní končetina pokrčena více než spodní. Při bezvědomí, paraplegiků či hemoplegiků.
- Fowlerova poloha – v polosedě na posteli, hlava a trup zvednutý o 45–90 stupňů, kolena případně pokrčena. Při dýchacích problémech, onemocněních srdce, čtení, pozorování TV.
 
Prevence dekubitů
Pacienta polohovat po dvou hodinách, v noci případně po třech, dle potřeby i dříve.
Rizikové faktory vzniku dekubitů: úbytek na váze, dehydratace, nečistoty, vlhkost, inkontinence, shrnuté prostěradlo, střižný efekt, nevhodné pomůcky.
Prevence: polohování, jemné masáže, odlehčení predilekčních míst antidekubitárními pomůckami, pravidelná celková očista na lůžku.
Stupně dekubitů:
Predilekční místa: /kosti naléhají na podložku přes malou vrstvu tuku/ 7. Krční obratel, lopatky, bederní a křížová část páteře, paty, lokty, hřeben kosti kyčelní, vnější kotníky, spánková oblast, líce, čelo, brada, kolena, ramena.
Projevy: známky zánětu /bolest, zarudnutí, zduření/
1. Začervenání, bolest
2. Tvorba puchýřů
3. Obnažení podkoží
4. Hluboké obnažení až kost