Osetrovatelske_postupy
17.10 Úlevové polohy a pozice pro druhou fázi porodu
17.10 Úlevové polohy a pozice pro druhou fázi porodu
Úlevové polohy ve II. době porodní
Poloha v pololeže
V této poloze rodička leží jako nakloněné J, leží na posteli opřená těsně nad kostrčí, hlavu, ramena a záda má rodička podložené polštáři. Horní část postele je zdvihnutá do 45˚ a nohy má žena mírně od sebe, kolena jsou podložena polštáři. Tato úlevová poloha umožňuje rodičce lepší uvolnění.
Poloha na čtyřech
Rodička v kleku na všech čtyřech rovnoměrně rozloží svojí váhu. Lze využít také jako opory klek před porodním míčem nebo se může rodička opřít o postel nebo židli. Porodní asistentka může plodu pomoci při této poloze, aby zaujalo optimální polohu pro narození.
Poloha na boku
Výhodou této polohy je, že je na ní zvyklá většina rodiček, protože spí na boku v posledních měsících před porodem. Tato poloha umožňuje plynulé přejití s první doby porodní do druhé doby porodní. Horní noha, může být podložena, polštářkem, válcem, nebo partnerem (Monganová, 2010).
Dřep s oporou
Předpokladem pro tuto úlevovou polohu je dobrá poloha plodu a správně dotočená hlavička vystouplá na úrovni trnů sedacích kostí. To stejné platí i pro využití porodní stoličky (příliš dlouhý pobyt na stoličce může způsobit rodičce otok vnějších rodidel a zároveň zvýšenou možnost poranění). Poloha rozšiřuje pánevní východ, což vyžaduje méně námahy a síly, zároveň pomáhá uvolnit pánevní dno a svůj efekt v rychlejším sestupu plodu porodními cestami zvyšuje i díky další mechanické výhodě, kdy horní část trupu stlačuje vrchol dělohy a tlačí plod směrem dolů do porodních cest. Nedoporučuje se, jsou-li na dolních končetinách kloubní poškození, známky artritidy nebo v případě celkové slabosti rodičky. Při delším pobytu v této poloze dochází ke stlačení cév a nervů pod koleny, proto by žena měla po 1-2 stazích změnit polohu. Další variantou může být dřep v klíně, kdy při stahu žena klesá mezi stehny partnera či jiné pomáhající osoby a mezi kontrakcemi tvoří stehna, nyní již spojená, oporu, na kterou se žena může posadit. Dochází zde k ještě účinnějšímu povolení pánevního dna. Také podpůrný dřep, při kterém lze využít opět partnera nebo dalších pomůcek, jako je závěs, žebřiny (Riedlová, 2007).
Poloha v sedě - porodní stolička
Rodička může podle potřeby a fáze porodu z porodní stoličky vstávat, procházet se, a znovu se na stoličku usedat. Není doporučováno příliš dlouhé sezení na stoličce, může dojít k otoku vnějších rodidel a ke zvýšenému vzniku poranění (NEBESKÁ, 2009).
Polohy při tlačení:
1. Poloha na zádech s podepřenou hlavou a rameny
2. Poloha na zádech při podpoře dolních končetin (na porodnickém stole s fixovanými nohami)
3. Irská poloha na boku s válcem mezi stehny (zabezpečí vhodný přístup a hygienu)
4. Poloha na porodnickém křesle (porodní stoličce)
Porodní stoličku žena využívá při tlačení. Rodička sedí na porodní stoličce, partner sedí nebo stojí za ženou, porodní asistentka klečí mezi koleny rodičky
5. Poloha ve dřepu
6. Porod do vody
Porod do vody je takový způsob vedení porodu, kdy vypuzovací fáze druhé doby porodní probíhá pod úrovní vodní hladiny Je nutné splnění mnoha podmínek, mezi něž patří fyziologická gravidity, porod v termínu, žádné známky hypoxie plodu, přiměřená velikost plodu dle ultrazvukového vyšetření a jiné (ROZTOČIL, 2001, Nebeská, 2009, ZWINGER, 2004).