Paliativni_pece

2.6.1 Pohledy na onemocnění

2.6.1 Pohledy na onemocnění
 
  
Onemocnění a smrt vyvolávají v lidech nejistotu a zpochybňují převládající přesvědčení, že život lze předvídat a mít pod kontrolou. Pro mnoho společností se zdá být problémem získat vyvážené porozumění smrtelnému onemocnění snad proto, že to pozorovatele konfrontuje s nejistotou ohledně jejich vlastního života. Někteří autoři ve svých pracích upozorňují na význačný rys dnešních společností, spočívající v absenci významů a v nedostatečných odpovědích na existenciální otázky.
 
Medializace nemoci znamená, že většina lidí vidí hlavní pilíř opory v nemoci v systému zdravotní péče (v nemocnici, ve všeobecném lékaři či specialistovi) a snižuje význam péče komunity a rodiny, stejně jako příležitosti pro lepší společenské pochopení onemocnění a smrti. Pokud je nemoc, zvláště chronická nemoc, před komunitou ukryta, budou pravděpodobně méně viditelné i pokroky v léčbě a péči. Ještě méně je chronická nemoc přístupná veřejnosti, když se spojí s vysokým věkem.
 
Snaha porozumět významu onemocnění „zevnitř“ osobní zkušeností nutně vyžaduje přijetí longitudinálního pohledu na takové věci, jako jsou okolnosti a doba začátku nemoci, to, jak lidé svou nemoc chápou, jak se jich dotýká, jak se jí přizpůsobili – jinými slovy, naslouchat jejich vyprávění. Shromažďování těchto příběhů o individuální zkušenosti může pomáhat ostatním pochopit průběh onemocnění, stejně jako podpořit rozrůzněné postmoderní pojetí onemocnění a smrti. Toto pochopení široké individuální zkušenosti nabízí zdravotníkům jiný pohled na svět, než je ten, který se soustřeďuje jen na akutní klinické projevy choroby, pohled, který je zvláště vhodný v praxi paliativní péče.