Osetrovatelske_postupy
15.5.1 Vyšetření v I. trimestru těhotenství
15.5.1 Vyšetření v I. trimestru těhotenství
1. Anamnéza
- rodinná anamnéza - výskyt vrozených vývojových vad, dědičných onemocněni, vícečetného těhotenství, zhoubných nádorů, tromboembolie, kardiovaskulárních chorob, alergie, psychiatrických onemocněni, diabetu a tuberkulózy
- osobní anamnéza - BDN, závažné choroby, hospitalizace, diabetes, tuberkulóza, hypertenze, onemocněni (srdce, jater, plic, ledvin, močové infekce, psychické poruchy, epilepsie, onemocněni skeletu luxace kyčelních kloubů, varixy, hemoroidy, alergie, onemocněni štítné žlázy), úrazy, operace, krevní transfuze, venerické choroby, farmakoterapie, tělesné funkce (stolice, močeni, chuť k jídlu, spánek, únava, abúzus (alkohol, cigarety, léky, drogy),
- gynekologická anamnéza - menarche, délka cyklu, trvání a intenzitu krvácení, bolesti, datum poslední menstruace a datum možné koncepce, kontracepce, frekvenci koitu, libido, bolesti při styku, poměry za gestace, sterilita, aborty, IVF, UUT, operace (hysteroskopie, hysterosalpingografii (HSG), laparoskopie), průběh všech těhotenství (krvácení, kontrakce, předčasný odtok plodové vody, projevy gestózy, výskyt hypertenze, předčasné porody, porody samovolné a operační, vrozené vady, pohlaví plodů, porodní hmotnost a délku, průběh šestinedělí, délku laktace, onemocněni mléčné žlázy, gynekologické choroby (záněty, konizace, kryoterapie),
- sociální anamnéza - vzděláni, rodinný stav, bytové podmínky (kategorie, počet místnosti, počet osob, vybavení), zaměstnaní, infekce, otřesy, tuková rozpouštědla, práce na směny, fyzická zátěž, sport, finanční zajištění, telefonické spojeni.
- V současné graviditě - průběh poslední menstruace, slabé krvácení v době očekávaných menses, na bolesti, výtok, krvácení, křeče, bolesti hlavy, omdléváni, ranní únavu, nevolnosti, otoky DK, častější mikci, pocit napětí v prsech.
2. Vyšetření FF
Krevní tlak, puls, teplota, moč na bílkovinu, cukr, aceton a žlučová barviva, tělesná váha, otoky.
3. Lékařské vyšetření těhotné
Fyzikální vyšetření
- habitus (somatotyp): výšku, hmotnost,
- kůže - pigmentace na linea fusca, která určuje postupně výšku děložního fundu,
- pigmentaci na bradavkách a na obličeji (chloasma uterinum).
- štítná žláza,
- zabarveni spojivek a exoftalmus,
- DK - a varixy, otoky a trofické poúrazové změny
Vyšetření rodidel
- aspekce - na kůži vulvy si všímáme otoků, varixů, změny pigmentace a exkoriaci. Na zevních rodidlech hodnotíme nejdříve zabarveni a neporušenost labii, známky infekce, ulcerace, bradavičky, mateřská znaménka a vzhled ústí močové trubice. Hodnotíme výšku hráze, jizvy po rupturách a po episiotomii. Popíšeme změny trofiky kůže, ekzém, exantém, intertrigo.
Při vyšetřeni nevynecháme ani anální otvor, hemoroidy, fisury.
- vyšetřením v poševních zrcadlech - všímáme si poševní stěny a prohlédneme děložní hrdlo (zda se nezkracuje, zda je zevní branka uzavřena, zda nejsou patrné ulcerace nebo exofyt, který by svědčil pro nádor). Kontrolujeme, zda neodtéká plodová voda, výtok (barvu, množství, konzistenci a zápach), MOP, K+C (p.p.)
- kolposkopické vyšetření s onkocytologickým odběrem
Bimanuální vyšetření
Bimanuálním vyšetřením na podbřišku vyhmatáváme děložní hrdlo (pohyblivost, citlivost na dotek a pohyb, měkkost, jeho délku, jemně zkoušíme prstem prostupnost zevní branky) a tělo dělohy (určeni velikosti, tvaru a uložení, tonus, pohyblivost dělohy a citlivost pohybů tělem dělohy a hrdlem). Zjišťujeme napětí a bolestivost parametrii, citlivost vaječníků (i zdravé), vejcovod není hmatný.
Měření pánve
Zevní pelvimetrie je základním vyšetřením, které doplní naše představy o somatotypu ženy. Pánev měříme pelvimetrem. Měřeni conjugata diagonalis a příčného pánevního průměru východu provádíme až před porodem. Conjugata diagonalis, což je vzdálenost mezi dolním okrajem symfýzy a předním okrajem promontoria, je jako jediný pánevní rozměr měřen u živé ženy per vaginam – ukazovákem a třetím prstem zavedenými do pochvy (měří asi 12,5–13 cm). U normální pánve, tedy pánve vhodné pro porod, nesmí prsty dosáhnout k přednímu okraji promontoria. V případě, že se promontorium nahmatat dá, jedná se vždy o pánev zúženou (Dokládal, 1998; Čihák, 2001).
Vyšetření prsů
Kontrolujeme tvar prsů, bradavky, přítomnost kolostra i výskyt rezistenci, axilární uzliny na obou stranách. Při vyšetřeni poučíme ženu, jakým způsobem má o prsy pečovat a jak si je může vyšetřovat sama.
Příprava k laktaci by se měla provádět již před graviditou.
Odběry
Do 12. týdne, zajistí lékař základní laboratorní vyšetřeni:
- krevní obraz,
- určení krevní skupiny v systému AB0 a Rh u matky a otce,
- vyšetřeni aloimunitnich antierytrocytarnich protilatek (Rh-negativních žen),
- RRR – rychlá vyhledávací reakce na syfilis,
- anti-HIV protilátky,
- HBsAg (při podezřeni na hepatitidu nebo onemocněni jater v anamnéze),
- vyšetřeni moči (cukr, bílkovina), močový sediment, kvantitativní bakteriurie, pH,
- vyšetřeni poševního prostředí kultivace z pochvy, mikroskopické vyšetřeni výtoku, mikrobi poševní.