Osetrovatelske_postupy

17.7.3 Intrapartální analýza fetálního EKG – ST analýza (STAN)

17.7.3 Intrapartální analýza fetálního EKG – ST analýza (STAN)
 
 
STAN:
- nejnovější metoda (1999)
- systém STAN (analýza úseku ST) na EKG plodu
- vhodná na dlouhodobé sledování stavu plodu u rizikových a patologických stavů při porodu
 
Hodnocení úseku ST fetální elektrokardiografie je metodou intrapartální detekce hypoxie plodu. Fetální monitorovací systém kontinuálně monitoruje srdeční frekvenci a EKG plodu během porodních stahů pomocí skalpové elektrody (na naléhající části plodu - HL, KP) a děložní aktivitu matky prostřednictvím externího děložního senzoru nebo interního tlakového snímače. Signál je přenesen do analyzátoru, kde je filtrován a vyhodnocen na podkladě počítačového programu (změny průběhu ST úseku – bifazicita, tvaru T vlny ke QRS amplitudě – T/ORS). Fetální monitor používá také kožní elektrodu připojenou k matčinu stehnu. Monitor je schopen měřit fetální srdeční frekvenci pomocí ultrazvukového snímače (CTG). Analýza fetálního EKG je založena na faktu, že úsek ST velmi citlivě reaguje na stres plodu a snížení kyslíku v myokardu, což nám může sloužit jako nepřímé kritérium stavu mozku v průběhu porodu. Změny ST úseku nastávají zejména v iniciální fázi hypoxie. To se projeví na fetálním EKG elevací úseku ST (odpověď myokardu na hypoxii přísunem katecholaminů, aktivaci betaadrenergníchreceptorů a anaerobní glykogenolýzu v myokardu, uvolňuje se kyselina mléčná a draslík, co vede k změně potenciálu buněčné membrány buněk myokardu) a zvýšením T vlny (klasická reakce plodu na hypoxii, je to odpověď na vyplavení adrenalinu, který zvyšuje kontraktilitu myokardu a anaerobní metabolizmus myokardu). Pokud hypoxemie přejde do hypoxie, nastane deprese ST úseku (myokard nemůže odpovědět na stress a hypoxii, deprese ST více jak 10 min. = vždy patologický CTG a pH<7,1). Bifazický tvar úseku ST (srdce už nemá rezervy zvládnout hypoxii a hrozí jeho selhání) predikuje ischemii myokardu, těžkou hypoxii plodu a progresi metabolické acidózy. V tomto případě je nutno porod okamžitě operačně ukončit.
Nevýhodou této metody je, že záznam lze hodnotit až za 20 minut pro spuštění přístroje. Proto tato metoda není vhodná na sledování akutní hypoxie plodu.
Je vhodná pro kontinuální sledování rizika u suspektních CTG a hypotrofických plodů. U patologických CTG obrazů je ST analyzátor vhodný ke kontinuálnímu sledování, bude-li ověřeno pulzní oxymetrií hodnota saturace nad 30 % SpO2.
Kontraindikace jsou stejné jako při použití pulzní oxymetrie (zachovalý vak blan, nízko nasedající lůžko, placenta praevia, abrupce placenty, krvácení neznámého původu, genitální infekce).
 
CTG a STAN sníží o 60 % výskyt metabolické acidózy a o 25 % počet operací pro fetální tíseň (MĚCHUROVÁ, 2012, ČECH, 2004, PAŘÍZEK, 2006).