Osetrovatelske_postupy

18.2 Mechanismus porodu placenty

18.2 Mechanismus porodu placenty
 
  
Podle místa lokalizace, způsobu odlučování a porodu placenty, rozeznáváme 3 typy mechanismu odlučování placenty.
 
1. Mechanismus dle Baudelocquea-Schultzeje nejvýhodnější. Vytváří se centrální retroplacentární hematom a placenta se odlučuje od centra k periferii. Odlučování začíná (od prostředku mateřské plochy placenty a od středu pokračuje k obvodu). Rodička před porodem placenty zevně nekrvácí, poněvadž kornoutovitě sbalená placenta a plodové blány zadržují retroplacentární hematom. Placenta se rodí svou fetální části a napomáhá tím i odlučování blan, které za sebou povytahuje. Při tomto mechanismu je krevní ztráta nejmenší.
 
2. Mechanismus dle Duncana - placenta se odlučuje od distální periferie (okrajem) přes centrum k  opačné periferii. Retroplacentární hematom obtéká volně pochvou, proto se napřed rodí placenta po hraně svou mateřskou stranou a rodička mírně krvácí.
Odloučená placenta se z rodidel rodí svou hranou tak, jak se odlučovala. Úpon pupečníku se rodí později. Blány se rodí zčásti s hranou placenty, zčásti se rodí za ní. Často se trhají a vzniká tak nebezpečí, že jich část zůstane zadržena v dutině děložní. Odlučování placenty trvá o něco déle a průměrná krevní ztráta je větší.
 
3. Mechanismus dle Gessnera je kombinací obou předchozích mechanizmů, placenta se odlučuje od periferie jako při Duncanově mechanizmu, ale pak sklesne do pochvy, kornoutovitě se sbalí (do koule) a vystupuje napřed svou fetální stranou. Retroplacentární hematom byl již před tím vyplaven a rodička před porodem placenty mírně krvácí. Tento způsob odlučování lůžka je nejčastější (ČECH, 2006, ROZTOČIL, 2001, ZWINGER, 2004)