Osetrovatelske_postupy
18.4 Ošetřovatelská péče ve III. době porodní
18.4 Ošetřovatelská péče ve III. době porodní
1. Aktivní vedení III. DP i.v. aplikace uterotonika Metylergometrin (i.v. 2 mj. oxytocinu a metylergometrin 0,2 mg), po porodu hlavy, při prostupu ramének plodu nebo hned po porodu plodu aplikace vyvolá silnou kontrakci a retrakci rychlejší odlučování placenty a tím snížení krevní ztráty.
2. Odběr pupečníkové krve:
U rodiček s krevní skupinou 0 a s Rh negativním faktorem se po přestřižení pupečníku provádí odběr pupečníkové krve. Porodní asistentka tak má již před porodem připravené dvě zkumavky k odběru, které po přestřižení pupečníku naplní. Kromě vyšetření krevní skupiny dítěte se také krev vyšetřuje na syfilis (BWR) a na bilirubin.
3. Vycévkování rodičky za přísně sterilních podmínek
Jde sice o výkon pro ni nepříjemný, s možnosti přenosu infekce do močových cest, ale vzhledem k možnému krváceni, kterému je žena v této době vystavena, je plně opodstatněný. Jen tak je zaručena řádná kontraktilní činnost dělohy a následně retrakce.
4. Diagnostické známky odloučení placenty a vypuzení placenty z dělohy
Schrödrovo znamení. Po porodu plodu je děložní fundus v úrovni pupku. Po úplném odloučení placenty vystupuje fundus 2–3 prsty nad pupek, děloha je tuhá a štíhlá, uložená do dextroverze.
Küstnerovo znamení. Nataženými prsty levé ruky zatlačíme stěnu břišní za symfýzu směrem k promontoriu. Pokud placenta není odloučená, vtahuje se pahýl pupečníku do pochvy. Pokud vystupuje z pochvy ven, je placenta odloučena celým povrchem.
Ahlfeldovo znamení. Po přerušení pupečníku na něj těsně u vulvy zaklesneme peán. Po odloučení placenty se nástroj vzdálí od rodidel asi o 10 cm.
Strassmannovo znamení. Poklep na fundus děložní se přenáší při odloučeném lůžku na pupečník.
5. Porod placenty:
Pokud porodní asistentka zaznamená jisté známky odloučenosti placenty, pokusí se o porod placenty. Vyzve rodičku k zatlačení a usměrňuje porod placenty levou rukou mírným tlakem za fundus a mírným tahem pravé ruky za pupečník. Pokud je břišní stěna ochablá a rodička příliš unavená, může se využít Baerova hmatu (přední stěna břicha je oběma rukama uchopena mezi pupkem a symfýzu a vyzdvižena). Porod placenty je zakončen Jacobsovým hmatem, který napomáhá odlupování a vypuzování plodových blan. Rodící placenta se uchopí do dlaní obou rukou a šroubovitými pohyby se otáčí tak, až se blány svinou a snadnou vyklouznou z rodidel.
6. Měření FF
- TK, P, TT se měří hned po porodu
7. Kontrola celistvosti placenty:
Celistvost placenty zkontroluje lékař i PA (4 oči vidí víc). Přesvědčíme se, že porozené lůžko i blány jsou cele, nepotrhané. Placentu uchopíme za pupečník, změříme jeho délku, pozorujeme úpon. Pupečník zůstane mezi ukazovákem a prostředníkem, druhou rukou odhalíme kotyledony. Pátráme po celistvosti lůžka, po aberantních cévách na okraji, které většinou končí v placentě succenturiata (přídatná), která může zůstat uvnitř dělohy a později způsobovat krvácení. Při všech nejistotách následuje manuální revize děložní dutiny.
Porodní asistentka očistí povrch placenty tampony od krevních sraženin, aby byl povrch dobře přehledný. Pečlivě čistíme zejména okraje placenty a pátráme, zda není odtržen nějaký kotyledon. Makroskopicky hodnotíme velikost, pátráme po infarktech, vápenných inkrustacích, známkách předčasného odlučovaní, u pupečníku po počtu cév. U rizikových nebo patologicky probíhajících porodů odesíláme placentu k histologickému vyšetření.
Kontrola celistvosti blan Kontrola celistvosti placenty (mateřská část)
Zdroj: http://www.gyne.cz/fotogalerie/fotogalerie-images/17b20.jpg
8. Kontrola výšky fundu po porodu placenty děloha retrahovaná sahá k pupku, pod pupek, je kulovitá, tuhá. Při slabém zatlačení na fundus, krvácení by mělo být přiměřené, s jasně červenou krví s normálními koaguly.
9. Asistence při kontrole měkkých porodních cest
Kontrola zevních genitálií, malých labií, oblast močové trubice, klitorisu, hráz, a pomocí gynekologických zrcadel revize pochvy, poševní stěny, klenby a děložní hrdlo. Lékař pátrá po poranění, trhlinách, ruptuře, krvácejících cévách, hematomu, rozsahu episiotomie.
Pomůcky na revizi porodních cest po porodu:
- 1 pár poševních zrcadel
- dlouhý peán, kleště
- tampóny
10. Ošetření poporodních poranění
Před ošetřením porodních poranění provádíme pečlivě desinfekci zevních rodidel. Zarouškujeme, měníme rukavice, nástroje, zvláště kryjeme rektum, nejlépe dvěma přiloženými tampony. Po ošetření pak desinfekci zopakujeme. Poranění se šijí vicrylovými (samovstřebatelnými) stehy v lokální anestezii.
Pomůcky na šití
- 20 ml stříkačka
- jehla k lokální anestezii
- rukavice
- tampony
- rouška
- nůžky
- chirurgická pinzeta
- střední a krátký peán
- jehelec
- 2x chirurgická jehla
- šití
- Mesocain
- dezinfekce
11. Hygiena zevních rodidel
Po ošetření porodního poranění omyje porodní asistentka rodičce zevní rodidla a stehna od lepící krve (dle zvyklostí dezinfekční prostředek zdravotnického zařízení). Přiloží rodičce čisté vložky na zevní genitál.
12. Zabezpečení klidu a pohodlí
Po ošetření porodních poranění upraví PA porodnické lůžko, ženu uloží do pohodlné polohy na zádech, nohy natáhne, ruce podél těla nebo na hrudníku, zajistí pohodlí a teplo, zabezpečí matce klid a soukromí na porodním sále (pokoji). Matka je unavená, může spát.
13. Podávání stravy a tekutin
Ve III. době porodní mohou ženy pít vodu po doušcích až po porodu placenty. Jídlo nekonzumují.
14. Úklid nástrojů, dokumentace
Po kontrole poranění a po omytí a ošetření rodičky odváží nebo odnáší porodní asistentka veškeré pomůcky a použité nástroje. Placenta se po kontrole vyhazuje do biologického odpadu, při patologických porodech, komplikacích se odesílá na histologii. Porodní asistentka doplní porodnickou křivku a zbytek dokumentace (čas porodu, míry novorozence, číslo novorozence, Apgar skóre.