První pomoc

13.2 Poranění otevřená

13.2 Poranění otevřená
 
 
Otevřená (penetrující) poranění hrudníku se vyskytovaly už v popisech z Ebersova papyrusu 3 000 let před Kristem v Egyptě, při léčbě římských gladiátorů nebo v chirurgickém řešení zabodnutých šípů ve středověku. Otevřená poranění vznikají nejčastěji střelnou nebo bodnou ranou, expanzí automobilizmu a průmyslu. Střelná poranění jsou častější a jsou zatížena vyšší letalitou.
Vzduch vnikne do pohrudniční dutiny a vznikne otevřený pneumotorax. Při každém vdechu vniká otvorem vzduch do hrudníku a mediastinum je tlačeno na zdravou stranu, při výdechu se zase vrací na postiženou stranu (pohybuje se tam a zpět). Akce srdeční trpí. Otvor po vniknutí vzduchu se může sám uzavřít nebo působí jako ventil, kterým je nasáván při vdechu nový vzduch do pohrudniční dutiny, plíce kolabují a vzniká přetlakový pneumotorax (záklopkový, ventilový, tenzní).
 
Příznaky:
- dušnost;
- rána na hrudníku, z níž vytéká sytě červená zpěněná krev;
- slyšitelné unikání vzduchu;
- zrychlený tep;
- zvýšená náplň krčních žil;
- vyklenování mezižebří postižené strany;
- bledost, cyanóza;
- neklid;
- pokles TK.
 
První pomoc
- postiženého uložíme do polohy vpolosedě;
- nasadíme si rukavice (pokud je máme k dispozici);
- ránu na hrudníku překryjeme co nejrychleji svou rukou (obr. 94). Volnou rukou si připravíme sterilní krytí (pokud nemáme sterilní krytí, můžeme použít např. čistý kapesník) a překryjeme ránu. Přiložený poloprodyšný obvaz uzavře otvor (brání nasávání vzduchu do hrudníku, ale dovoluje mu unikat z hrudníku ven):
a) ana ránu přiložíme krytí (obr. 95),
b) přes krytí přiložíme igelitový čtverec (obr. 96),
c) igelitový čtverec přelepíme ze tří stran (obr. 97).
- pokud musí být postižený uložen do polohy vleže (přidružená poranění), měl by ležet na ošetřené poraněné straně hrudníku;
- změříme fyziologické funkce (D, P), sledujeme barvu kůže;
- pokud postižený dýchá nedostatečně, zahájíme kardiopulmonální resuscitaci;
- provedeme celkové vyšetření postiženého;
- provádíme protišoková opatření;
- voláme ZZS.
 
Obr. 94 Zakrytí pronikající rány na hrudníku   Obr. 95 Zakrytí rány sterilním čtvercem
Zdroj: fotoarchiv autora                                        Zdroj: fotoarchiv autora
             
Obr. 96 Přiložení igelitového čtverce přes krytí
Zdroj: fotoarchiv autora
 
Obr. 97 Fixace poloprodyšného obvazu
Zdroj: fotoarchiv autora
 
Střelné poranění srdce
Dočasný střelný kanál, který se rozpíná, může roztrhat srdeční stěnu. Rozsah zranění závisí hlavně od rychlosti střely a pravděpodobně od fáze srdeční akce. Penetrující poranění srdce jsou smrtelná až v 80 %. O prognóze rozhoduje anatomická lokalizace poškození myokardu a současná zástava srdce.
 
Poranění velkých cév
Patří sem oblouk aorty a cévy vystupující z oblouku (krkavice, podklíčková žíla), pulmonální artérie, horní a dolní dutá žíla. Poranění artérií je nejčastěji smrtelné. Většinou vedou k vykrvácení ještě před převozem do nemocnice. Vzduchová embolie vznikne po penetrujícím poranění plic, vzduch se dostane do levé části srdce přes bronchiální a plicní venózní fistuly a do systémové a koronární cirkulace. Projeví se křečemi, arytmií a srdeční zástavou.
 
Hemoptýza
Vykašlávání nebo odsávání krve z dýchacích cest je známkou poranění bronchu. Je důležité udržovat průchodné dýchací cesty buď odsáváním, nebo tracheostomií. Při definitivním ošetření se bronchoskopicky lokalizuje poraněný bronchus a ošetří se operativně.
 
Průstřel nebo zástřel do plic
Při klasickém zástřelu nebo průstřelu střela proniká do dutiny hrudní, dochází k prudkému zvýšení hrudního tlaku vlivem rozpínání dočasného střelného kanálu. Při střelném poranění plic se mimo střelného kanálu nacházejí v plicním parenchymu ložiska krvácení, emfyzém, který vzniká přetlakem vzduchu v alveolech. Při krvácení z pohmožděných ložisek v plicích proniká krev do alveol a do menších i větších bronchů, co může způsobit aspiraci a udušení.
 
Poranění trachey
Většina penetrujících poranění trachey je v krční oblasti, většinou spolu s velkými krčními cévami, a proto jsou velmi často smrtelné. Projevují se podkožním emfyzémem, respiračním selháváním, pneumotoraxem a hemoptýzou.
Poranění bránice a jícnu nejsou časté a v přednemocniční fázi jsou nediagnostikovatelné.
 
Zásady první pomoci při těžkém poranění hrudníku
- postiženého uložíme do polohy vpolosedě;
- otevřená poranění kryjeme sterilním nebo relativně čistým (přežehlený kapesník) obvazem;
- při přetlakovém pneumotoraxu či nebezpečí jeho vzniku provede výhradně lékař punkci hrudníku silnou jehlou s vypuštěním nahromaděného vzduchu pomocí infuzní hadičky zavedené pod hladinu;
- pokud je v dutině hrudní zabodnuté těleso (zvláště v srdci), ponecháme ho v ráně a zafixujeme ho (snižuje krvácení a usnadňuje chirurgickou revizi)!!!!
- změříme fyziologické funkce (P, D);
- provedeme protišoková opatření;
- voláme ZZS.