První pomoc

30.2 Transport raněných

30.2 Transport raněných
 
 
  
Každého postiženého, u kterého není možné poskytnout definitivní pomoc na místě inzultu, je třeba přepravit do zdravotnického zařízení. Pod pojmem přenesení postiženého se rozumí přemístění postiženého na krátkou vzdálenost, většinou improvizovanými prostředky. Transport představuje přemístění postiženého pomocí technických prostředků (nosítka, vozidla, vrtulník). Během transportu se nesmí zhoršit stav, musí být především šetrný, jen ve výjimečných případech má rychlost přednost před šetrností.
 
Podmínky šetrného a bezpečného transportu postižených:
- poskytneme první pomoc před odsunem (KPR, zastavíme masivní krvácení, imobilizujeme zlomeniny);
- hrozí-li nebezpečí, omezíme se na nejnutnější úkony a odsuneme postiženého na bezpečné místo;
- při odsunu kontrolujeme stav postiženého.
 
Při transportu do cíleného zařízení (podle typu postižení) je potřebné:
- sledovat stav postiženého (manuálně, vizuálně, přístroji);
- minimalizovat počet překladů a přechodů přes nerovný terén;
- zajistit šetrnou techniku jízdy (během transportu vzniká druhotné poškození, které může zhoršit základní onemocnění. Příčinou je zpomalování a zrychlování, horizontální a vertikální pohyby na nerovnostech na cestách, dostředivé a odstředivé síly v zatáčkách, vibrace, hluk. Všechny tyto faktory způsobují tzv. transportní trauma, které prohlubuje šok, destabilizuje cirkulaci a může vést až k zástavě krevního oběhu.);
- rychlost transportu bez stabilizace je prioritní jen u překotného porodu, vcestné placentě a vnitřním krvácení do hrudníku a břicha.